Foto Mateo Levak
Kako ističu u knjižarama, poskupljenja su počela još prije nekoliko mjeseci, jer kako je roba počela dolaziti tako je svaki novi artikl imao veću cijenu. Poskupio je papir, ali i prijevoz, a u prosjeku to je poskupljenje od nekih desetak posto u odnosu na lani
povezane vijesti
RIJEKA – Za dva tjedna pred učenicima svih uzrasta naći će se novo gradivo, a pred roditeljima se već sada nalaze novi troškovi, jer počele su pripreme za novu školsku godinu. Ti će troškovi, kažu u riječkim knjižarama, za desetak posto biti veći nego lani, jer poskupjelo je baš sve – od bilježnice do udžbenika. S obzirom na to da će sve hrvatske osnovce prvi dan nastave na školskim klupama dočekati besplatni kompleti školskih udžbenika, kućni budžet bit će pošteđen makar tog financijskog udara, ali te sreće nisu roditelji srednjoškolaca, jer njihovi se udžbenici financiraju isključivo iz kućnih budžeta, a budući da su poskupjeli petnaestak posto, roditelji srednjoškolaca ove će godine samo za udžbenike morati izdvojiti tristotinjak kuna više nego lani.
Više će izdvojiti i država, i to za one udžbenike koje kupuje, a riječ je o osnovnoškolskim. Naime, u posljednjih godinu dana troškovi tiska povećali su se za prosječno 70 posto, a samo trošak papira uslijed globalnog poremećaja u lancu nabave povećao se za 80 posto, pa planirana sredstva za tu stavku u državnom proračunu za 2022. i projekcijama za 2023. i 2024. godinu u iznosu od 158 milijuna kuna neće biti dostatna, te će samo za osnovnoškolske udžbenike u državnom proračunu ove godine trebati osigurati dodatna 23 milijuna kuna, odnosno ukupno 181 milijun kuna.
Veliko dijete, veliki troškovi
Međutim, i s tom financijskom olakšicom za roditeljske novčanike, rujanski troškovi za školarce i dalje rastu, jer iako imaju pravo na besplatne udžbenike, nemaju svi pravo i na besplatne radne bilježnice te dodatni popratni materijal koji je obavezan. Tu u priču o troškovima uskaču pojedine jedinice lokalne samouprave podjelom poklon-bonova i financiranjem školskog pribora, međutim nisu svi te sreće. Jedna od sredina gdje će roditelji morati dublje posegnuti u džepove je i Rijeka. Osim socijalnih kategorija, roditelji ostalih osnovaca ne ostvaruju baš nikakve olakšice, pa će, ovisno o uzrastu djeteta, samo za radne bilježnice morati izdvojiti 250 do 800 kuna. Doda li se tu i pokoji dodatni radni materijal za lakše savladavanje gradiva, cijena kompleta radnih bilježnica doseže i tisuću kuna.
Kupaca ima, ali nema
|
Kako raste dijete tako se penju i troškovi za radne bilježnice, jer za prvašića se taj trošak kreće do 250 kuna, dok kod osmaša zbog raznih dodatnih pomagala za pokuse iz prirodoslovnih predmeta doseže 800 kuna. S ostalim školskim priborom, kažu u knjižarama, situacija je obrnuta, jer stariji učenici već puno toga posjeduju pa se samo nadokupljuje, dok se na prvašićima ne štedi, a njima je potrebno baš sve. Voditelj riječke poslovnice V.B.Z. knjižare, Robert Šepac, kaže da su školske torbe upravo za prvašiće najskuplje.
– Poskupljenja su počela još prije nekoliko mjeseci, jer kako je roba počela dolaziti, tako je svaki novi artikl imao veću cijenu. Poskupio je papir, ali i prijevoz, a u prosjeku je to poskupljenje od nekih desetak posto u odnosu na lani. Cijena školskih torbi i ruksaka kreće se od 150 pa do tisuću kuna. Poskupljenje tih artikala je neznatno, a što će se kupiti stvar je izbora. U pravilu su najskuplje torbe za prvašića, jer te torbe moraju biti anatomske, lakše od jednog kilograma te s reflektirajućim dijelovima. Takve su torbe od 300 do tisuću kuna, ovisno o tome sadrže li i pernicu te vrećicu za tjelesni ili ne, objašnjava Šepac.
