Francuska

Barnier podnio ostavku, Macron traži novog premijera, ali i gubi povjerenje građana

Hina

REUTERS

REUTERS



Francuski premijer Michel Barnier podnio je ostavku u četvrtak nakon što su krajnje desni i lijevi zastupnici glasali za rušenje njegove vlade, čime drugo gospodarstvo u eurozoni tone još dublje u političku krizu.


Predsjednik Emmanuel Macron zatražio je od Barniera i vlade da privremeno ostanu na dužnosti dok ne predloži novog premijera, objavila je Elizejska palača.


Barnier, politički veteran i pregovarač Europske unije za brexit, postao je premijer s najkraćim stažem u modernoj francuskoj povijesti. Nijedna francuska vlada nije izgubila povjerenje u parlamentu još od Georgesa Pompidoua 1962. godine.




Politička previranja dodatno slabe Europsku uniju koju je već uzdrmao pad njemačke koalicijske vlade, a sve se odvija tek nekoliko tjedana prije povratka novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću.


Tvrda ljevica i krajnja desnica kaznile su Barniera glasanjem o povjerenju u srijedu navečer zato što je pokušao progurati nepopularan proračun kroz parlament bez glasanja. U nacrtu proračuna predviđala se ušteda u iznosu 60 milijardi eura kako bi se smanjio veliki deficit.


Ovo dodatno slabi položaj predsjednika Macrona koji je ubrzao aktualnu krizu nesretnom odlukom o raspisivanju prijevremenih izbora u lipnju.


Macronu, koji se suočava sa sve većim pozivima da podnese ostavku, mandat traje do 2027.


Ipak, dugogodišnji politički debakl ga je oslabio. Online anketa provedena neposredno nakon izglasavanja nepovjerenja pokazala je da 64 posto birača želi da Macron podnese ostavku.


“Glavni krivac za trenutnu situaciju je Emmanuel Macron”, rekla je čelnica Nacionalnog okupljanja Marine Le Pen za TF1 TV u srijedu navečer. “Raspuštanje (parlamenta u lipnju) i cenzura (vlade) posljedica su njegove politike i značajne podjele koja danas postoji između njega i Francuza”, rekla je Le Pen.


Mala većina glasača odobrila je svrgavanje Barniera s vlasti u parlamentu, no mnogi su i dalje zabrinuti zbog ekonomskih i političkih posljedica, pokazala je anketa koju je proveo Toluna Harris Interactive za RTL.


Spor oko proračuna


Francuska sada riskira okončati godinu bez stabilne vlade ili proračuna za 2025., iako ustav dopušta posebne mjere koje bi spriječile pad vlade u američkom stilu.


Tri izvora rekla su Reutersu da Macron namjerava brzo postaviti novog premijera, a jedan od njih je rekao da francuski predsjednik želi imenovati premijera prije ceremonije ponovnog otvaranja katedrale Notre-Dame u subotu, na kojoj bi trebao prisustvovati i Trump.


Novi premijer suočit će se s jednakim izazovima kao Barnier da mu prođe prijedlog zakona, uključujući proračun za 2025., u podijeljenom parlamentu. Novi prijevremeni parlamentarni izbori ne mogu se održati prije srpnja.


“Do mogućih novih izbora, politička neizvjesnost vjerojatno će zadržati premiju rizika za francusku imovinu visokom”, rekli su analitičari banke SocGen u bilješci. “Politička neizvjesnost vjerojatno će oslabiti i investicije i potrošnju”, navode.


Politička neizvjesnost već tjednima uznemirava ulagače u francuske državne obveznice i dionice.


Premija rizika za francuske državne obveznice u četvrtak su bile blizu svoje najviše razine u više od 12 godina.


Francuski konzervativni političar Xavier Bertrand rekao je da osjeća mješavinu bijesa i srama zbog izglasavanja nepovjerenja.


“Kao da su dvije krajnosti, (tvrda ljevica) Nepokorena Francuska i Nacionalno okupljanje, postale središte političkog života”, rekao je Bertrand za BFM TV.