Foto Reuters
Putnici iz Kine neće moći ući u obje zemlje bez negativnog testa na covid-19
povezane vijesti
Velika Britanija i Francuska posljednje su u nizu država koje uvode obavezno testiranje na covid-19 za putnike koji stižu iz Kine.
Britanski mediji u petak pišu kako će premijer Rishi Sunak odrediti da putnici iz Kine ne mogu ući u zemlju bez negativnog testa na covid-19.
Francusko ministarstvo zdravstva u petak je priopćilo da će putnici iz Kine morati dati negativan test na covid-19 ne stariju od 48 sati.
Test će se tražiti na izravnim letovima iz Kine, ali i za putovanja s predsjedanjima. Putnici iz Kine morat će nositi zaštitne maske tijekom leta.
Službeni Pariz još nije odredio točan datum kad će ta odluka stupiti na snagu.
Testiranje uvode i druge zemlje
SAD će obavezan test za putnike iz Kine uvesti 5. siječnja, a Indija je uvela istu mjeru za putnike iz Kine, ali i iz Japana, Južne Koreje i Tajlanda, objavio je tamošnji ministar zdravlja.
Obvezno testiranje za dolaske iz Kine uvode i Japan, Tajvan i Južna Koreja, kao i Španjolska te Italija. Milanska zračna luka Malpensa već je počela testirati putnike iz Pekinga i Šangaja.
“Ova je mjera ključna kako bi se osigurali nadzor i otkrivanje mogućih varijanti virusa te se zaštitilo talijansko stanovništvo”, rekao je ministar zdravstva Italije Orazio Schillaci.
Italija je u četvrtak pozvala ostatak Europske unije da slijedi njezin primjer i testira putnike iz Kine na covid, ali druge članice rekle su da za sada ne vide potrebu za tim ili da čekaju zajedničko stajalište EU-a
Dužnosnici Francuske, Njemačke i Portugala objavili su kako zasad ne vide potrebu za uvođenjem novih restrikcija, a Austrija je naglasila ekonomske dobrobiti povratka kineskih turista u Europu. Kineski posjetitelji u svijetu su, prije pandemije, trošili više od 250 milijardi dolara godišnje, prenosi Reuters.
Kinezi: “Žele sabotirati 3 godine našeg suzbijanja covida”
Kineski državni mediji u petak su kritizirali odluke sve većeg broja zemalja da uvedu obavezna testiranja, nazvavši to „diskriminacijom“.
„Prava namjera je sabotirati tri godine kineskih inicijativa za suzbijanjem covida-19 te napasti sustav države“, piše državni medij Global Times u četvrtak i naziva nove mjere „neutemeljenima“.
Države koje uvode mjere navode zabrinutost zbog izostanka informacija o varijantama koje se šire po Kini koja je nedavno odustala od svoje stroge politike nulte stope covida-19.
„U nedostatku sveobuhvatnih informacija iz Kine, razumljivo je da zemlje diljem svijeta djeluju na načine za koje vjeruju da njima mogu zaštiti svoje stanovništvo“, napisao je u četvrtak na svom Twitter profilu glavni tajnik Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„I dalje smo zabrinuti zbog razvoja situacije i nastavljamo poticati Kinu da prati virus covid-19 i cijepi ljude s najvećim rizikom. Nastavljamo nuditi podršku kliničkoj skrbi i zaštiti zdravstvenog sustava“, dodao je Etiopljanin.
Povjerenica Europske komisije za zdravstvo Stella Kyriakides u pismu europskim ministrima zdravlja pozvala je na ubrzanje genetskog sekvenciranja zaraza koronavirusom i nadzor otpadnih voda, uključujući sa zračnih luka, kako bi se otkrile potencijalne nove varijante iz Kine.