BEZDIMNI PROIZVODI

Sve više tinejdžera puši e-cigarete. Gledaju to na Tik-Toku i misle da nije štetno

Ljerka Bratonja Martinović

Foto iStock

Foto iStock

U ambulantu dolaze i tinejdžeri s roditeljima koji smatraju da je potpuno u redu da im dijete puši e-cigarete



E-cigarete i drugi bezdimni proizvodi u Hrvatskoj izloženi su istim zakonskim zabranama kao i klasične cigarete, iako im je intencija pomoći pušačima u odvikavanju od te štetne navike. Unatoč tome što ima jedan od najrestriktivnijih zakona u Europi, u Hrvatskoj je danas oko milijun aktivnih pušača, a jedna smo od rijetkih zemalja gdje je pušenje u porastu. S druge strane, Švedska je planskim korištenjem bezdimnih proizvoda uspjela smanjiti udio pušača u svom stanovništvu s 19,8 posto u 2011. na 13,9 posto u 2019, dok je u Francuskoj taj udio u razdoblju od 2014. do 2019. smanjen s 28 na 13,9 posto, istaknuto je na jučerašnjoj međunarodnoj konferenciji pod nazivom »Biram bez dima: Kako prestati pušiti?« u organizaciji Udruge CROHM.


Kud s pacijentima


Udruga je u 2022. godini provela istraživanje koje je pokazalo da je 58 posto pušača zainteresirano za prelazak na manje štetne proizvode, ali o njima nemaju dovoljno informacija. Isto tako, ističe Filip Tokić, predsjednik CROHM-a, zbog zakonskog izjednačavanja e-cigareta s cigaretama naši su liječnici u prekršaju ako pacijentima iznose činjenice o koristima bezdimnih proizvoda za prestanak pušenja.


Obiteljska liječnica Ines Balint kaže da ona i njezini kolege danas nemaju gdje uputiti pacijente koji bi htjeli prestati pušiti, ali pritom trebaju stručnu pomoć.




– Moramo pomoći našim pacijentima. Imamo škole nepušenja koje nisu dale rezultata, a za njihovo formiranje po županijama nije bilo novca. Anketa među obiteljskim liječnicima pokazala je da njih više od 80 posto nema nikakve informacije o bezdimnim proizvodima i ne zna bi li ih preporučili pacijentima kao metodu prestanka pušenja, kazala je Balint.


Nije za mlade


Da potreba za pomoći postoji, posvjedočila je primjerom obitelji gdje 17-godišnji sin ima tešku astmu, a oba roditelja mu puše više od dvije kutije cigareta dnevno. »Njegova mama me pitala za savjet kako da prestane pušiti, ali joj nisam mogla pomoći«, kazala je dr. Balint. S druge strane, u ambulantu joj dolaze tinejdžeri s roditeljima koji smatraju da je potpuno u redu da im dijete puši e-cigarete.


– Treba stvoriti okruženje gdje pušenje bezdimnih proizvoda neće biti prihvatljivo za mlade. Oni to gledaju na Tik-Toku i misle da nije štetno, zaključuje.


U NZJZ-u »Dr. Andrija Štampar« kreću s edukacijom već od 4. razreda osnovne škole jer djeca sve ranije počinju pušiti. Pušenje u svijetu godišnje ubije šest milijuna ljudi, a u Hrvatskoj njih 9.000. Duhan je odgovoran za petinu smrti od zloćudnih bolesti i za više od 70 posto smrti od raka pluća. U Hrvatskoj danas puši 19 posto tinejdžera i 22 posto odraslih, što je bitno iznad EU prosjeka.


Uspjeli su reći NE cigareti


Udruga CROHM sama je provela radionicu za odvikavanje od pušenja, nakon koje je od 10 polaznika njih petero potpuno prestalo pušiti. Budući da su neki od polaznika pušili i po više od dvije kutije cigareta na dan, u mjesec dana održavanja radionice polaznici su popušili 600 cigareta manje nego prije ulaska u program, izračunao je Tokić.


Jedna od polaznica posvjedočila je da je nakon 39 godina pušenja te problema sa sinusima i alergijama odlučila prestati i zasad uspjela u tome.


– Shvatila sam da mi cigarete više nisu finog okusa, a cigarete služe samo da smanjim stres, nemam želju opet zapaliti cigaretu, posvjedočila je Branka Tokić. Melani Hodak pušila je više od dvije kutije cigareta dnevno, a više je puta bezuspješno pokušavala prestati, no uspjela je tek nakon radionice.