Foto Reuters
Googleov istaknuti kritičar, republikanski senator Josh Hawley optužio je kompaniju da blokira vladu "ilegalnim sredstvima" a tužbu smatra "najvažnijim slučajem borbe protiv kršenja tržišne utakmice u generaciji"
povezane vijesti
WASHINGTON – Američko ministarstvo pravosuđa i 11 saveznih država podnijeli su u utorak tužbu protiv Googlea, tvrdeći da je koristio dominantnu poziciju na tržištu kako bi suzbio konkurenciju.
Google, čija je tražilica toliko sveprisutna da je iz njegovog imena izveden glagol, ostvario je prošle godine prihode od 162 milijarde dolara, veće od vrijednosti mađarskog BDP-a.
Aktualna tužba rijedak je primjer suglasja kabineta američkog predsjednika Donalda Trumpa i progresivne struje u Demokratskoj stranci. Tako je demokratska senatorica Elizabeth Warren 10. rujna na Twitteru napisala da želi “brzu, agresivnu akciju”.
Državni su pak tužitelji u svih 11 saveznih država koje su se priključile tužbi republikanci, primjećuje Reuters.
U Googleu nisu odmah odgovorili na upit Reutersa da komentiraju tužbu.
Podignuta je nekoliko dana uoči američkih predsjedničkih izbora pa bi se mogla smatrati političkom gestom, ispunjavajući obećanje predsjednika Trumpa pristašama da će neke tvrtke odgovarati za navodno gušenje konzervativnih glasova, piše Reuters.
Googleov istaknuti kritičar, republikanski senator Josh Hawley optužio je kompaniju da blokira vladu “ilegalnim sredstvima” a tužbu smatra “najvažnijim slučajem borbe protiv kršenja tržišne utakmice u generaciji”.
FTC je već prije sedam godina pokrenuo istragu protiv Googlea zbog sumnje da u objavi rezultata pretraživanja favorizira svoje proizvode. Na kraju je na sugestiju vlastitih odvjetnika odustao.
Google se sa sličnim pravnim izazovima sučelio i u inozemstvu. Tako mu je Europska unija u 2018. odrezala 1,7 milijardi dolara kazne budući da internetskim stranicama nije dopuštao potragu za oglašivačima putem drugih tražilica.
U 2017. odrezana mu je kazna od 2,6 milijardi dolara budući da je istiskivao konkurenciju u usluzi uspoređivanja cijena na internetu, te dodatnih 4,9 milijardi dolara zbog blokade konkurencije na mobilnom operativnom sustavu Android.