Projekt Kvarner Family

Stalna edukacija iznajmljivača jedna je od važnih aktivnosti Turističke zajednice Kvarnera

Alenka Juričić Bukarica

Foto: Marin Aničić

Foto: Marin Aničić

Cilj ovih studijskih izleta je prezentacija i upoznavanje prirodnih ljepota i kulturnih znamenitosti Kvarnera, kao i lokalnih proizvoda te specijaliteta OPG-ova koji djeluju na području županije



Najveći udio smještajnih kapaciteta turistička regija Kvarner ima u obiteljskom smještaju. Ljubaznost domaćina, ali i ulaganje u samu ponudu te oplemenjivanje prostora koji iznajmljuju, odlike su kvarnerskog obiteljskog smještaja koji je od samih početaka prepoznala Turistička zajednica (TZ) Kvarnera.


Želja da iz godine u godinu obiteljski smještaj diže ljestvicu kvalitete usluge rezultirala je projektom Kvarner Family kroz koji je obiteljski smještaj brendiran, međutim, TZ Kvarnera je otišao i korak dalje te se za iznajmljivače organiziraju različite edukacije. I to, online predavanja koja su prilika iznajmljivačima da iz prve ruke od stručnih predavača saznaju novosti i savjete iz svijeta iznajmljivanja, kao i izlete za koje se slobodno može reći kako su izvrsne edukacije na terenu.


Veliki interes za radionice


Ukupno je ove godine na dosadašnjim edukacijama sudjelovalo preko 500 iznajmljivača, a na izletima njih gotovo 300 s područja Kvarnera. Toliki odaziv iznajmljivača na svaku online radionicu, kao i na izlete u organizaciji županijskog TZ-a, dokaz je velikog interesa kvarnerskih iznajmljivača da ulažu u svoje znanje te samim time i gostima mogu ponuditi vrijednost više, preporučiti kakav izlet, atrakciju, ali i nešto od bogate gastronomije i enologije kvarnerskog područja.




Da se na Kvarneru iz godine u godinu diže ljestvica ponude obiteljskog smještaja, pokazuje činjenica da Kvarner ima sve veći broj kuća za odmor visoke kvalitete koje bilježe izvrsne rezultate popunjenosti. Trenutno ih na Kvarneru ima 2.560 i raspolažu s 14.000 stalnih i 2.100 pomoćnih ležajeva. U odnosu na prošlu godinu broj kuća za odmor se povećao za njih 280, odnosno 1.600 kreveta, što većinskim dijelom čine objekti visoke kategorije. U odnosu, pak, na 2019. godinu, Kvarner danas ima 700 kuća za odmor više, od čega čak 500 objekata ima kategoriju 4 ili 5 zvjezdica. Inače, 2016. godine je na Kvarneru bilo tek 1.100 kuća za odmor što do danas predstavlja porast od 130 posto.


– Tu svakako treba istaknuti kako smještaj visoke kategorije ima najbolju popunjenost i najmanju sezonalnost, i to je ono što želimo i na čemu godinama na Kvarneru radimo. Konkretno, objekti s 4 zvjezdice su popunjeni 20 dana više od onih s 3 zvjezdice, a oni s 5 zvjezdica čak 35 dana više od onih s 3 zvjezdice. Isto tako, objekti visoke kategorije praktički polovinu svih noćenja ostvaruju u pred i posezoni, dok je kod ostalih kategorija omjer 65 posto prometa u glavnoj sezoni, a samo 35 posto tijekom ostatka godine, ukazala je Irena Peršić Živadinov, direktorica TZ-a Kvarnera te dodala kako županijski TZ i kroz svoje edukacije i izlete namijenjene iznajmljivačima želi pomoći iznajmljivačima da dodatno podignu ljestvicu kvalitete svoje ponude.



Kroz edukacije nastojimo obuhvatiti sva područja važna za uspješno poslovanje iznajmljivača, Irena Peršić Živadinov, Foto: Mateo Levak

Edukacije za uspješno poslovanje


Edukativne radionice za iznajmljivače organiziraju se u suradnji s Fakultetom za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji, i to kroz dva ciklusa – u proljetnom te jesenskom razdoblju. Stalna edukacija iznajmljivača jedna je od važnih aktivnosti koja se provodi u sklopu projekta Kvarner Family, koji je u potpunosti posvećen iznajmljivačima i razvoju obiteljskog smještaja Kvarnera.


– Osnovni cilj edukacija je stvoriti temelje za rješavanje izazova iznajmljivača obiteljskog smještaja u poslovanju i podići kvalitetu cjelokupne usluge u ponudi obiteljskog smještaja na prostoru županije. Kroz edukacije nastojimo obuhvatiti sve teme i područja važna za uspješno poslovanje iznajmljivača. Sve naše aktivnosti uvijek pokušavamo povezati, jer je to temelj koji čini kvalitetnu ponudu destinacije, kazala je direktorica županijskog TZ-a Peršić Živadinov.


