POKRADENI USJEVI

Rusija oborila žetveni rekord, Europska komisija isplatila još 500 milijuna eura Ukrajini

Hina

Foto Facebook Mornarica Oružanih snaga Ukrajine; Reuters

Foto Facebook Mornarica Oružanih snaga Ukrajine; Reuters

Žito s ukrajinskog teritorija koji je Rusija nezakonito anektirala kršeći međunarodno pravo, navodno je uključeno u ukupni rezultat.



MOSKVA – Rusija je izvijestila o rekordnoj žetvi žitarica, dok se u isto vrijeme nosi s optužbama da je pokrala usjeve s okupiranih ukrajinskih teritorija.


“Do danas je požnjeveno 159 milijuna tona bruto. Očekujemo da će to neto iznositi oko 150 milijuna tona”, rekao je ruski ministar poljoprivrede Dmitrij Patrušev.


Žito s ukrajinskog teritorija koji je Rusija nezakonito anektirala kršeći međunarodno pravo, navodno je uključeno u ukupni rezultat.




Ukrajina je više puta optuživala Rusiju za krađu žita u velikim razmjerima.


Američka svemirska agencija NASA izvijestila je u studenom da se na temelju analize satelitskih snimaka vidi da je Rusija već požnjela 5,8 milijuna tona pšenice s okupiranih ukrajinskih područja u vrijednosti od oko milijardu dolara.


Međutim, čak i ako se isključi pokradeno žito, čini se da su rezultati žetve značajno bolji u usporedbi s prošlom godinom kada je požnjeveno oko 120 milijuna tona žitarica.


Prethodna rekordna žetva u Rusiji je bila 2017. godine s prinosom od 135 milijuna tona. Petrušev je ustvrdio i da je u 2022. požnjeveno ili ubrano i više šećerne repe, soje, uljane repice, krumpira, voća i povrća, nego prošle godine.


Rusija je među vodećim svjetskim izvoznicima žitarica i uspješna ruska žetva ima veliki utjecaj na cijene žitarica na međunarodnom tržištu.


Cijene žitarica značajno su porasle ove godine, velikim dijelom potaknute utjecajem rusko-ukrajinskog rata i ruske pomorske blokade ukrajinskih crnomorskih luka.


Moskva je najavila planove za udvostručenje izvoza žitarica u 2023. godini.


Europska komisija isplatila je u srijedu još 500 milijuna eura Ukrajini, u sklopu više milijardi eura vrijednog paketa zajmova.


Tom isplatom, ukupan iznos zajmova koje je EU stavio na raspolaganje Ukrajini nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači iznosi 7,2 milijarde eura.


Zajmovi su namijenjeni pomoći ratom razorenoj Ukrajini u javnim troškovima poput isplate mirovina i rada bolnica.


Od veljače je EU pomogao Ukrajini financijskom, proračunskom i humanitarnom pomoći vrijednom 19,7 milijardi eura, objavila je Komisija.


U 2023. godini Europska unija planira poduprijeti Ukrajinu s 18 milijardi eura.