Reuters
Ako ih Nord Stream 2 ne podmiri, sud će već u ožujku otvoriti stečajni postupak i omogućiti prodaju imovine
povezane vijesti
- Reto Weyermann, prije 35 godina bio je tinejdžer u prvoj razmjeni učenika: »Naš čovjek« u Švicarskoj
- VIDEO Švicarci otkrili temu Eurosonga 2025.: ‘Ako slušamo jedno drugo, pronaći ćemo ljubav’
- Vozio nedopuštenom brzinom pod utjecajem alkohola od 2 promila, iako mu je vozačka oduzeta još 2015. godine
ŽENEVA/MOSKVA/WASHINGTON – Švicarski sud ponovo je konzorciju Nord Stream 2, vlasniku plinovoda Sjeverni tok 1 i 2, produljio rok za dogovor s vjerovnicima, upozorivši da moraju voditi računa i o nepodmirenim računima malih tvrtki.
Konzorcij mora u roku od dva mjeseca podmiriti dug prema malim vjerovnicima, odredio je u četvrtak kantonalni sud u Zugu.
Posrijedi su uglavnom iznosi od nekoliko desetaka tisuća do nekoliko stotina tisuća eura, piše njemački NDR.
Ako ih Nord Stream 2 ne podmiri, sud će već u ožujku otvoriti stečajni postupak i omogućiti prodaju imovine.
Konzorcij je vlasnik plinovoda Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2. Sjeverni tok 1 sastojao se od dvije cijevi i isporučivao je ruski plin u Njemačku od 2011. odnosno 2012. godine, uz ukupan transportni kapacitet od 50 milijardi kubičnih metara plina godišnje.
Plinovod Sjeverni tok 2 trebao je udvostručiti isporuke i završen je pred kraj 2021. Njemačke vlasti u više su navrata odgađale izdavanje dozvola za početak rada, a projekt je stavljen na led nakon što su ruske postrojbe ušle u Ukrajinu.
Sjedište je konzorcija Nord Stream u Švicarskoj, a njegovi su članovi ruski proizvođač plina Gazprom, s udjelom od 51 posto, te njemačke energetske tvrtke Wintershall Dea i E.ON, francuski Engie i nizozemski Gasunie.
Plinovod Sjeverni tok 2 teško je oštećen u eksplozijama na kraju rujna 2022. godine. Europske vlade posumnjale su u sabotažu iza koje stoji “državni akter”, Švedska, Danska i Njemačka pokrenule su istragu kako bi utvrdile krivca. U veljači Stockholm i Kopenhagen objavili su da je istraga zaključena i proslijedili zaključke Njemačkoj.
Njemačka odbija objaviti rezultate istrage, pozivajući se na nacionalnu sigurnost.
Iznenađenje
Krajem lipnja prošle godine sud u Zugu odgodio je stečaj konzorcija po treći put, za još šest mjeseci, do kraja godine, istaknuvši da će, ako poslovanje ne bude sanirano, ‘automatski’ objaviti stečaj.
Vjerovnici i predstavnici Nord Streama 2 pojavili su se 20. prosinca na sudu, ali stigli su, neočekivano, i brojni mali ulagači. Neki među njima ustvrdili su da su također na rubu stečaja, tražeći da budu podmireni njihovi računi za uređenje interijera ureda, tehničke radove i stručne usluge izrade dokumentacije za gradnju i okoliš.
Blokada novca može biti ukinuta tek kada svi vjerovnici potpišu sporazum o podjeli imovine, zaključio je sudac u četvrtak.
Ako konzorcij do ožujka podmiri obaveze prema malim vjerovnicima, stečajni upravitelj ima rok do 9. svibnja za nagodbu s ‘krupnim’ vjerovnicima koji potražuju milijarde, piše NDR.
Ruski Gazprom smatra pak da plinovod ima budućnost, nakon što se stišaju geopolitičke napetosti, i prema švicarskom listu “Zentralplus” već je izdvojio 633 milijuna eura za popravke oštećenog plinovoda, navodi njemački radio.
Ruska kompanija računa da će plinovod biti u upotrebi 50 godina, počevši od 2030., ali samo pod uvjetom da dobije potrebne dozvole, napominje se u izvješću.
Američki investitor Stephen Lynch zatražio je pak u studenom od Washingtona dozvolu za sudjelovanje u eventualnoj dražbi plinovoda u stečajnom postupku, prema izvješću Wall Street Journala.
“Ukratko rečeno, otvara se prilika, kakva nam se ukazuje jednom u gotovo sto godina, za američku i europsku kontrolu nad europskom opskrbom energijom do kraja ere fosilnih goriva”, naglasio je američki investitor.