Ovogodišnji ciklus radionica počeo je u travnju, i to online radionicom na kojoj su predavači obradili teme oporezivanja djelatnosti iznajmljivanja, kategorizacije, obaveza iznajmljivača sukladno nadležnosti Državnog inspektorata i druge. Na tu prvu radionicu iz proljetnog ciklusa uključilo se više od 250 iznajmljivača koji su gotovo tri sata pozorno slušali šest predavača, te aktivno sudjelovali sa svojim iskustvima, komentarima i pitanjima.


U proljetnom dijelu ostalih edukacija bilo je riječi i o uređenju interijera, oblikovanju krajobraza te čišćenju i održavanju smještaja, kao i ponudi lokalnih autohtonih lokalnih namirnica, jela i vina. I to kako bi sami iznajmljivači svojim gostima mogli kvalitetnije ponuditi i predstaviti lokalne proizvode.


Jesenski ciklus radionica započeo je, pak, temom Održivost i energija u turizmu. Na edukaciju se uključilo 60-ak iznajmljivača s područja Kvarnera. Iduća online edukacija namijenjena iznajmljivačima održat će se 24. studenog i obradit će temu ponude outdoor aktivnosti na Kvarneru, jer upravo outdoor aktivnosti postaju jedan od najbrže rastućih segmenata turizma u svijetu, a sama outdoor ponuda postaje jedan od ključnih elemenata za izradu programa kojima se može produžiti turistička sezona. Nakon te edukacije, uslijedit će još jedna edukacija posvećena Kvarneru kao destinaciji zdravlja.



Na Cresu, Foto: Marin Aničić

Kvarner Family

Projekt koji vodi TZ Kvarnera danas okuplja oko 500 objekata u domaćinstvu s područja županije, te je postao jedan od vodećih projekata povezivanja i unapređenja kvalitete i promocije obiteljskog smještaja u Hrvatskoj te primjer dobre prakse. TZ Kvarnera projekt provodi u suradnji s lokalnim turističkim zajednicama s područja regije i Primorsko-goranskom županijom još od 2011. godine.

Studijski izleti iznajmljivača


Uz online edukacije, TZ Kvarnera i ove je godine nastavio s organizacijom izleta za iznajmljivače. Cilj ovih studijskih izleta je prezentacija i upoznavanje prirodnih ljepota i kulturnih znamenitosti Kvarnera, kao i lokalnih proizvoda te specijaliteta OPG-ova koji djeluju na području županije.


– Kroz organizaciju izleta želimo našim iznajmljivačima pokazati zaista raznovrsnu ponudu županije, jer upravo iznajmljivači, koji su svojim gostima »prva i zadnja točka« na destinaciji, moći će im iz prve ruke dati preporuku što posjetiti, raditi, kupiti. Kvarner Family iznajmljivači su izuzetno dobro prihvatili ove naše izlete, rado se odazivaju i sudjeluju, te su zadovoljni inicijativom i dobro osmišljenim programima. Ovim putem im se svima još jednom zahvaljujem na podršci i zajedničkoj suradnji, istakla je Peršić Živadinov.


Proljetni ciklus studijskih izleta započeo je u travnju, i to izletom na otok Cres. Osamdesetak iznajmljivača na Cresu posjetilo je Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove u Belom, uz posjet uljari i kratku prezentaciju i degustaciju creskog maslinovog ulja, prisustvovali su i na radionici filcanja ukrasnog cvijeća od vune, te posjetili siranu u Loznatima. Nakon Cresa, početkom svibnja, uslijedio je odlazak na otok Lošinj.


Osamdesetak iznajmljivača na Lošinju je, pak, posjetilo Miomirisni vrtNakon Miomirisnog vrta, slijedio je obilazak jedinstvenog Muzeja Apoksiomena i Interpretacijskog plovidbenog centra pomorske baštine otoka Lošinja – novoobnovljenog jedrenjaka lošinjskog logera Nerezinca, koji je vezan točno ispred Muzeja Apoksiomena. U okviru Fešte lošinjske kuhinje, koja se tada održavala na Lošinju, za Kvarner Family iznajmljivače organizirano je i posebno kušanje tradicionalne lošinjske kuhinje. Izlet su popratili i lokalni lošinjski mediji.



Izlet na Lošinj, ispred logera Nerezinac, Foto: Marin Aničić

TZ Kvarnera nastavio je jesenski ciklus studijskih izleta za Kvarner Family iznajmljivače izletom u Gorski kotar. U listopadu je pedesetak iznajmljivača posjetilo Gorski kotar gdje su prošetali Poučnom stazom predatora i pučkom botaničkom stazom, posjetili su OPG Pintar i dvorac Zrinskih u kojem su svoje mjesto našli i Interpretacijski centar rute Putovima Frankopana, galerija slika Vilima Svečnjaka te etnografska zbirka.


Nakon toga uslijedila je kratka šetnja do izvora rijeke Čabranke i ručak s goranskim specijalitetima. Iznajmljivači su se susreli i s biologinjom Mirtom Blažević koja vodi obrt za edukaciju o prirodnoj baštini Gorskog kotara kao i o tamošnjem načinu života, a predstavila je svoje ekoproizvode od bilja iz Gorskog kotara.


