![Foto REUTERS/Nic Bothma](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2025/02/2025-02-06T181046Z_2050457554_RC24PCANF92U_RTRMADP_3_SAFRICA-POLITICS-717x478.jpg)
Foto REUTERS/Nic Bothma
povezane vijesti
Skupine koje zagovaraju prava južnoafričke etničke grupe Afrikanera u subotu su objavile da njezini članovi ne žele napustiti Južnoafričku Republiku usred spora u pogledu odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa po kojoj zemlji kani obustaviti pomoć, kao razlog navodeći rasnu diskriminaciju bjelačke manjine.
“Mi se ne želimo preseliti drugdje i od naše djece nećemo tražiti da se sele u druge zemlje”, rekao je Kallie Kriel, izvršni direktor nevladine organizacije AfriForum, predstavnik bjelačke zajednice koja govori afrikaans.
Kriel je kazao da će surađivati s južnoafričkom i američkom vladom u nastojanju da se pronađe rješenje za probleme Afrikanera.
Konferenciju za novinare održali su pripadnici AfriForuma i sindikata Solidarnost kao reakciju na Trumpovu izvršnu uredbu objavljenu u petak, kojom se nudi preseljenje Afrikanerskih izbjeglica.
Bjelačko stanovništvo Južnoafričke Republike, koje čini manje od 10 posto stanovništva, i danas posjeduje većinu privatnog zemljišta u zemlji, čak i nakon više od 30 godina od ukidanja rasističkog apartheida.
Južnoafrička vlada je u subotu priopćila da je Trumpova izvršna uredba “kampanja dezinformacija i propagande” i da joj nedostaje “činjenične točnosti”.
Etničku grupu Afrikanera čine potomci nizozemskih doseljenika i prognanih francuskih protestanata.
Premda se Afrikaneri ispočetka nisu profilirali kao posebna etnička grupa, nakon britanskog osvajanja kolonije Cape na jugu Afrike krajem 18. stoljeća, do izražaja su počele dolaziti i jezične i kulturne, ali i političke razlike između Afrikanera i angloafrikanaca. Afrikaneri su dotad već razvili poseban kreolski jezik zvan afrikaans.
Danas mnogi naziv Afrikaner smatraju “politički nekorektnim” je je to podsjetnik na prevladanu mračnu prošlost.