Reuters
"Ako se Kanada pripoji Sjedinjenim Državama, ne bi bilo carina, porezi bi se znatno smanjili i Kanađani bi bili potpuno sigurni od prijetnje ruskih i kineskih brodova koji ih stalno okružuju. Kada bismo bili zajedno - kakva bismo velika nacija bili!", napisao je Trump
povezane vijesti
“Mnogi ljudi u Kanadi voljeli bi da njihova zemlja postane 51. američka država”, napisao je Donald Trump na društvenoj mreži Truth nakon najavljene ostavke kanadskog premijera Justina Trudeaua. “SAD više ne može trpjeti ogroman trgovinski deficit i subvencije koje su Kanadi potrebne da bi ostala na površini. Trudeau je to znao i podnio ostavku”, naglasio je novoizabrani američki predsjednik, ponavljajući da “ako se Kanada pripoji Sjedinjenim Državama, ne bi bilo carina, porezi bi se znatno smanjili i Kanađani bi bili potpuno sigurni od prijetnje ruskih i kineskih brodova koji ih stalno okružuju. Kada bismo bili zajedno – kakva bismo velika nacija bili!”, napisao je Trump, kako javlja Il Messaggero.
Trumpove prijetnje carinama
Podsjetimo, kanadski premijer Justin Trudeau je u ponedjeljak objavio da će podnijeti ostavku kao vođa vladajuće Liberalne stranke i predsjednik vlade nakon što je na vlasti bio devet godina, no ostat će na dužnosti dok mu njegova stranka ne izabere zamjenu.
Trudeau, pod velikim pritiskom liberalnih zakonodavaca da podnese ostavku usred predizbornih anketa koje upućuju na to da će stranka biti jasno poražena na idućim izborima, na tiskovnoj konferenciji je rekao da će parlament biti suspendiran do 24. ožujka.
To znači da će 53-godišnji Trudeau i dalje biti premijer 20. siječnja kada na dužnost stupi izabrani američki predsjednik Donald Trump, koji je prijetio da će Kanadi uvesti carine koje bi osakatile njeno gospodarstvo.
Dvije žene moguće nasljednice
Dvije su žene među glavnim kandidatima za nasljednice Justina Trudeaua, kako javlja Il Messaggero. Prva je Chrystia Freeland, bivša potpredsjednica vlade i ministrica financija, čiji je senzacionalan odlazak iz Trudeauove vlade – zajedno s objavom pisma ostavke u kojem je napisala da odlazi zbog nesuglasica oko toga kako se nositi s Trumpovom prijetnjom carinama – u prosincu pogoršao ozbiljnu krizu koju je premijer doživljavao, što ga je dovelo do jučerašnje odluke. 56-godišnja bivša novinarka, rođena u pokrajini Alberta od majke Ukrajinke, u Trudeauovoj je vladi od 2015., dvije godine nakon što je ušla u parlament, obnašajući različite funkcije. Kao ministrica vanjskih poslova 2019. vodila je pregovore o novoj NAFTA-i koju je Trump želio kako bi regulirala slobodnu trgovinu između SAD-a, Kanade i Meksika. Tu njenu ulogu tajkun nije cijenio te ju je, kada je napustila Trudeauovu vladu, nazvao “otrovnom”.
Druga moguća kandidatkinja je Anita Anand, 57-godišnja odvjetnica koja je u politiku ušla 2019. i trenutno je ministrica prometa, nakon što je imenovana ministricom obrane 2021., i na toj je funkciji vodila prve napore Kanade da pruži vojnu pomoć Ukrajini nakon ruske invazije.
Treće ime je ono bivšeg predsjednika kanadske središnje banke, Marka Carneya, kojeg je Trudeau nedavno pokušao angažirati u svom vladinom timu, nazivajući ga “izvanrednim stručnjakom u vrijeme kada Kanađani trebaju poštene ljude da uđu u politiku”. 59-godišnjak je posljednjih mjeseci igrao ulogu posebnog savjetnika premijera i dugo se smatrao kandidatom za mjesto čelnika stranke. Problem bi mogla predstavljati činjenica da se Carney, koji je bio i posebni izaslanik UN-a za klimatske akcije, uvijek zalagao za odluke liberalne vlade o klimi i okolišu koje su snažno napadali konzervativci Pierrea Poilievrea, koji trenutno daleko prednjače u anketama.