Matija Luketić

Bogoslov Riječke nadbiskupije bio uz papu Franju na posljednjem blagoslovu Urbi et orbi: Doživljavao sam ga kao oca

Mirjana Grce

Foto REUTERS/Guglielmo Mangiapane

Foto REUTERS/Guglielmo Mangiapane

Papa je bio staložen, smiren, radostan što nam može podijeliti blagoslov i progovoriti svom puku koji voli, ispričao nam je Matija Luketić



Četvorica hrvatskih bogoslova, rimskih studenta bili su ministranti prošle nedjelje na uskrsnoj misi u Vatikanu na Trgu sv. Petra, nakon koje je papa Franjo s lože bazilike sv. Petra čestitao Uskrs i uputio blagoslov Gradu i svijetu.


Bio je to njegov zadnji blagoslov Urbi et Orbi i mnogi će tu sliku zauvijek pamtiti. Jedan od bogoslova koji je uz Papu bio na balkonu bazilike bio je Matija Luketić iz Ogulina, bogoslov Riječke nadbiskupije i uskoro đakon, student teologije na završnoj godini.


Zadatak mu je bio asistirati Papi, crkvenim rječnikom rečeno: imao je službu knjige. Tako je Luketić onaj ministrant koji je na balkonu vatikanske bazilike nekoliko puta pred Papu donosio knjigu, odnosno tekstove koje je Papa izgovorio.


Prinos darova




– Za mene je bila posebna milost biti kao hrvatski, riječki bogoslov, član Javnog vjerničkog društva Omnia Deo uz papu Franju na balkonu dok je Božjem narodu, Crkvi davao blagoslov Urbi et Orbi.


To je bio njegov zadnji blagoslov, i bio sam sretnik držati knjigu iz koje je Papa čitao, izgovorio predivne riječi. Iz one ljubavi koju sam primio preko Zajednice Omnia Deo prema papi, izašao je iz mene snažan poticaj zagrliti Papu.


Hvala Bogu što mi je prije blagoslova to i omogućio učiniti – zagrliti Papu za sve nas, za cijelu Hrvatsku. Doživljavao sam ga kao oca.


Bio mi je veliki primjer u svemu. Govorio je svećenicima i bogoslovima: »Idite među ljude, neka se na vama osjeti miris ‘ovaca’«, rekao nam je Luketić.


Pitali smo ga kako je došlo do toga da je papi Franji bio ministrant na Urbi et Orbi koji ćemo svi pamtiti, dok su ostali bogoslovi iz naše zemlje – dvojica iz Splita i Damir Palić iz Rijeke, na uskrsnoj misi imali druga zaduženja.


Foto Privatna arhiva


Bogoslovi koji su ministrirali na Uskrs u Vatikanu – Ante Čuić, Ante Ćorić, Jurica Raguž, Damir Palić i Matija Luketić / Foto Privatna arhiva

– Damir Palić i Ante Ćorić zajedno s ostalim bogoslovima bili su zaduženi za prinos darova. Ante Čuić iz Solina nosio je križ, a Jurica Raguž nosio je svijeću. Velika je to milost bila za nas Hrvate.


Studiram teologiju na Papinskom sveučilištu Gregoriana, kao i moji kolege. To je isusovački studij, a smješten sam isto kod isusovaca na Kolegiju Germanicum et Hungaricum, koji je osnovao sv. Ignacije Lojolski.


Ove godine nas ima 17 bogoslova i odavno smo se kao Kolegij prijavili za asistenciju na jednoj Papinoj misi. Javili su nam da će to biti na sam Uskrs.


Radosni trenuci


Znali smo da je Papa bolestan i mislili da vjerojatno neće biti na toj misi. Kad su odredili što će čija dužnost biti na misi, mene je dopalo držati knjigu iz koje je Papa čitao.


Budući da je Papa bio bolestan, blagoslov je bio planiran tako da Papa kaže one ključne riječi, a da ostalo kaže jedan od kardinala. Tako je na kraju mise Papa sam izrekao blagoslov, rekao je Luketić.


Oni koji su pratili Urbi et Orbi putem TV-a vidjeli su da je papa Franjo bio radostan, ali i jako umoran. Luketića smo pitali kako je on doživio Papu na toj misi.


– Za mene je taj doživljaj bio poseban, neopisiv – biti uz Papu, biti s njim. Papa je bio staložen, smiren, radostan što nam može podijeliti blagoslov i progovoriti svom puku koji voli.


Vidjelo se da mu je teško, ali se vidjela snaga Duha Svetoga, snaga Ljubavi na njemu. To su bili zadnji radosni trenuci za mene i sve nas s našim Svetim Ocem Franjom, ispričao je Luketić.