Hrvatska zajednica

DSHV i HNV na obljetnicu „Oluje“ pozvali na razumijevanje Srbije i Hrvatske

Portal Novi list, Hina

Tomislav Žigmanov / Foto Davor KOVAČEVIĆ

Tomislav Žigmanov / Foto Davor KOVAČEVIĆ



Vodstvo hrvatske zajednice u Srbiji pozvalo je u povodu obilježavanja obljetnice vojno-redarstvene akcije „Oluja“ na pomirenje, međusobno razumijevanje, odavanje pijeteta žrtvama i poštivanje različitosti u odnosima Hrvatske i Srbije, objavili su u ponedjeljak mediji na hrvatskom u Vojvodini.


U Srbiji je prethodnih dana održano više manifestacija u organizaciji državnih, pokrajinskih i mjesnih institucija na kojima se oštrom retorikom osuđivala hrvatska vojno-redarstvena akcija Oluja izvedena 1995.


“Jeka mržnje u dijelu javnosti ovih dana prevelika je. Dolazi s raznih strana, mobilizirala je ne mali broj ljudi, no teško joj je otkriti svrhu. U zaglušujućoj atmosferi, nije lako ovdje biti Hrvat… Pijeteti da, mržnje ne!”, objavio je na društvenoj platformi X predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) i ministar u Vladi Srbije Tomislav Žigmanov.




U Hrvatskom nacionalnom vijeću (HNV) u ovome povodu ističu važnost „hrabrog i dostojanstvenog razgovora o ovim kompleksnim temama“.


„Naša je službena politika uvijek bila usmjerena na uvažavanje i dijalog, te nastojimo biti konstruktivni u odnosima između Hrvatske i Srbije. I dalje ćemo se zalagati za pomirenje, međusobno uvažavanje i poštivanje različitosti, s nadom da ćemo zajednički graditi bolju budućnost«, objavio je na svojoj Facebook stranici HNV.


Dodali su kako je važno suočiti se s prošlošću s otvorenošću i razumijevanjem prema patnji svih strana.


Hrvatska je u ponedjeljak obilježavala Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 29. obljetnicu vojno-redarstvene operacije »Oluja«, no u hrvatskoj zajednici u Srbiji u tome povodu, kao ni prethodnih godina, nije bilo manifestacija.


Posljedica je to, kako su ranije isticali čelnici hrvatske manjine, antihrvatskog raspoloženja u Srbiji pred svako obilježavanje „Oluje“ koja se u ovdašnjoj javnosti predstavlja kao „zločinačka akcija“ i najveće „etničko čišćenje od Drugog svjetskog rata“.