Podijeljena Amerika

Dražen Lalić o američkim izborima: Amerika je očito spremnija za crnog predsjednika, nego za predsjednicu

Tihomir Ponoš

Savez Afroamerikanaca, Latinoamerikanaca, liberala, žena, mladih i tradicionalnih demokratskih birača koji je Obama stvorio 2008. godine je oslabio - Dražen Lalić / arhiva NL

Savez Afroamerikanaca, Latinoamerikanaca, liberala, žena, mladih i tradicionalnih demokratskih birača koji je Obama stvorio 2008. godine je oslabio - Dražen Lalić / arhiva NL

Kao posljedicu izbornih rezultata Dražen Lalić, osim nastavka sukoba u Republikanskoj stranci, očekuje daljnje sukobe i u američkoj politici i društvu



Amerika je očito spremnija za crnog predsjednika nego za predsjednicu, izjavio je sociolog i politolog Dražen Lalić s Fakulteta političkih znanosti koji, uz ostalo, dugotrajno prati i analizira i američke izbore. Analizirajući pobjedu Donalda Trumpa kazao je da je republikanski kandidat pobijedio u nekoliko saveznih država u koje je Hillary Clinton bila vrlo sigurna, poput Wisconsina. Činjenicu da je pobijedio s malom razlikom protumačio je snažnom političkom i kulturnom podijeljenošću Sjedinjenih Država. Uzrok poraza Clinton vidi u tome što dio demokratskih birača, svakako Afroamerikanaca u velikim gradovima, nije izašao na izbore.


– Clinton je u velikim gradovima dobila manju podršku Afroamerikanaca nego Obama 2012. godine, a to je bilo važno jer Afroamerikanci žive u gradovima – kazao je Lalić i dodao da je savez Afroamerikanaca, Latinoamerikanaca, liberala, žena, mladih i tradicionalnih demokratskih birača koji je Obama stvorio 2008. godine oslabio. Ustvrdio je i da je vjerojatno dio studenata odustao od izlaska na izbore i davanja podrške Clinton kako zbog njenog odnosa prema demokratskom protukandidatu Bernieju Sandersu, tako i zbog situacije u kojoj su studenti zbog visokih kredita kojima plaćaju školovanje.


– Ona je na kraju svoje kampanje usmjerila pozornost i na mlade. U kampanji su sudjelovali Beyonce, LeBron James, ali to očito nije bilo dovoljno, naveo je Lalić. Sljedeća skupina kod koje Clinton nije osvojila dovoljno glasova su žene, smatra Lalić. Procijenio je da se dio žena iz predgrađa američkih gradova vratio republikanskom kandidatu, a te su žene svojedobno snažno podržavale Busha mlađeg. Izjavio je da su obitelji tih žena snažno pogođene krizom.




– Činjenica je da je u Americi nezaposlenost mala, ali od toga mnoge obitelji nemaju velike koristi. Srednji sloj plaća Obamacare (Obamin projekt zdravstvene zaštite, op.a.) i skupo školovanje, rekao je Lalić. S druge strane »tiha bijela većina postala je bijesna i vidjela da joj stvari idu u prilog«. Tradicionalni američki bijeli birači snažno su podržali Trumpa, ali to nije jedina skupina koja mu je omogućila da 20. siječnja sljedeće godine useli u Bijelu kuću. Lalić je u listopadu dva tjedna bio u Floridi, jednoj od ključnih saveznih država i na ovim izborima.


– U njoj živi mnogo umirovljenika koji su skloniji Trumpu, a stariji ljudi su revnosniji kada je riječ o izlasku na izbore od mladih. Osim toga, u Floridi postoji snažna latinoamerička, posebno kubanska useljenička zajednica, koje je više desno orijentirana – naveo je Lalić. Zaključio je i da je Trump profitirao od vjernosti republikanaca stranci, iako on sam istovremeno razgrađuje tu stranku, a kao posljedicu njegove pobjede očekuje nastavak sukoba u Republikanskoj stranci, američkoj politici i društvu.