Ministar gospodarstva

Šušnjar najavio novu metodologiju izračuna cijene struje i plina. Moguće su “blage korekcije”

Portal Novi list, Hina

Ante Šušnjar / Foto Davor Kovačević

Ante Šušnjar / Foto Davor Kovačević

Cijene bi trebale ostati u postojećim okvirima ili uz blagi rast, koji ne bi trebao imati negativnih efekata, najavljuje Ante Šušnjar



Ministar gospodarstva Ante Šušnjar u četvrtak je najavio da će Hrvatska energetska regulatorna agencija (Hera) uskoro izaći s metodologijom izračuna cijena struje i plina, a nakon toga su moguće blage korekcije mjera vezanih za zaštitu građana i malih poduzetnika od krize.


U izjavi novinarima nakon sjednice Vlade Šušnjar je izjavio da što se tiče cijena električne energije i plina, Hera će vrlo brzo, kroz nekih tjedan dana izaći sa metodologijom izračuna.


Što može najaviti?


“Imali smo blage korekcije na nizozemskom tržištu referentnom za određivanje tih cijena, međutim, imali smo i mjere proteklih godina koje su regulirale cijene i osigurale socijalnu koheziju i sigurnost za naše građane.




Kao što je i uputa Europske komisije, razgovaramo o relaksiranju tj. kalibriranju tih mjera, ali svakako Vlada će voditi računa i prvenstveno nam je interes sigurnost i dostupnost energije za naše građane.


U tom smislu, mogu najaviti da će eventualno biti nekih blagih korekcija vezano za mjere, ali da bi cijene trebale ostati u postojećim okvirima ili uz blagi rast, koji ne bi trebao imati negativnih efekata na građane i malo poduzetništvo, dok veliki poduzetnici i u ovom trenutnu plaćaju tržišnu cijenu”, izjavio je Šušnjar.


O strahu od nestašica struje


Osvrnuo se i na opskrbu građana Zagreba plinom, nakon što je Međimurjeplin dobilo natječaj za javnu opskrbu Zagrepčana plinom. Kako je istaknuo, kada Hera izađe s medotologijom izračuna cijena, i Gradska Plinara Zagreb može po tržišnim principima građanima ponuditi uslugu opskrbe, dok je za građane bitno da imaju jasno definiranu cijenu i rok na koju ugovaraju tu uslugu.


Odgovarajući na upit novinara kako gleda na strah u EU od nestašica struje, Šušnjar je rekao kako nije vidio neki pretjerani strah, kazavši međutim da Hrvatska nije samodostatna u smislu izvora energije, već se oslanja na uvoz, ali pretežno iz susjednih država s istoka, BiH i Srbije.


“Ove godine problem energije je i velika razina suše. Nije bilo proizvodnje, a u tom smislu se mogu očitovati i na ove podatke o padu industrijske proizvodnje, koji je dominantno zbog pada proizvodnje električne energije zbog sušne godine.


Nadamo se da će se hidrološka godina popraviti, da će se proizvodnja povećati”, rekao je ministar te dodao kako trebaju voditi računa i o mjerama kako bi energetske kompanije mogle investirati u dodatne kapacitete i razvijati svoje proizvodne pogone da bismo ostvarili samodostatnost.


Tu je istaknuo geotermalni potencijal Hrvatske . “Tu ćemo raditi zajedno s Europskom komisijom na razvijanju omotnica koje bi pomogle razvoj te energije s obzirom da je ona u ovom trenutku relativno skupa”, kazao je Šušnjar, ustvrdivši da bi u tom segmentu Hrvatska mogla potencijalno i izvoziti tu energiju.