Priča o slavi i ubojstvu

Bivši NFL-ov igrač poznatiji po suđenju za ubojstvo supruge i njenog ljubavnika, no i po akcijama na terenu i filmskim ulogama: Od svjetske zvijezde do oronulog robijaša

Vladimir Mrvoš

O.J. Simpson na saslušanju o uvjetnom puštanju 2017. / Reuters

O.J. Simpson na saslušanju o uvjetnom puštanju 2017. / Reuters

Nekoć popularna ličnost u američkoj javnosti, danas je najpoznatiji po tome što mu se sudilo za ubojstva njegove bivše supruge Nicole Brown Simpson i njezina prijatelja - ljubavnika Rona Goldmana. Simpson je na kaznenom sudu oslobođen krivice za ubojstva, ali je kasnije u građanskom procesu proglašen odgovornim za obje smrti 



Priča o sportašu i glumcu, O.J. Simpsonu, koji je krajem rujna obilježio tri godine od izlaska iz zatvora, malo je reći kontroverzna. Mnogima je bivša NFL-ova zvijezda poznatija po suđenjima za ubojstvo bivše supruge Nicole Brown Simpson i njezinog ljubavnika Rona Goldmana, nego po akcijama na sportskom terenu i ulogama u velikim filmskim hitovima.



Njegov petogodišnji sportski ugovor vrijedan 650.000 američkih dolara na početku karijere bio je najskuplji ugovor u bilo kojem sportu u to vrijeme. Već tijekom igračkih dana, bio je prisutan u svijetu zabave. Pojavio se u nekoliko hit filmova i TV serija, a kad se davne 1979. povukao iz NFL-a, usredotočio se na glumačku karijeru. Među najupečatljivijim izvedbama bila mu je uloga u hitovima »Goli pištolj« (The Naked Gun). No život odlično plaćene i cijenjene zvijezde naglo se promijenilo kobne noći 12. lipnja 1994. kad je ubijena njegova bivša supruga i njezin ljubavnik.


Glumačka karijera

Simpson je počeo glumiti prije profesionalnog nogometa, a još dok je bio u profesionalnom američkom nogometu pojavljivao se u produkcijama i kod nas popularne televizijske serije »Korijeni« (Roots,1977.), ali i u filmovima »The Klansman« (1974.), »The Towering Inferno« (1974.), »Cassandra Crossing« (1976.) i »Jarac Jedan« (1978.). Bio je i poduzetan pa je 1979. pokrenuo vlastitu tvrtku za filmsku produkciju, Orenthal Productions, koja se uglavnom bavila TV produkcijom. Nije ozbiljnije razmišljao o glumačkoj karijeri dok nije vidio Leeja Marvina i Richarda Burtona. Osim glumačke karijere, Simpson je radio kao komentator za TV kuće.



 


Urođeni šarm


Do 1994. godine Simpson je bio idealan sportaš, a zbog uređenog šarma mediji su ga obožavali, pa je to pretvorio u uspješnu glumačku karijeru. Bilo je teško zamisliti kako bi nasmijana, karizmatična zvijezda iz hit filmova i reklama mogla počiniti ubojstvo. Simpson je u sudskom postupku proglašen nevinim, ali u građanskom, koji je uslijedio nedugo zatim, nije imao te sreće. Nakon što je izgubio to suđenje, sud je dosudio da mora platiti 33,5 milijuna dolara obiteljima dviju žrtvava. Do danas, kada su mu 73 godine, platio je samo djelić tog duga.
Simpson je već 2007. financijski propao, te je uhvaćen i osuđen zbog pokušaja krađe sportskih suvenira iz hotelske sobe u Las Vegasu. Završio je u zatvoru, a početkom listopada 2017. godine uvjetno je pušten. Unatoč financijskoj propasti, Simpson i dalje zarađuje i to zahvaljujući mirovinama iz NFL-a i Udruženja glumaca, i to između 250.000 i tri milijuna dolara. Ipak, danas se njegov dug procjenjuje na gotovo 40 milijuna dolara.


