Reuters
Ovo sada nema veze s komercijalom i ekonomijom, to je čista politika, smatra energetski stručnjak Davor Štern komentirajući Ficove prijetnje prekidom dotoka električne energije Ukrajini i smanjenjem pomoći njenim izbjeglicama
povezane vijesti
Proruski slovački premijer Robert Fico sve više zateže odnose između svoje zemlje i Ukrajine. Početkom ovoga tjedna slovačke su vlasti ustvrdile kako je sastanak dužnosnika Slovačke, Ukrajine i Europske komisije o njima spornoj opskrbi plinom otkazan »jer Kijev ne želi sudjelovati«.
Naime, u posljednjih je desetak dana Fico optužio Kijev da je oštetio Slovačku odlukom da ne obnovi ugovor o tranzitu ruskog plina kroz Ukrajinu te je zaprijetio prekidom dotoka električne energije Ukrajini i smanjenjem pomoći njenim izbjeglicama.
Ficove muke
Ukrajinske su se vlasti odlučile na prekid tranzita plina kako bi lišile Moskvu tog prihoda, dok god Rusija nastavlja napadati Ukrajinu, no za tu se odluku znalo već ranije. Stoga su druge zemlje koje su tim putem dobivale plin, konkretno Češka i Austrija, imale vremena osigurati se drugim putem od prekida toga tranzita. I Slovačka je u međuvremenu dogovorila alternativne izvore i rute plina, no Fico tvrdi kako kraj ukrajinskog tranzita ruskog plina za Slovačku ne znači samo da mora plaćati više za opskrbu plinom iz drugih izvora, već i gubitak vlastitog prihoda od tranzita. On spominje gubitak od čak 500 milijuna eura i traži ponovno pokretanje tih tokova ili kompenzaciju.
No, energetski stručnjaci nedavno su procijenili da su slovačka skladišta plina prosječno popunjena oko 70 posto, a na razini cijele Europske unije oko 75 posto, te nisu u dramatičnoj situaciji kakvom je pokušava prikazati. Stoga se čini kako se iza Ficovih postupaka krije i mnogo toga drugog. Uostalom, Fico je pred Božić teatralno odletio kod ruskog predsjednika Putina u Moskvu pa je upitno čije interese u toj priči zastupa. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski optužio ga je za otvaranje »druge energetske fronte« protiv Ukrajine po nalogu Rusije.
Treba reći kako Fica muče i druge stvari, neovisno o plinovodu, jer zasad bezuspješno pokušava smanjiti deficit proračuna i povećati poreze jer Slovačka ima najveću inflaciju u EU-u, a od Nove godine PDV im je porastao s 20 na 23 posto, pa može biti da im se Ukrajina (koja je u vrlo teškoj poziciji), učinila zgodnom da pokuša skrenuti pažnju s ekonomskih i socijalnih problema u zemlji. Fico je početkom godine u videoporuci čak rekao da će njegova stranka Smer razmotriti obustavu slanja električne energije Ukrajini i smanjenje pomoći za ukrajinske izbjeglice ne nastavi li se tranzit ruskog plina preko Ukrajine ili nadoknadi gubitke koje je Slovačka pretrpjela. Suprotno onome što on tvrdi, i Europska komisija je poručila kako je europska plinska infrastruktura »dovoljno fleksibilna za opskrbu srednje i istočne Europe plinom neruskog podrijetla alternativnim rutama«.
Ekonomija slijedi
Energetski stručnjak Davor Štern rekao nam je kako u svemu ima toliko geopolitike da se više o tome i ne može razgovarati kao o energetici. To je previše složeno, a energetika je vrlo jednostavna, kaže – netko proizvodi, a nekom drugom treba pa kupuje i to ima svoj komercijalni smisao.
– Ovo sada nema veze s komercijalom i ekonomijom, to je čista politika. Sankcije za ruski plin su izglasane prije tri godine, ali neke zemlje se toga nisu pridržavale – konkretno Mađarska, Slovačka, Češka, djelomice Poljska, nešto malo se provlačila i Njemačka. I svi su mislili da Ukrajina neće zatvoriti put da plin dođe do tih zemalja zato jer je Ukrajini novac trebao, a dobivali su puno novca od tranzita plina. No, očito je tu geopolitika prevladala i zatvorili su plinski ventil. Što su već bili radili 2006. i 2008., kada je u dva navrata bio prekid isporuke ruskog plina kroz Ukrajinu. Naime, Ukrajina nije plaćala Rusiji plin koji je uzimala, pa im Rusi više nisu htjeli isporučivati plin, a onda su oni zaustavili protok prema Europi, podsjeća Štern.
Kako to nije neka osobito nova vijest, jer se već godinama zna da do toga može doći, vjerojatno su se te zemlje pripremile za novonastalu situaciju, kaže. Dodaje kako one nemaju velike mogućnosti za nadomjestiti ruski plin jer su LNG terminali na sjeveru Europe popunjeni.
– Mi s našim LNG-jem isto tako imamo mogućnost isporučiti plin u Mađarsku, iz Mađarske može nešto ići prema Slovačkoj i Češkoj, ali zasad nema dovoljno kapaciteta kod nas, a govori se o proširenju našeg terminala, međutim to za ovu godinu još »ne igra«. Pitanje je hoće li i za iduću. Tako da ako Fico govori da ima problema, ima, ali ne vidim na koji način to može riješiti jer kroz Ukrajinu više ne može dobiti plin. Kako on prijeti obustavom dostave struje, tu smo opet u području o kojemu ne znamo mnogo jer ukrajinska strujna mreža je dosta pogođena namjernim ruskim napadima, kaže Štern, dodajući kako je to pitanje vrlo složeno i politika će dati pravorijek, a ekonomija je tu – da to slijedi. O Ficovoj sklonosti Rusiji, kaže da moramo postaviti pitanje je li Fico orijentiran prema Rusiji iz svojih sentimentalnih razloga, ili radi toga da očuva energetsku sigurnost Slovačke. »Ali očito nije računao da bi Ukrajina mogla zaustaviti protok plina«, zaključuje.
Politički alibi
Politički analitičar Ivan Rimac smatra kako je sve to više Ficov politički alibi da bi otišao kod Putina i s njim tražio »zajednički jezik«. Naravno, dočekao je priliku da to što je otišao Putinu može prikazati kao stvarnu potrebu zbog prekida transporta plina preko Ukrajine, iako je Europa već ranije bila dogovorila stav oko plina.
– Ako Fico svoju zemlju nije ranije pripremio za to, to bi bio dodatan razlog da se Slovaci zapitaju zašto je upravo on na čelu njihove države. On je sada iskoristio dvije okolnosti – da je prestao dotok ruskog plina i to što je išao kod Putina – da traži alibi za svoje postupke, ističe Rimac. Dodaje kako Slovačka ima objektivan problem jer joj je automobilska industrija u krizi, zbog čega je i Njemačka u velikim problemima. Međutim, očito se Fico ne zna nositi s tim.
– Slovačka je bila prosperitetna destinacija za otvaranje proizvodnje svih mogućih automobila, pogotovo dalekoistočnih, a sada to naglo pada. Stoga Fico traži prostor za ostanak na vlasti i pokušava krivce tražiti u drugima, kako se krivnja ne bi svalila na njega, kaže.