Teroristička organizacija

Al Kaida je još uvijek živa, ali od smrti Osame bin Ladena jako se promijenila

Hina

Reuters

Reuters

Ako je Zavahiri još živ, to znači da Al Kaidu vodi čovjek koji je najvjerojatnije slaba zdravlja i koji, unatoč tome što je jedan od arhitekata napada 11. rujna 2001., nema mračnu privlačnost svojeg prethodnika



Al Kaida se u deset godina od ubojstva svojeg osnivača Osame bin Ladena jako promijenila u odnosu na terorističku mrežu koja je napala Sjedinjene Države 11. rujna 2001. i ima potpuno drugačije ustrojeno vodstvo.


Nakon što su američke specijalne snage ubile Bin Ladena u Pakistanu, na čelu Al Kaide naslijedio ga je egipatski džihadist Ajman al-Zavahiri, ideolog mnogo slabije karizme.


Zavahiri se morao jako pritajiti, vjerojatno negdje kod afganistansko-pakistanske granice, i mnogi se pitaju je li uopće još živ, dok se teroristička mreža preobrazila u nešto posve drugo.




„Središnjica Al Kaide sjena je onoga što je nekoć bila”, rekao je Barak Mendelsohn, stručnjak za terorizam s koledža Haverford u Pennsylvaniji.


„Zavahirijev najveći uspjeh je to što je održao Al Kaidu na životu”.


Mendelsohn je rekao da je vodstvo Al Kaide, umjesto koherentnog središta za donošenje odluka, više nalik „savjetodavnom odboru” koji okuplja i pomaže džihadistima u svijetu.


Al Kaida je pod Zavahirijem (69) ‘decentralizirala’ svoje operacije od Magreba i Somalije do Afganistana, Sirije i Iraka.


„Pod Zavahirijevim vodstvom Al Kaida je decentralizirana i vlast je najvećim dijelom u rukama pridruženih vođa”, navodi se u nedavno objavljenom izvješću think-tanka Protuekstremistički projekt (CEP).


Izvješće ističe da je Zavahiri zaista odigrao veliku ulogu u reorganizaciji mnogobrojnih džihadističkih skupina pod okriljem Al Kaide.


Neizvjesna sudbina


Pred kraj 2020. pojavila su se nepotvrđena izvješća da je Zavahiri umro od srčanih problema, što je posljednja u nizu višegodišnjih glasina da je on zapravo mrtav.


Kasnije se pojavio u video snimci u kojoj je kritizirao patnje muslimana Rohindža u Mjanmaru.


Ali na videu se nije vidio točan datum, a analitičari su već primijetili da je neobično dugovječan budući da se pridružio džihadističkim krugovima prije četiri desetljeća u Egiptu.


Nepoznanice u pogledu sastava vodstva Al Kaide povećale su se u kolovozu prošle godine nakon što je u Teheranu ubijen Abdulah Ahmed Abdulah, drugi čovjek mreže poznat po svojem ratnom imenu Abu Mohamed al-Masri. Ubili su ga navodno izraelski agenti.


Ako je Zavahiri još živ, to znači da Al Kaidu vodi čovjek koji je najvjerojatnije slaba zdravlja i koji, unatoč tome što je jedan od arhitekata napada 11. rujna 2001., nema mračnu privlačnost svojeg prethodnika.


SAD za Zavahirija nudi 25 milijuna američkih dolara nagrade i uvrstio ga je na popis najtraženijih terorista, ali analitičari kažu da on dužnosnike ne zabrinjava naročito i ne poduzimaju nikakve posebne ciljane napore da mu se uđe u trag.


Izostanak interesa Washingtona mogao bi se objasniti slabljenjem važnosti Al Kaide kao središnjice koja donosi odluke, što se poklopilo s jačanjem suparničke Islamske države.


Islamska država, koja je na svojem vrhuncu kontrolirala samoproglašeni ‘kalifat’ koji se protezao na dijelovima Iraka i Sirije, oduzela je Al Kaidi medijski prostor dominacijom na društvenim mrežama.


Umjesto da udruže snage, te su se dvije skupine sukobljavale na mnogobrojnim bojišnicama na Bliskom istoku i u Africi, a Al Kaida se i dalje bori da ostane relevantna.


Nova generacija?


Kakva god da bila Zavahirijeva sudbina, njegova era približava se kraju, a stručnjaci upiru prstom u očitog kandidata za njegova mogućeg nasljednika, Egipćanina Saifa al-Adela.


Adel je bivši potporučnik egipatskih specijalnih snaga koji se pridružio egipatskom Islamskom džihadu 1980-ih. Uhićen je, ali potom i pušten, a u Afganistanu se pridružio Al Kaidi pod Zavahirijem.


“Adel je odigrao ključnu ulogu u izgradnji Al Kaidinih operativnih sposobnosti i brzo se uzdigao u hijerarhiji”, navodi CEP.


On je i dalje jako tajanstven lik o kojem se malo toga zna, a Mendelsohn kaže da nije jasno kakav ugled ima među mlađim borcima.


Colin Clarke, istraživački direktor američkog think tanka Soufan Center, ističe da je „važno razlikovati Al Kaidu kao organizaciju i pokret koji je potaknula”.


„Po nekima, srce Al Kaide koje su vodili Osama bin Laden i njegov zamjenik Zavahiri relikvija je prošlih vremena”, rekao je.


„Ali u prošlosti se pokazala izvanredno žilavom. Još je prerano pisati joj osmrtnicu”.