Hertzova reklama

Godine 1975. pojavio se u reklamama tvrtke Hertz za iznajmljivanje automobila. Osim što mu je to pomoglo u glumačkoj karijeri, Hertzova godišnja dobit porasla je za 50 posto, odnosno na 42,2 milijuna dolara tijekom prve godine. Simpson je bio toliko važan za tvrtku da je izvršni direktor Frank Olson osobno pregovarao o njegovom ugovoru, a specijalizirani časopis za marketing Advertising Age 1977. godine proglasio ga je zvijezdom godine. Istraživanje potrošača pokazalo je da je on najpopularniji sportaš pa je reklamirao i piletinu, šunku pečenu na medu, liniju bezalkoholnih pića i kaubojske čizme. Kao predsjednik i izvršni direktor O.J. Simpson Enterprisesa, posjedovao je hotele i restorane. Kada su se Simpson i Brown razveli 1992. godine, imao je 10 milijuna dolara imovine i više od milijun američkih dolara godišnjeg prihoda, uključujući 550.000 američkih dolara od Hertza.

 


The Juice


Rođen je 9. srpnja 1947. u San Franciscu, pod punim imenom Orenthal James Simpson, a poznat je i po nadimku The Juice.
Simpsonova majka Eunice radila je u bolnici, a otac Jimmy Lee Simpson bio je kuhar, za koga se kasniije ispostavilo da je bio i homoseksualac, te da je umro od AIDS-a 1986. godine. Simpsonovi djed i baka po majčin strani bili su iz Louisiane, a teta mu je nadjenula ime Orenthal po francuskom glumcu koji joj se sviđao. Od rođenja su ga zvali O.J. i nije znao da je njegovo ime Orenthal sve dok ga učitelj nije pročitao u trećem razredu. Simpson ima jednog brata, Melvina Leona »Trumana« Simpsona, jednu živu sestru Shirley Simpson-Baker i jednu preminulu sestru Carmelitu Simpson-Durio. Zanimljivo je da je kao dijete, imao rahitis i nosio aparatić za noge do pete godine, ali to ga nije spriječilo da kasnije postiže vrhunske rezultate u trčanju. Njegovi su se roditelji razdvojili 1952. godine, a Simpsona je odgojila majka. U ranim tinejdžerskim godinama pridružio se uličnoj bandi i nakratko je zatvoren u Centru za usmjeravanje mladih u San Franciscu, a u »popravno domu« završio je još tri puta..


: Naslovnica časopisa Time

Naslovnica časopisa Time



Već u 19. godini 24. lipnja 1967. Simpson oženio se za Marguerite L. Whitley. Zajedno su imali troje djece, ali doživio je i tragediju kada se jedno od njih utopilo u obiteljskom bazenu. Nicole Brown upoznao je 1977. godine, dok je radila kao konobarica u noćnom klubu. Iako je još uvijek bio oženjen za prvu ženu, počeo je izlaziti s Brown. Simpson i Marguerite razveli su se u ožujku 1979. godine, a s Brown se vjenčao početkom veljače 1985. godine, pet godina nakon što se povukao iz profesionalnog nogometa. Imali su dvoje djece, a brak je trajao sedam godina. Brown je podnijela zahtjev za razvod braka u veljači 1992.godine, navodeći nepomirljive razlike.


Noćna mora


Noćna mora započinje 12. lipnja 1994. godine, kada su njegova bivša žena Nicole Brown Simpson i njezin ljubavnik Ron Goldman pronađeni mrtvi ispred Nicoleinog stana u Los Angelesu. Simpson je bio prvo osumnjičenik, a njegovo uhićenje i suđenje bili su među među najznačajnijim medijskim događajima u američkoj povijesti. Suđenje koje se zbog međunarodne javnosti često okarakteriziralo kao suđenje stoljeća, usporedivo s onim u otmici Lindbergha, kulminiralo je nakon jedanaest mjeseci, 3. listopada 1995. godine, kada je porota donijela presudu »nije kriv« za dva ubojstva. Procjenjuje se da je 100 milijuna ljudi uživo gledalo ili slušalo objavu presude koja je izazvala i rasnu podjelu. Anketa stanovnika okruga Los Angeles pokazala je da je većina tamošnjih Afroamerikanaca smatrala da je pravda zadovoljena presudom »nije kriv«, dok je većina bijelaca i Latinoamerikanaca smatrala da je kriv. Integrirani tim branitelja O.J. Simpsona bio je Johnnie Cochran, Robert Kardashian, Robert Shapiro i F. Lee Bailey, a Marcia Clark bila je glavna tužiteljica države Kalifornije. Zanimljivo je da je anketa koja je obajavljena 11 godina nakon presude (2016.) pokazala da čak 83 posto bijelaca i 57 posto crnaca u SAD-u vjeruje da je Simpson počinio ubojstva.


