Foto Reuters
Paraolimpijac Oscar Pistorius pušten je na uvjetnu slobodu, nakon što je odslužio polovicu kazne za ubojstvo svoje djevojke Reeve Stenkapmp prije 11 godina
povezane vijesti
- Užas u njujorškom metrou, beskućnica živa izgorjela: ‘Prišao joj je i zapalio odjeću…’
- Javila se majka napadača: “Živjeli smo u strahu. Zatočio nas je u sobi prije mjesec i pol dana. Doktor ga je pustio van”
- Detalji užasa. Djeca su vidjela krv na hodniku, tukao je jednog dječaka. Na kraju je pokušao samoubojstvo
Paraolimpijac Oscar Pistorius pušten je na uvjetnu slobodu iz južnoafričkog zatvora, gotovo 11 godina nakon ubojstva svoje djevojke Reeve Steenkamp.
Dužnosnici su potvrdili da je Pistorius u petak ujutro bio “kod kuće”, nakon što je odslužio polovicu kazne od više od 13 godina.
Majka ubijene Steenkamp, prenosi BBC, rekla je da je prihvatila odluku o puštanju bivšeg sportaša – ali je dodala da je njezina obitelj ta koja “služi doživotnu kaznu”.
Godine 2012. Pistorius je postao prvi čovjek s dvostrukom amputacijom koji je trčao na Olimpijskim igrama. Nastupao je s posebnim protezama, zbog čega je dobio nadimak “Blade Runner”.
Samo šest mjeseci kasnije, upucao je Reeve Steenkamp više puta kroz vrata WC-a u svojoj kući. Pucnjava i kasnija suđenja užasnula su Južnu Afriku i svijet.
Pistorius, koji sada ima 37 godina, kasnije je tvrdio da ju je tijekom noći zamijenio s provalnikom.
Pistorius je na kraju osuđen za ubojstvo 2015. godine nakon što je žalbeni sud poništio raniju presudu za ubojstvo iz nehata.
Psiholozi o njemu slali pozitivna izvješća
Prema južnoafričkom zakonu, svi prijestupnici imaju pravo na uvjetni otpust, što znači prijevremeno puštanje pod određenim uvjetima, nakon što odsluže polovicu ukupne kazne, koja je za Pistoriusa konačno određena na 13 godina i pet mjeseci.
Dok mu kazna ne istekne 2029. godine, živjet će po strogim pravilima – zatvaranjem u kuću određene sate u danu, kao i zabranom pijenja alkohola. Također mu nije dopušteno govoriti za medije.
Osim toga, Pistorius će morati na terapiju koja će mu pomoći u rješavanju problema rodno uvjetovanog nasilja i bijesa.
Vjeruje se da je otišao živjeti u dom svog ujaka Arnolda Pistoriusa u otmjenom predgrađu glavnog grada Pretorije.
Dok je bio u zatvoru, Pistorius je vozio traktor po zemljištu, radio u knjižnici i čistio ćelije zatvorenika, prema pravnim dokumentima koje je citirala južnoafrička novinarka Karyn Maughan.
Socijalni radnici i psiholozi također su napisali pozitivna izvješća o njemu, rekla je za Maughan BBC-jev Newsday program.
Majka: Je li bilo pravde za moju kćer?
Majka Reeve Steenkamp, June, rekla je u izjavi da je obitelj “uvijek znala da je uvjetni otpust dio južnoafričkog pravnog sustava” i da je “uvijek govorila da zakon mora ići svojim tokom”.
Dodala je da pozdravlja uvjete koje je nametnula komisija za uvjetni otpust, koja je “potvrdila Barryjevo i moje vjerovanje u južnoafrički pravosudni sustav”, misleći na njezinog pokojnog supruga.
Ali, upitala je: “Je li bilo pravde za Reevu? Je li Oscar odslužio dovoljno kazne? Nikada ne može biti pravde ako se tvoja voljena osoba nikad ne vrati, a nikakva količina odslužene kazne neće vratiti Reevu. Mi, koji smo ostali, su oni koji služe doživotnu robiju.”
Dodala je: “Moja jedina želja je da mi bude dopušteno živjeti svoje posljednje godine u miru s fokusom na Zakladu Reeva Rebecca Steenkamp, da nastavim Reevino nasljeđe.”
Pistorius je prvi put otišao u zatvor u listopadu 2014., nedugo nakon prve presude. U razdoblju između 2015. i 2016. pušten je u kućni pritvor prije nego što mu je presuda preinačena i kazna produljena.
Pistoriusu su amputirane potkoljenice kad je imao manje od godinu dana zbog urođene bolesti – rođen je bez fibule, manje od dvije kosti potkoljenice. Kasnije se oslonio na protetiku i postao svjetski poznati sportaš poznat kao “Blade Runner”.
Imao je uspješnu karijeru na stazi, prvo na Paraolimpijskim igrama, osvojivši više zlata, a zatim je učvrstio svoju reputaciju nakon natjecanja protiv sportaša bez invaliditeta na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine.
Htjela osnovati tvrtku za pomoć zlostavljanim ženama
Južnoafrički odjel za zatvorske službe rekao je da će, unatoč njegovom visokom javnom profilu, bivša zvijezda biti tretirana kao bilo tko drugi na uvjetnoj slobodi.
Reeva Steenkamp, koja je imala 29 godina kada je umrla, bila je diplomirana pravnica i uspješna manekenka koja je radila i kao TV voditeljica te se pojavljivala u reality showu Tropika Island of Treasure.
Planirala je nakon diplome osnovati odvjetničku tvrtku za pomoć zlostavljanim ženama.
Reeva Steenkamp bila je tri mjeseca u vezi s Pistoriusom kada je on ispalio četiri hica iz pištolja kroz vrata WC-a u svojoj kući u Pretoriji u ranim satima 14. veljače 2013.
Umrla je gotovo trenutno.
Država je optužila Pistoriusa za ubojstvo, ali je on 2014. osuđen za blaže kazneno djelo ubojstva iz nehata.
Sljedeće su godine suci Vrhovnog prizivnog suda promijenili njegovu osudu u ubojstvo, rekavši da je njegova verzija događaja nedosljedna i nevjerojatna te da je “pucao bez razumnog ili istinskog straha da mu je život u opasnosti”.
Suđenja Oscaru Pistoriusu
Kolovoz 2012.: Natječe se na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Londonu, gdje je osvojio zlatnu medalju
Veljača 2013.: Pucanjem izu pištolja ubija svoju djevojku Reevu Steenkamp
Ožujak 2014.: Početak suđenja
Rujan 2014.: Sudac proglašava Pistoriusa krivim za ubojstvo iz nehata
Listopad 2014.: Počinje služiti petogodišnju kaznu
Listopad 2015.: Prebačen u kućni pritvor
Prosinac 2015.: Žalbeni sud mijenja presudu u ubojstvo
Srpanj 2016.: Vraća se u zatvor nakon što je osuđen na šest godina za ubojstvo
Studeni 2017.: Žalbeni sud povećava kaznu na 13 godina i pet mjeseci
Lipanj 2022.: Upoznaje oca Revve Steenkamp, Barryja, u sklopu programa restorativne pravde
Studeni 2023.: Komisija za uvjetni otpust slaže se da Pistoriusa treba pustiti
Siječanj 2024.: Oslobođen iz zatvora na uvjetnu slobodu