Baloni

Amerikanci otkrili kakve su to NLO-e rušili s neba cijelog vikenda. Objašnjenje zvuči pomalo komično

Portal Novi list

Foto Reuters

Foto Reuters

Čini se da su nekim tvrtkama ili istraživačkim organizacijama srušili sasvim benigne balone...



Bijela kuća priopćila je kako nema naznaka da su tri leteća objekta koje su tijekom vikenda srušile američke zračne snage povezana s navodnim kineskim špijuniranjem.


Objekti bi mogli biti “povezani s komercijalnim ili istraživačkim subjektima i stoga benigni”, rekao je glasnogovornik John Kirby, prenosi BBC.





Američki i kanadski dužnosnici još nisu locirali niti izvukli olupinu tri oborena zrakoplova.


Golemi kineski špijunski balon


Peking je ranije optužio SAD da su “laki na obaraču”. Kinezi niječu da je njihov golemi balon, koji je nosio sofisticiranu opremu za izviđanje veličine omanjeg mlažnjaka, korišten za špijunažu.



Podsjetimo taj je balon uništen ranije ovog mjeseca projektilom koji je ispalio američki borbeni zrakoplov F-22 u blizini Južne Karoline.


Kineski balon tada je s kopna, prešavši cijeli SAD doletio nad more, a Amerikanci su nakon rušenja pokrenuli veliku operaciju izvlačenja ostataka iz pličine.


No, po Kinezima, špijunski balon bio je tek zračni brod za praćenje vremenskih prilika koji je skrenuo s kursa.


Pretjerana reakcija


Kako bilo, nakon rušenja kineskog špijunskog balona, NORAD je prilagodio radare kako bi pratili ovako spore objekte, što je, čini se, proteklog vikenda dovelo do pretjerane reakcije i rušenja balona koji nemaju nikakve veze s bilo kakvom špijunažom.


Na dnevnoj konferenciji za novinare u utorak, Kirby je rekao da će biti teško utvrditi svrhu ili podrijetlo ostala tri objekta koja su uništena iznad Aljaske, Kanade i Michigana dok se krhotine ne pronađu i analiziraju.


F-22 Raptor / Foto Reuters


“Nismo vidjeli nikakve indikacije ili bilo što što bi upućivalo na ideju da su ova tri objekta bila dio programa špijuniranja Narodne Republike Kine”, reklo je novinarima glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, “ili da su definitivno bili uključen u vanjske napore prikupljanja obavještajnih podataka”.


“Vodeće objašnjenje” koje razmatra američka obavještajna služba, dodao je, bilo je da bi “to mogli biti baloni koji su jednostavno povezani s komercijalnim ili istraživačkim subjektima i stoga benigni”.


No primijetio je da nijedna tvrtka, organizacija ili vlada još nije položila pravo na objekte.


Prva raketa promašila


U posljednjem napadu – iznad jezera Huron – prva raketa AIM9-X Sidewinder koju je ispalio američki ratni zrakoplov F-16 promašila je cilj, potvrdio je vrhovni američki general.



“Prvi hitac je promašio. Drugi hitac je pogodio”, rekao je načelnik Združenog stožera Mark Milley tijekom posjeta Bruxellesu u utorak.


“Ulažemo velike napore kako bismo bili sigurni da je zračni prostor i čist do maksimalnog efektivnog dometa projektila. I u ovom slučaju, projektil su sletili bezopasno u vodu jezera Huron .”


Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova u međuvremenu je kritizirao američki odgovor.


“Mnogi u SAD-u su se pitali, ‘što dobrog takvo skupo djelovanje može donijeti SAD-u i njegovim poreznim obveznicima?'”, rekao je Wang Wenbin u utorak.


FBI analizira kineske senzore


Senzori iz kineskog špijunskog balona oborenog iznad SAD-a 4. veljače izvučeni su iz Atlantskog oceana u ponedjeljak, a FBI ih analizira.



Ekipe za pretragu pronašle su “značajne krhotine s mjesta, uključujući sve prioritetne senzore i elektroniku koju smo identificirali” u blizini obale Južne Karoline, priopćilo je Sjeverno zapovjedništvo SAD-a.


Kineski balon pratile su američke obavještajne službe od njegovog polijetanja iz baze na otoku Hainan na južnoj obali Kine ranije ovog mjeseca, izvještavaju američki mediji.


Ubrzo nakon polijetanja balon je odlutao prema američkim otocima Guamu i Havajima prije nego što je krenuo sjeverno prema Aljasci, rekli su američki dužnosnici za CBS News.


Balon bio pod kineskom kontrolom


Neimenovani dužnosnici kažu da njegova putanja ukazuje na to da ga je vrijeme moglo skrenuti s kursa, ali da se vratio pod kinesku kontrolu kad je stigao do kontinentalnog dijela SAD-a.


Cijeli američki Senat primio je u utorak tajni brifing o tom pitanju od vojnih čelnika.



Čelnik većine u Senatu Chuck Schumer rekao je da će Senat pokrenuti istragu o tome zašto te letjelice nisu ranije otkrivene.


“To je dobro pitanje”, rekao je gospodin Schumer novinarima. “Moramo dati odgovor.”


U međuvremenu, Rumunjska je u utorak poslala borbene zrakoplove da istraže zračni objekt koji ulazi u europski zračni prostor.


No, ministarstvo obrane zemlje priopćilo je da ga piloti nisu uspjeli locirati i nakon pola sata napustili su misiju.