Vrijeme obiteljske sreće - O.J. Simpson i Nicole Brown s djecom / REUTERS

Vrijeme obiteljske sreće – O.J. Simpson i Nicole Brown s djecom / REUTERS


 


Selidba na Floridu


Krajem devedesetih Simpson je pokušao registrirati »O.J. Simpson«, »O.J.« i »The Juice« kao zaštitne znakove za »širok spektar robe, uključujući figurice, kartice za trgovanje, sportsku odjeću, medaljone, kovanice i pretplaćene telefonske kartice«, ali je »zabrinuti građanin« William B. Ritchie podignuo tužbu s obrazloženjem da bi to bilo nemoralno i skandalozno pa je Simpson je odustao i 2000. godine napustio Kaliforniju, nastanivši se u Miamiju. Florida je jedna od rijetkih država u kojoj se općenito ne mogu oduzeti mirovine radi naplate dugova.


U vrijeme igračke slave

U vrijeme igračke slave


U prosincu 2001. FBI je pretražio Simpsonovu kuću u Miamiju zbog sumnje pranja novca. FBI je dobio dojavu da je Simpson sudjelovao u velikom lancu trgovine drogom nakon što je uhićeno 10 drugih osumnjičenika. Simpsonova je kuća dva sata temeljito pretraživana, ali nije otkrivena droga, a nakon potrage nisu podnesene niti formalne optužbe. Međutim, istražitelji su otkrili opremu za nelegalno gledanje programa satelitske televizije, što je na kraju dovelo do tužbe na saveznom sudu. U ožujku 2004. godine, satelitska televizijska mreža DirecTV, Inc. optužila je Simpsona za upotrebu ilegalnih elektroničkih uređaja za piratiranje emitiranih signala. Tvrtka je dobila presudu od 25.000 američkih dolara, a Simpsonu je naloženo platiti dodatnih 33.678 američkih dolara odvjetničkih troškova i troškova.


Osuđen na 33 milijuna dolara

Nakon Simpsonove oslobađajuće presude za ubojstvo, obitelj Rona Goldmana pokrenula je građansku parnicu. Predsjedao je sudac Vrhovnog suda Hiroshi Fujisaki, a u sudnici je zabranio televizijske kamere i fotoaparate, radio opremu čak i tradicionalne crtače. Sredinom listopada 1996. dane su uvodne riječi, a početkom veljače 1997. građanska porota u Santa Monici u Kaliforniji jednoglasno je proglasila Simpsona odgovornim za protupravnu smrt Goldmana i Brown. Simpsonu je naloženo platiti odštetu od 33.500.000 dolara.

 


Pljačka u Las Vegasu


U noći na 13. rujna 2007. grupa muškaraca predvođena Simpsonom ušla je u sobu u hotelu-kockarnici Palace Station i uzela sportske suvenire koristeći se oružjem. Simpson je u policiji priznao da je uzeo predmete za koje je rekao da su mu ukradeni, ali je porekao da su provalili u hotelsku sobu, također je porekao da je on ili bilo tko drugi nosio pištolj, pa je pušten nakon ispitivanja. Ipak dva dana kasnije, Simpson je uhićen, zajedno s još trojicom muškaraca, te je optužen za više kaznenih djela, uključujući zavjeru, otmicu, napad, pljačku i upotrebu smrtonosnog oružja. Do kraja listopada 2007. godine, sva trojica Simpsonovih suoptuženika nagodili su se s tužiteljstvom, a sudac je naložio da se Simpsonu sudi za pljačku. U siječnju 2008. Simpson je priveden na Floridi i izručen Las Vegasu, gdje je zatvoren u zatvoru okruga Clark. Simpson je proglašen krivima za sve optužbe 3. listopada 2008. i suočio se s mogućom doživotnom kaznom s uvjetnim otpustom zbog optužbe za otmicu i obveznim zatvorskim kaznom zbog oružane pljačke. Već 5. prosinca 2008. Simpson je osuđen na ukupno trideset i tri godine zatvora, s mogućnošću uvjetnog otpusta nakon devet godina, odnosno 2017. godine. Odbor za uvjetnu slobodu u Nevadi odobrio je Simpsonu uvjetni otpust zbog nekih presuda, a na ročištu za uvjetni otpust 20. srpnja 2017. godine, odbor je odlučio odobriti uvjetni otpust, pa je tako pušten iz zatvora 1. listopada 2017. godine, odsluživši gotovo devet godina. Danas ima 73 godine i ovih dana slavi tri godine ponovnog života na slobodi.


Zapaženu ulogu imao je filmu »Goli pištolj«

Zapaženu ulogu imao je filmu »Goli pištolj«