Pernica, likovna kutija, šestar…
Ukoliko u torbi nije pernica onda je to sljedeći trošak koji se kreće od 80 do 350 kuna, ovisno o tome je li pernica prazna ili puna i koliko »katova« ima. Za kretanje u svijet obrazovanja obavezan je i pribor za likovni, a u principu, kaže Šepac, najčešće se biraju i likovne kutije koje sadrže baš sve što je za taj predmet potrebno.
– Cijena takve kutije je 230 kuna, a budući da sadrži sav potreban materijal, to ispadne jeftinije nego da se kupuje sve pojedinačno. Ta će im kutija sigurno služiti do četvrtog razreda. Za likovni je potrebna i likovna mapa, a njezina je cijena do 60 kuna, kaže Šepac.
U školsku se klupu ne kreće ni bez novih bilježnica, a za niže razrede osnovne škole, koji koriste pisanke, cijena se kreće od 5 do 12 kuna.
– Bilježnicama je cijena od 8 do 20 kuna, a ima i skupljih. Malo kupaca uzima jeftine bilježnice, jer skuplje imaju kvalitetniji papir i izdržljivije su, objašnjava Šepac.
Kada se sve to zbroji oprema prvašića samo sa školskim priborom i radnim bilježnicama trošak je od tisuću do 1.500 kuna, ali tu trošenje na školarca ne staje, jer uvijek zatreba neka dodatna olovka, gumica ili pak neki drugi neophodan sadržaj za nastavu poput kompleta ravnala i trokuta po cijeni koja kreće od 8 kuna ili šestara za 120 kuna.
– Učenicima uvijek nešto treba. Kupuju se dodatne olovke po cijeni od 2 do 5 kuna, gumice od 3 pa sve do 24 kune, ukoliko imaju neki oblik, navodi Šepac.
Teško i do polovnih udžbenika
Međutim svi su ti troškovi ništa u usporedbi s opremanjem srednjoškolca, jer samo udžbenici za gimnaziju ili pak Medicinsku školu koštaju dvije tisuće kuna, a ništa puno jeftinije, kaže Eli Miculinić, nije ni za druge srednje škole.
– Imam dvoje školaraca. Kći će sada u 6. razred i samo radne bilježnice platila sam 700 kuna. Sin će u prvi razred Pomorske škole Bakar i komplet novih udžbenika dođe 1.500 kuna. Sada krećemo u obilazak antikvarijata. Probali smo naći polovne udžbenike za srednju školu preko Facebooka, ali nema onoga što nam treba. Kćeri sam kupila i bilježnice s tvrdim koricima po 27 kuna, torba je od lani, ali želi novu pernicu. Može se proći i malo jeftinije, ali djeca gledaju što im se sviđa, a ne koliko košta. Kako je sve poskupjelo tako je vjerojatno i školski pribor, ali to je neizbježan trošak. Djeci se mora sve osigurati na ovaj ili onaj način, a gdje su još troškovi za odjeću, ističe Miculinić.
CIJENE ŠKOLSKOG PRIBORA
Radne bilježnice – 250 do 800 kuna Školska torba – 150 do 1.000 kuna Pernice – 80 do 350 kuna Pisanke – 5 do 12 kuna Bilježnice – 8 do 20 kuna Likovna kutija – 230 kuna Likovna mapa – 60 kuna Olovke – 2 do 5 kuna Gumice – 3 do 24 kune Set trokuta – 8 kuna Šestar – 125 kuna |
U nabavku za dvoje djece, ali osnovnoškolske dobi, krenula je i Lea Puhalj u društvu Dominika i Chiare.
– On će sada 6. razred, a Chiara drugi. Već smo bili u kupovini školskog pribora i sada ponovo. Računam da će nas početak školske godine sa svim potrebnim stvarima za školu i odjećom koštati oko 5.000 kuna. Samo za bilježnice i pribor potrošili smo 510 kuna, a Chiarine radne bilježnice su 250 kuna. Međutim, još uvijek nemamo sve i nije gotovo s troškovima, zaključuje Puhalj.