PROCES U SRBIJI

Srpski odvjetnik koji brani hrvatskog pilota: “Vučić je i dalje radikal, a Vulin će kad-tad morati pred sud”

Dražen Ciglenečki

Aleksandar Olenik

Aleksandar Olenik

Srpsko tužiteljstvo za ratne zločine ne raspolaže dokazima koji bi optužene pilote izravno povezivali s napadima na izbjegličke kolone, uvjeren je odvjetnik Aleksandar Olenik koji smatra da od nesuradnje dviju država, odnosno tužiteljstava, korist imaju samo oni koji su sudjelovali u počinjenju ratnih zločina.



Vlada Andreja Plenkovića odbacuje optužnice protiv četvorice hrvatskih pilota za ratni zločin 1995. na teritoriju BiH, ali to, naravno, ne utječe na tijek kaznenog postupka koji se vodi u Srbiji.


Ovih se dana očekuje rješenje žalbe na optužnice, koje su uložili branitelji Vladimira Mikca, Danijela Borovića, Željka Jelenića i Zdenka Radulja, koje je Viši sud u Beogradu odredio da ih zastupaju po službenoj dužnosti.


Prvooptuženom u tom postupku, umirovljenom brigadiru Vladimiru Mikcu, dodijeljen je odvjetnik Aleksandar Olenik, novoizabrani zastupnik Narodne skupštine Srbije s liste »Zajedno za Vojvodinu«, na kojoj je drugi mandat osvojio predstavnik hrvatske nacionalne manjine Tomislav Žigmanov.




Olenik nam je jučer rekao da nije još uspio stupiti u kontakt s Mikcem, a ne komunicira niti s hrvatskim državnim institucijama, premda bi mu to sigurno olakšalo posao kada vjerojatno započne sudski proces četvorici pilota u njihovoj odsutnosti.


Nakon što se detaljno upoznao sa sudskim spisom, Olenik je uvjeren da srpsko tužiteljstvo za ratne zločine ne raspolaže dokazima koji bi optužene izravno povezivali s napadima na izbjegličke kolone pokraj Petrovca i u mjestu Svodna u blizini Novog Grada, nekadašnjeg Bosanskog Novog.


Problem optužnice


– Apsolutno je dokazano što se 7. i 8. kolovoza 1995. točno dogodilo na Petrovačkoj cesti i u Svodni. Hrvatski MIG-ovi nadletjeli su kolonu, znali su da su u njoj izbjeglice, a onda su se vratili i djelovali protiv ljudi, ne protiv vojske i njezinog naoružanja.


To je ratni zločin, što se toga tiče nema dvojbe. Čak i da su izbjeglice bile pomiješane s pripadnicima vojske koja se povukla u BiH, Ženevska konvencija brani da se u takvoj situaciji napada civile.


S tim da za Petrovačku cestu nema izjava svjedoka za Human Rights Watch o tome da je među izbjeglicama bilo i vojske, ima ih samo za to drugo mjesto napada.


Sve činjenice još treba utvrditi, ali, kažem, mislim da je tu ratni zločin počinjen, naglašava Olenik.


On, dakle, ne namjerava osporavati da su hrvatski ratni zrakoplovi raketirali dvije kolone srpskih izbjeglica iz Krajine, pri čemu je ukupno ubijeno 13 osoba, od čega šestero djece.


Ali, inzistirat će tijekom procesa da ništa ne ukazuje na to da je Mikac, u to vrijeme zapovjednik zrakoplovne baze u Puli, doista imao ulogu u tim napadima.


Kaznena prijava Vulinu zbog vrijeđanja hrvatske Vlade

 


Olenik, rođen u Kikindi, gorljivi je protivnik politike srpskog predsjednika Aleksandra Vučića. U tom je kontekstu podnio kaznenu prijavu protiv srpskog ministra unutarnjih poslova, Novosađanina Aleksandra Vulina, zato što je Plenkovićevu vladu nazvao – ustaškom.


– To što je Vučić rekao da više nije srpski radikal, očigledno je laž. Jer, samo je promijenjena medijska markica. Nije više Velika Srbija nego, za unutranju upotrebu, Srpski svijet, a za vanjsku Otvoreni Balkan.


Ali, jedna je to ista politika Velike Srbije koja je dovela do ratova, ratnih zločina i genocida. Svi zbog toga trpe štetu, najviše žrtva, a kao regija je najviše uništena građanska Vojvodina.


Politiku predsjednika Vučića na najprizemniji način predstavlja upravo ministar Vulin, čiji je i utjecaj u Vojvodini najveći. Čak niti u uličnim raspravama ne govori se to što je Vulin stavio na službenu stranicu svog ministarstva.


Apsolutno je neprihvatljivo to što je on i u ime građana Vojvodine rekao o drugoj državi, Hrvatskoj. Kad-tad će Vulin pred srpskim sudom za to odgovarati.


Ne samo da je uvrijedio Hrvatsku, još više je povrijedio ugled građana Srbije i Vojvodine. Da Vulin nije u ovom trenutku ministar, bio bi samo smiješan, ali kako on to jest, morao sam protiv njega podnijeti kaznenu prijavu zbog te potpuno netočne njegove izjave, rekao nam je Olenik.

– Zadužen sam za gospodina Mikca, ali mogu reći da ne postoje dokazi koji bi ijednog optuženog povezivali s ratnim zločinom. To je najveći problem ove optužnice i razlog zašto je ona vraćena na dopunu.


U nekim knjigama i časopisima navodi se tko je tih dana bio na određenim pozicijama u zapovjednoj strukturi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i to je temelj optužnice protiv ove četvorice.


Međutim, to ne može biti dovoljno. Bez obzira na to što je moj branjenik tada visoko kotirao u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu, ne znači da je on izdao zapovijed za te akcije.


Mogao je tih dana, primjerice, biti na bolovanju ili bilo gdje drugdje. Prema tadašnjem hrvatskom Zakonu o obrani, Mikac je mogao odbiti izdati zapovijed i biti zbog toga biti kažnjen.


Srpsko tužiteljstvo za ratne zločine ne zna ništa o tome gdje je 7. i 8. kolovoza 1995. bio moj branjenik i što je radio, sve formalno temelje na činjenici da je on obnašao neku dužnost, ističe odvjetnik prvooptuženog hrvatskog časnika.


Zakon o ništetnosti


Plenkovićeva vlada ne priznaje ovaj postupak i može se pretpostaviti da shodno tome neće niti surađivati s Olenikom. Na takav je stav, uostalom, obvezuje Zakon o ništetnosti iz 2011.


– Na ovaj se način sigurno nanosi šteta žrtvama ratnih zločina, onda i obrani četvorice pilota. U suprotnom bismo mogli iz Hrvatske doći do barem najosnovnije dokumentacije koja nam je potrebna.


Od nesuradnje dviju država, odnosno tužiteljstava, korist imaju samo oni koji su sudjelovali u počinjenju ratnih zločina.


Dosta sam razmišljao o tome da se obratim hrvatskoj državi za pomoć i još uvijek nisam isključio tu opciju, ali bojim se da hrvatsko Ministarstvo pravosuđa i ostale institucije jednostavno moraju provoditi taj Zakon o ništetnosti.


Svaki pozitivan odgovor na moj zahtjev predstavljao bi izravno kršenje tog zakona i nezamislivo mi je da do toga dođe.


Ali, kako mi je obveza učiniti sve što mogu u interesu mog branjenika, još nisam donio konačnu odluku o kontaktiranju neke od institucija u Hrvatskoj, zaključuje odvjetnik Aleksandar Olenik.