Vlajčić je podsjetio da su u petak ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, predstavnici Hrvatskih voda i žurnih službi posjetili stradala područja i da su svi u bliskom kontaktu sa županijama, kako bi utvrdili stanje na poljoprivrednim površinama.


„Od jutra je na terenu Savjetodavna služba Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i u cijeloj Hrvatskoj utvrđuje preliminarne štete“, izjavio je Vlajčić novinarima.




Nakon utvrđivanja registra šteta po županijama ministarstvo će imati podlogu za donošenje programa pomoći i postupanje prema Europskoj komisiji vezano za krizne rezerve.


Vlajčić je rekao da je deset farmi moralo izmjestiti svoje životinje, ali veseli to što nije zabilježeno niti jedno uginuće.


Na upit što će se poduzeti da se ubuduće ne bi ponovile slične situacije, Vlajčić je odgovorio da se iznimna sredstva ulažu u vodno gospodarenje.


„Sliv s Papuka prema nižim općinama jasno ukazuje koje zahvate treba poduzeti, a planovi za njih postoje“, kazao je Vlajčić i najavio da na neuralgičnim točkama slijede investicije u obranu od poplava.


Nakon razgovora s novinarima ministar je krenuo u obilazak najugroženijih područja Virovitičko-podravske županije i općinu Đurđenovac u Osječko-baranjskoj županiji.


Zamjenik župana i načelnik stožera civilne zaštite Virovitičko-podravske županije Marijan Klement izvijestio je da su najveće štete zabilježene u poljoprivredi.


Stradale su zimske kulture poput ječma, zobi i pšenice, a vjerujemo da će biti šteta i na drugim kulturama, rekao je Klement.