Odvajanje

Baltičke zemlje se skinule s ruske električne mreže. Promjena je postala hitna

Portal Novi list, Hina

Foto REUTERS/Ints Kalnins

Foto REUTERS/Ints Kalnins

Više od 30 godina nakon stjecanja neovisnosti od Sovjetskog Saveza, Estonija, Latvija i Litva isključile su se s ruske električne mreže



Odvajanje baltičkih zemalja od ruske električne mreže u subotu je prošlo bez problema za potrošače, objavile su električne tvrtke triju zemalja.


Više od 30 godina nakon stjecanja neovisnosti od Sovjetskog Saveza, Estonija, Latvija i Litva isključile su se s ruske električne mreže.


Tri zemlje su to učinile nešto nakon 9 sati po lokalnom vremenu, a odvajanje je prošlo glatko te ga potrošači nisu ni primijetili, priopćile su energetske kompanije.




Njihove električne mreže sad će jedan dan funkcionirati samostalno, u takozvanom „otočnom modu”, a u nedjelju će se preko Poljske spojiti na europski sustav.


Estonija, Latvija i Litva prestale su uvoziti struju iz Rusije nakon invazije na Ukrajinu, no i dalje su ostale dio zajedničke, sinkronizirane mreže s Rusijom i Bjelorusijom iz sovjetskog doba, što je smatrano sigurnosnim rizikom.


Dugotrajan proces


Proces odvajanja trajao je godinama zbog brojnih tehnoloških i financijskih problema i potrebe da se u međuvremenu diverzificira opskrba, posebno podmorskim kabelima, piše agencija France Presse.



Promjena je postala hitna nakon ruske invazije na Ukrajinu koja je ponovno probudila strahove među baltičkim narodima da su sljedeća meta Moskve.


Litavski i poljski dužnosnici rekli su da će sinhronizacija početi u nedjelju oko podneva i upozororili da bi moglo doći do problema.


“Mogući su različiti kratkoročni rizici, poput kinetičkih (vojnih) operacija protiv kritične infrastrukture, kibernetičkih napada i kampanja dezinformiranja” koje provodi Rusija, priopćio je litavski Odjel državne sigurnosti.


Nadzor dronovima


Poljski elektroenergetski operater PSE najavio je slanje helikoptera i dronova za nadzor veze s Litvom.


U Estoniji će policija i volonteri biti stacionirani na kritičnoj električnoj infrastrukturi do sljedećeg vikenda zbog opasnosti od sabotaže.



Nekoliko podmorskih telekomunikacijskih i energetskih kabela oštećeno je u Baltičkom moru posljednjih mjeseci. Stručnjaci i političari optužuju Rusiju za vođenje hibridnog rata, što Moskva negira.


Za Rusiju odvajanje znači da njezina eksklava Kalinjingrad, smještena između Litve, Poljske i Baltičkog mora, ostaje odsječena od ruske glavne mreže, ostavljajući je da sama održava svoj elektroenergetski sustav.


Baltičke zemlje potrošile su gotovo 1,6 milijardi eura od 2018. na nadogradnju mreža, a Moskva je uložila milijardu dolara na izgradnju nekoliko elektrana na plin u Kalinjingradu.