Ilustracija / Foto Marko Jurinec/PIXSELL
Najavljuje se da će štrajkati najmanje 4.000 djelatnika, a u zastoju će biti dijagnostika i sanitetski prijevoz
povezane vijesti
Pripreme za štrajk u zdravstvu su u završnoj fazi, ali datum na koji će Sindikat Zajedno pozvati svoje članove na prekid rada još uvijek nije objavljen. U sindikatu su svjesni upitne zakonske osnove svog štrajka, no odlučni su provesti ga u djelo ne bi li odgovorne u Ministarstvu zdravstva i Vladi natjerali na preispitivanje Uredbe o koeficijentima koja im je, kako tvrde, nanijela veliku nepravdu. Štrajkat će se, kažu, u brojnim zdravstvenim ustanovama diljem Hrvatske, od samog juga Dalmacije pa do istočne Slavonije, a u zastoju će biti kompletna dijagnostika i sanitetski prijevoz.
Ključne djelatnosti
– Pripreme su u završnoj fazi. Iako s nama ne žele komunicirati, šaljemo poruke da je dogovor još moguć. Ako s druge strane bude sluha i razuma, štrajk se još može izbjeći, kaže nam Vladimir Markuš, voditelj Odjela saniteta u Sindikatu Zajedno.
Štrajk će, kako tvrdi, biti vrlo jak, jer im se priključuje puno zdravstvenih ustanova, a djelatnosti koje će štrajkati ključne su za funkcioniranje zdravstva. »Tehnolozi radiologije i laboranti jako su bitni za zdravstveni sustav, jer danas bez dijagnostike ne možete napraviti nikakvu terapiju. Ako niste napravili CT koljena, kako će kirurg odrediti što treba operirati? Na CT i MR preglede čeka se mjesecima, i po godinu dana, a dok smo u štrajku pacijent koji ima termin neće napraviti pregled. Bit će ogromnih problema, najavljuje Markuš. Štrajk u sustavu zdravstva ima svoja ograničenja, pa tako hitne službe ne smiju štrajkati. Drugim riječima, odvijat će se samo snimanja koja su nužna za hitne pacijente, a vozači saniteta prekinut će kompletan prijevoz, osim pacijenata na dijalizi. U štrajku će, najavljuju, biti najmanje 4.000 zdravstvenih djelatnika i djelatnici popratnih službi.
U Sindikatu Zajedno svjesni su toga da bi štrajk mogao biti proglašen nezakonitim, jer koeficijenti zbog kojih namjeravaju štrajkati predmet su Vladine uredbe o kojoj se sa sindikatima ne pregovara.
– Istina je da to u zakonu piše, ali mi ćemo ipak zaštrajkati. Pa što bude, bude. Da je sve i posloženo idealno po zakonu, politička odluka će uvijek biti da je štrajk nezakonit. Većina sudaca bi ionako tako odlučila i to nas previše ne zabrinjava, na to smo spremni, veli Markuš. Dodaje kako radnici imaju pravo na štrajk, a ako ga poslodavac želi zabraniti, to bi moglo potrajati. »Zabrana štrajka mogla bi potrajati i desetak dana, jer moraju slijediti proceduru. Prvo moraju podnijeti tužbe za nezakonit štrajk, onda se sud mora o tome očitovati, nakon toga imamo pravo žalbe, a dok se žalba riješi, proći će i 10-15 dana. Ako mi dobro zaštrajkamo, mora nas za tri dana netko u Vladi primiti na razgovor jer će biti kolaps, uvjerava Markuš.
Na gubitku
Zahtjevi im, tvrdi, nisu preambiciozni: traže dogovor oko izmjena koeficijenata za pojedine djelatnosti kad se otvori sporna Uredba o koeficijentima. A to ne mora biti odmah.
– Nama je bitno da se kaže da će se ići u izmjene uredbe. To bi nas zadovoljilo. Dali bismo svoje prijedloge, a kad se uredba bude razmatrala i koeficijenti mijenjali, da se i nas pozove na sastanak, ilustrira zahtjeve sindikata.
Zdravstvo je u javnim službama, tvrdi, najgore prošlo. »Tehničar koji radi sa životinjama danas ima veći koeficijent od medicinske sestre koja radi u bolnici, a vozač saniteta ima manji koeficijent od vozača vlakića u parku prirode«, ilustrira Markuš.
Vozači saniteta na gubitku su zbog ukinutih uvjeta rada, pa se tako razlika u plaći između njih i vozača hitne službe povećala sa sedam na 14 postotnih bodova, ističe. Razlika u plaći između vozača saniteta i hitne tako se povećala s 200 na 400, pa do čak 600 eura, dodaje.
– Plaća nam je rasla od 30 do 40 eura, iz četvrtog platnog razreda pali smo u niži, treći platni razred, a vozači hitne dobili su povišicu od 300 do 400 eura. Tehničari radiolozi trebali su imati koeficijent 2,35, a dobili su 1,95 te im je osnovna plaća oko 1.300 eura, a rade na zračenjima, radioterapijama, to su teški uvjeti rada, podsjeća.
Datum štrajka dužni su, kaže, objaviti tri dana prije početka štrajka pa će se toga i držati. Odluku će donijeti ovih dana, kad razriješe još neka pravna pitanja. Opstrukcije drugih sindikata u zdravstvu, koji radnicima šalju poruke da neće imati pravnu zaštitu ako uđu u štrajk, neće ih, tvrde, pokolebati.