Već četvrti

Amerikanci iznad jezera Huron oborili novi objekt: “Kinezi su nas godinama špijunirali balonima”

Portal Novi list

Ilustracija / Foto Screenshot Twitter; Reuters

Ilustracija / Foto Screenshot Twitter; Reuters

Ovo je već treći oboreni leteći objekt u tri dana i četvrti otkako su američke zračne snage oborile kineski špijunski balon iznad Južne Karoline



Američka vojska je u nedjelju oborila neidentificirani objekt iznad jezera Huron, javlja NBC News, pozivajući se na svoj izvor iz Kongresa i dva američka dužnosnika.


Riječ je o već četvrtom obaranju letećeg objekta u manje od dva tjedna iznad sjevernoameričkog zračnog prostora.


Američki dužnosnici su rekli da nema naznaka bilo kakve kolateralne štete.



Pentagon je ovaj put koristio borbeni avion F-16, koji je leteći objekt oborio raketom Sidewinder, poput one koje su stealth lovci F-22 koristili za obaranje druga tri objekta.


Objekt je bio u obliku osmerokuta i nalazio se na visini od 6.000 metara, predstavljajući opasnost za komercijalne zrakoplove, javlja Wall Street Journal


Objekt je pao u jezero, a službenici očekuju da će ga izvući.


Nedjeljno obaranje objekta na nebu iznad Sjeverne Amerike treće je u isto toliko dana, a četvrto ovog mjeseca.


Drugi objekti su bili baloni


SAD vjeruje da su leteći objekti oboreni iznad sjevernoameričkog zračnog prostora u petak i subotu bili baloni, prenosi BBC riječi šefa većine u Senatu Chucka Schumera.



Washington je u stanju pripravnosti otkako je njegova vojska ranije ovog mjeseca uništila navodno kineski špijunski balon.


Iako nije konkretno rekao da su dva posljednja objekta bila kineska, Schumer je u nedjelju za ABC rekao da je Peking vjerojatno koristio “posadu balona” koja je “vjerojatno letjela po cijelom svijetu”.


 


Odgovarajući na upite o Schumerovim primjedbama, glasnogovornik američkog ministarstva obrane rekao je da posljednja dva objekta “nisu ni približno nalik” izvornom balonu i da su mnogo manji, izvijestio je Reuters.



Kanadski premijer Justin Trudeau potvrdio je da je treći objekt oboren u subotu iznad Yukona na sjeverozapadu Kanade.


I kanadski i američki zrakoplovi su poletjeli kako bi pratili objekt za koji je Trudeau rekao da je “narušio kanadski zračni prostor”.


Uklonio ga je američki borbeni zrakoplov F-22.


Balone su slali godinama


Govoreći u nedjelju, Trudeau je rekao da su timovi za izvlačenje na terenu i pokušavaju pronaći predmet te da još ima “puno toga za saznati”.


Osim toga, u petak je američka vojska srušila objekt veličine malog automobila u blizini Aljaske.


Dogodilo se to nešto manje od tjedan dana nakon što su SAD uništile kineski balon iznad Atlantika, 4. veljače.


Schumer, koji je rekao da ga je informirao savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, implicirao je da su baloni za nadgledanje bili u funkciji godinama i da bi Kongres trebao ispitati zašto je trebalo toliko dugo da SAD saznaju za njih.


“Suština je da do prije nekoliko mjeseci nismo znali za te balone – naša obavještajna služba i naša vojska nisu znale”, rekao je.



Upitan hoće li Kina morati zatvoriti bilo koji program nadzora pomoću balona, Schumer je rekao da je Peking “ponižen”.


“Mislim da su Kinezi uhvaćeni u laži i to je za njih pravi korak unatrag… izgledaju jako loše”, rekao je.


“Oni ne rade samo u Sjedinjenim Državama, ovo je ekipa balona… vjerojatno su bili po cijelom svijetu”, dodao je.


Kina još nije odgovorila na Schumerove komentare, ali je zanijekala da je prvi navodni nadzorni balon – koji je prvi put ušao u američki zračni prostor 28. siječnja – korišten u špijunske svrhe, rekavši da je to bio vremenski uređaj koji je zalutao.


Potraga po Aljasci


Osvrćući se na pokušaje uklanjanja objekta srušenog u subotu, Bijela kuća, koja je bila u komunikaciji s Kanadom, rekla je u priopćenju da se objekt pratio i nadzirao 24 sata.


“Iz velikog opreza i na preporuku svojih vojski, predsjednik Biden i premijer Trudeau odobrili su njegovo uklanjanje”, rečeno je.


“Dvojica lidera razgovarala su o važnosti izvlačenja predmeta kako bi se utvrdilo više detalja o njegovoj namjeni ili podrijetlu.”



Dajući više detalja o misiji obaranja objekta, Ministarstvo obrane SAD-a potvrdilo je da su dva zrakoplova F-22 poletjela iz vojne baze u Anchorageu na Aljasci i da je objekt oboren projektilom AIM 9X.


U međuvremenu, nastavak napora da se pronađe i izvuče objekt od petka u blizini grada Deadhorse na Aljasci otežava loše vrijeme.


Američka vojska je u izjavi rekla da su “arktički vremenski uvjeti, uključujući hladnoću vjetra, snijeg i ograničeno dnevno svjetlo, čimbenik u ovoj operaciji, a osoblje će prilagoditi operacije oporavka kako bi održalo sigurnost”.


Prošlog vikenda dužnosnici obrane rekli su američkim medijima da su krhotine prvog kineskog balona pale u vodu duboku 14 metara – pliće nego što su očekivali – u blizini Myrtle Beacha u Južnoj Karolini.


SAD je rekao da je balon bio dio flote nadzornih balona koji su letjeli iznad pet kontinenata.


Incident s balonom zategao je američko-kineske odnose, a državni tajnik Antony Blinken otkazao je planirani put u Peking.