Kameni kip

Čileanci od Britanije traže da im vrati “Ukradenog prijatelja” s Rapa Nuija. Upregli i društvene mreže

Hina

Screenshot YouTube

Screenshot YouTube

Rapa Nui već dugo od Britanije traži da im vrati Hoau Hakananai'aju



Kameni div stigao je u British Museum s Rapa Nuija krajem 19. stoljeća. Čileanci sada traže da im se moai vrati, a u borbu za “ukradenog prijatelja” upregnuli su i društvene mreže.


British Museum ima dva kamena kipa koji su s pacifičkog otoka Rapa Nuija, poznatijeg u Europi pod imenom Uskršnji otok, preneseni 1868. godine. Otok pripada Čileu, a udaljen je od čileanske obale oko 3.700 kilometara.


Poznat je po divovskim kipovima od bazalta, moaijima, koji utjelovljuju duhove uglednih predaka stanovnika. Potječu iz razdoblja od 1.400 do 1650. i većina je još na Rapa Nuiju. Ostali su u muzejima širom svijeta.





Hoa Hakananai’a (“Ukradeni prijatelj”) stigao je s Havom, “izgubljenim”, u Britaniju 1869. godine, kao poklon kapetana Richarda Powella britanskoj kraljici Viktoriji koja ih je donirala British Museumu.


Rapa Nui već dugo od Britanije traži da im vrati Hoau Hakananai’aju. U kolovozu 2018. gradonačelnik Pedro Edmunds poslao je pismo British Museumu, tražeći povrat oba kipa, a sada se kampanja preselila i na društvene mreže, piše BBC.


Čileanski influencer Mike Milfort često govori o moaijima u video prilozima.


“Ljudi koji me prate počeli su masovno slati poruke ‘vratite moaija’ na Wikipediju, Osvanule su i u rubrici komentara na Instagramu British Museuma”, objašnjava Milfort.


Zahtjev s društvenih mreža podupro je u radijskom intervjuu i čileanski predsjednik Gabriel Borić.


British Museum otkriva pak da je isključio komentare na objavu koja je dijeljena u suradnji s udrugom mladih.


Muzej podupire raspravu, objašnjava glasnogovornik, ali ona mora biti “voditi računa o sigurnosti, posebno kada su u pitanju mladi ljudi”, naglašava.