Kako je za posjetom Zelenom srcu Hrvatske vladao veliki interes, organizira se još jedan izlet, budući da dio goranskih lokacija koje se obilaze imaju ograničen prostor i broj osoba koje istovremeno u njima mogu boraviti. Upravo taj interes za još jednim izletom znak je da su iznajmljivači zadovoljni, ali i da su spremni kontinuirano ulagati u svoje znanje.


Isto tako jesenski program izleta uključio je i posjet otoku Rabu gdje je osamdesetak iznajmljivača sudjelovalo u zanimljivom programu. Posjetili su Udrugu rapskih samostreličara i čuli priču o povijesti i tradiciji rapskih vitezova samostreličara, posjetili su i Kuću rabske torte gdje su uživali u prezentaciji jedinstvene rabske torte i upoznali cijeli proces stvaranja te poznate kvarnerske slastice. Uz to, za iznajmljivače je bio organiziran i razgled starog grada Raba i Lopara. Za sve one koji nisu stigli na neki od izleta, u županijskom TZ-u kažu kako s ovom praksom planiraju nastaviti i u idućoj godini.



U Gorskom kotaru, Foto: Marin Aničić

Dojmovi

Olga Grubešić, iznajmljivačica iz Crnog Luga:


Meni je bilo prekrasno. Ja sam, iako imamo kuću u Crnom Lugu, bila na izletu i po Gorskom kotaru. Bili smo u Čabru pogledati muzej, rudnik u Tršću, u Plešcu gdje se dobro jede, u Dvorcu Zrinskih u Brodu na Kupi. I mogu reći da sam vidjela i saznala nešto novoga, primjerice u Tršću i Čabru. Domaćini su nam tako u dvorcu u Čabru ispričali priču o Frankopanima. Isto tako bilo mi je jako zanimljivo otići i na Rab i Cres jer svojim gostima mogu preporučiti što da posjete i kušaju na otocima kada se odluče na izlet. Što se tiče samih gostiju, mogu reći da su zbilja oduševljeni Gorskim kotarom, a rekla bih i da je budućnost iznajmljivanja upravo na ovom prostoru jer zbog klimatskih promjena sve više gostiju traži smještaj gdje je ljeti malo ugodnije i temperature su ipak nešto niže. A i sve je više onih koji upravo traže odmor u prirodi i tu ne naša prednost. Ova je sezona i kod nas bila izvrsna, isto kao na moru. Tijekom posezone većina gostiju dolazi na vikend, a posebno je velik interes kada u Gorskom kotaru ima snijega. Drago mi je i da gosti prepoznaju da se trudimo i ulažemo.


Nives Rabenseifner, iznajmljivačica iz Jurdana:


Izleti su stvarno jako lijepo i sadržajno organizirani, a i prilika su nama iznajmljivačima da razmijenimo neka svoja iskustva. Fokus izleta je na tome da uvijek čujemo i naučimo nešto novo. Mene je osobno oduševio projekt Putovima Frankopana, kako su obnovljeni kašteli, kakve sadržaje su dobili. Čak me je ponukalo i da sama više doznam više o Frankopanima. Jako je dobro i što se na svakom izletu predstavi neki OPG. Ljudi se jako potrude i lijepo prezentiraju svoje proizvode. Mislim da svatko od nas kući ponese doista lijepo iskustvo. Na Rabu smo radili rapsku tortu, na Cresu izrađivali cvijet od vune… Stvarno je edukativno. U Čabru su nas dočekali »pravi« Frankopani… Sami sigurno ne bismo vidjeli ovako puno, a ta iskustva možemo dalje prenijeti svojim gostima. Cilj je da čujemo nešto više o našem kraju i da ga možemo dalje promovirati kod naših gostiju. Sve pohvale i jer se svi uključeni stvarno potrude oko prezentacije. Inače, mi imamo staru kamenu kućicu u zaleđu Matulja i mogu reći kako smo popunjeni od Uskrsa pa do kraja listopada. Kroz zimu imamo malu pauzu jer svake godine treba nešto urediti i napraviti za novu sezonu.


Tami Sokolić, vlasnik turističke agencije:


Projekt Kvarner Family je pridonio tome da su kvalitetni iznajmljivači, odnosno kvalitetni objekti prezentirani na adekvatan način i na tome treba i nadalje raditi. Same radionice i edukativni izleti su također korisni iznajmljivačima, ne samo jer saslušaju novitete vezano za zakonsku regulativu i slično, već i stoga što je to jako dobra prilika za razmjenu iskustava, mišljenja i savjeta. Gotovo svi iznajmljivači s kojima mi konkretno radimo su se raspitivali o projektu i mi smo ih sve podržali u tome da se uključe. A one koji su u projektu od početka, savjetovali smo da paralelno s ulaganjima obnove i fundus fotografija kako bi se čim bolje prezentirali. Ulaže se u bazene, male wellnesse i to treba pokazati gostima. Što se projekta tiče, bilo bi jako dobro da se još više iznajmljivača uključi jer doista vrijedi, a i obzirom na broj kapaciteta koje na Kvarneru imamo u obiteljskom smještaju.