EU želi objediniti narudžbe kako bi zajedničkom nabavom postigao veću ‘težinu’ u pregovorima i osigurao bolje cijene.


Pobjeda na natječaju donosi posao uspostave plaforme, vrijedan oko devet milijuna eura, pokazuje dokument u koji je Reuters imao uvid.




Na natječaj se javilo osam kandidata, uključujući velike konzultantske kuće Deloitte i PricewaterhouseCoopers (PwC) koje nisu željele komentirati tu informaciju.


Njemački Metalshub i Enmacc dostavili su zajedničku ponudu, predloživši da EU koristi njihove postojeće platforme za trgovanje metalima i energijom.


Glasnogovornica Europske komisije Johanna Bernsel rekla je da 66 odgovora u javnim online konzultacijama pokazuje da sektor podupire inicijativu.


Konzultacije su po njezinim riječima pokazale “široku potporu” uspostavi platforme za objedinjavanje nabave strateških sirovina i povezivanje s prodavačima.


Ugovor o uspostavi platforme trebao bi biti potpisan do kraja godine, a posao bi trebao krenuti početkom iduće godine, rekao je izvor iz EU-a koji nije želio biti imenovan.


“Mogući problemi”


Neki mogući korisnici kažu pak da su već uspostavili lance za opskrbu sirovinama poput litija i kobalta koji se koriste u baterijama za električna vozila.


„Veće tvrtke koje su već uspostavile lance za opskrbu ključnim sirovinama, kao što su sirovine za baterije, vjerojatno neće koristiti platformu”, procjenjuje savjetnik za sirovine pri njemačkom udruženju automobilske industrije VDA Karol Bednarek.


Međutim, platforma bi mogla biti korisna za nabavu sirovina sa certifikatom održivosti ili onih specifične namjene, poput germanija i galija, dodao je Bednarek.


Inicijativa EU-a je dobra, ali nosi i moguće probleme, upozorila je pak španjolska udruga dobavljača automobilskog sektora.


„Dobavljači automobilske industrije obično nabavljaju obrađene sirovine vrlo specifičnih karakteristika koje zahtijevaju pribavljanje certifikata, pa će objedinjavanje potražnje biti izazov”, rekla je voditeljica za održivost španjolskog udruženja Carolina López.


Nekoliko izvora u industriji smatra i da objedinjavanje nabave 17 minerala, povrh prirodnog plina i vodika, neće funkcionirati jer su tržišta vrlo različita.


Novi sustav oblikovan je po uzoru na platformu za zajedničku nabavu plina AggregateEU, koja je pokrenuta tijekom energetske krize 2022. godine. EU tvrdi da je platforma uspješna, no izvješće Europskog revizorskog suda dovodi u pitanje tu tvrdnju, podsjeća Reuters.