Reuters
Dobra je to vijest, no voditelj američkog Instituta za infektivne bolesti ipak upozorava: 'Jedno je imati prototip cjepiva koji će biti testiran, a drugo je imati cjepivo koje je učinkovito i sigurno te se može ubrizgati milijunima ljudi. Kako bi se to ostvarilo bit će potrebno barem godinu dana'
Za tjedan dana jedan institut u Seattleu primit će prve ampule kako bi testirao cjepivo protiv koronavirusa, što ga je stvorila američka tvrtka Moderna, piše Il Giornale.
Riječ je o dvjema injekcijama koje se daju u gornji dio ruke 45 dobrovoljaca, u razmaku od 28 dana. Tako počinje testiranje cjepiva protiv koronavirusa.
Dobra je to vijest, no voditelj američkog Instituta za infektivne bolesti ipak upozorava: ‘Jedno je imati prototip cjepiva koji će biti testiran, a drugo je imati cjepivo koje je učinkovito i sigurno te se može ubrizgati milijunima ljudi. Kako bi se to ostvarilo bit će potrebno barem godinu dana’.
Prva faza je tekla vrlo brzo: u samo 42 dana, nakon što joj je na raspolaganju bila sekvenca genoma virusa Covid-19, tvrtka Moderna je stvorila prvu ampulu. Objavila je to sama uprava tvrtke, koja je 24. veljače predstavila prve ampule mRNA-1273 – cjepiva za ljudsku upotrebu.
mRNA-1273 i protein ‘spike’
Prve su ampule poslane raznim institutima kako bi moglo započeti eksperimentiranje. Ampulom mRNA-1273 bi se trebao ubaciti u organizam dobrovoljaca protein ‘spike’, a cilj je aktivirati imunološki sustav.
No očekuje se da će druga faza teći sporo: eksperimentalna cjepiva naime trebaju biti testirana najprije na životinjama a zatim na malim skupinama ljudi. Nužan je oprez, stoga eksperimentiranje traje dugo.
U savkom slučaju, 45 dobrovoljaca iz Seattlea bit će pregledano 11 puta u ambulanti, te će četiri puta telefonski razgovarati sa znanstvenicima, a stručnjaci će ih promatrati 14 mjeseci.
Kako objašnjavaju na spomenutom institutu, dobrovoljci koji će se podvrgnuti istraživanju primit će dvije injekcije cjepiva mRNA-1273 u razmaku od 28 dana, kako bi se držale pod kontrolom nuspojave.
Znanstvenici će testirati razne doze cjepiva: prva će grupa ljudi primiti dozu od 25 mikrograma, druga skupina dozu od 100 mikrograma, a treća onu od 250 mikrograma.
Korištenje adenovirusa
Osim Moderne, i drugi laboratoriji su sve bliže kreiranju prototipa cjepiva. Svi oni ciljaju na protein ‘spike’ koji bi trebalo ubrizgati u tijelo pacijenta kako bi se pokrenulo imunološke obrambene mehanizme i razvilo antitijela potrebna za svladavanje virusa.
‘Naša se tehnologija zasniva na tipu virusa zvanom adenovirus, izoliranom iz primata, koji koristimo za prijenos’, objasnio je za list
‘Ubrizgavanjem u ruku, adenovirus ulazi u stanice mišića i počinje proizvoditi protein ‘spike’. Tako se imunološki sustav uči obrani”, kaže Colloca.
Kako bi se protein ‘spike’ ubacio u organizam moguće je koristiti dvije tehnike: ubrizgati izravno fragmente DNA ili RNA ili se koristiti adenovirusom kao prijenosnikom.
No u oba mehanizma skrivaju se nepoznanice. ‘Proteini ‘spike’ bi mogli mutirati dok se virus razvija, a stanice ruke pacijenta mogle bi ne proizvoditi protein ‘spike’ ili ga proizvoditi u maloj dozi. O tome će ovisiti učinkovitost cjepiva’, objasnio je Colloca.