No poraz od Donalda Trumpa na izborima u studenom onemogućio je demokratskoj kandidatkinji mjesto u panteonu američkih predsjednika.


Njezin meteorski politički uspon sada je doživio nagli prekid.




Nakon što je nekoliko dana provela na Havajima poslije razočaravajućeg ishoda izbora 5. studenog, 60-godišnja bivša tužiteljica počela je otkrivati ambicije.


“Ostajem u borbi”, izjavila je tijekom razgovora s donatorima stranke, ne otkrivajući detalje kako bi to moglo izgledati.


Washington bruji od nagađanja o sljedećem potezu Harris, a neki komentatori predviđaju da bi mogla ciljati na guvernersku poziciju u svojoj matičnoj saveznoj državi Kaliforniji kada Gavinu Newsomu završi mandat 2026. godine.


Puni mandat ili dva na čelu Kalifornije, čiji su guverneri do sada bili samo bijelci, predstavljali bi prikladnu kulminaciju karijere Harris, ocjenjuje AFP.


Harris već ima dugogodišnje veze s lokalnim vlastima i velik dio infrastrukture već postoji jer je prije samo sedam godina napustila ured glavnog državnog odvjetnika Kalifornije kako bi postala američka senatorica.


Čelna pozicija u najmnogoljudnijoj američkoj saveznoj državi također bi omogućila Harris “iznimnu platformu” da se ponovno afirmira kao politička snaga na nacionalnoj sceni, primjećuje politolog Julian Zelizer sa Sveučilišta Princeton.


Izgubljeno povjerenje


Ako bi Harris koristila državnu funkciju kao odskočnu dasku za povratak prema novoj demokratskoj predsjedničkoj nominaciji krenula bi dobro utabanom stazom.


Šesnaest američkih predsjednika bili su guverneri prije nego što su postali predsjednici, uključujući republikanaca Ronalda Reagan koji je bio guverner Kalifornije u kasnim 60-ima i ranim 70-ima.


Međutim, Harris je izgubila od Trumpa sve ključne države i podrška republikanskom kandidatu porasla je praktički u svim dijelovima elektorata.


“Izazov je što kad jednom izgubite i budete dio tako velikog poraza, mnogi u stranci gube povjerenje da možete ponovno pobijediti u velikom okršaju,” rekao je Zelizer za AFP.


Dvogodišnji mandat kao guvernerke Kalifornije ionako bi se smatrao neobično kratkim, a neki analitičari vjeruju da bi, ako namjerava ući u guvernersku utrku u Kaliforniji, Harris morala odgoditi svoje predsjedničke ambicije barem do 2032. godine.


Newsom, koji je guverner Kalifornije od 2019., figurira kao mogući suparnik Harris za četiri godine.


Druga moguća opcija za Harris bila bi političko djelovanje bez obnašanja funkcije.


Primjerice, Al Gore, potpredsjednik u administraciji Billa Clintona, ostao je u javnom životu kao ekološki aktivist nakon poraza od Georgea Busha na predsjedničkim izborima.


Goreov dokumentarni film “Neugodna istina” iz 2006. imao je važnu ulogu u podizanju svijesti o brzini globalnog zagrijavanja.


Al Gore je 2007. dobio i Nobelovu nagradu za mir.