Ruska invazija na Ukrajinu 2022. dovela je do više desetaka tisuća poginulih i milijuna raseljenih ljudi te prouzročila najveću krizu u odnosima između Moskve i zapada od kubanske raketne krize 1962.


“Situacija na bojištu ne ide u prilog Kijevu”, kazao je čelnik SVR-a Sergej Nariškin za službeni list organizacije.




“Strateška inicijativa u svim područjima pripada nama, mi smo blizu postizanja svojih ciljeva, a oružane snage Ukrajine su na rubu kolapsa”, rekao je.


Dodao je da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij za Rusiju izgubio legitimitet i “sposobnost pregovaranja”.


Nariškin je jedan od rijetkih viših ruskih dužnosnika koji održavaju relativno redovite kontakte s višim američkim i zapadnim dužnosnicima.


Njegovi stavovi pružaju uvid u način razmišljanja na najvišim razinama u Kremlju, koji podršku zapada za Ukrajinu smatra dokazom da Sjedinjene Američke Države vode posrednički rat protiv Rusije sa svrhom svrgavanja vlasti u Moskvi.


Izabrani američki predsjednik Donald Trump je u nedjelju pozvao na trenutačno primirje i pregovore između Ukrajine i Rusije kako bi se okončalo “ludilo” ratovanja.


Zelenskij je u ponedjeljak predložio diplomatsko rješavanje sukoba i predstavio mogućnost raspoređivanja stranih vojnika u Ukrajini dok se ona ne pridruži NATO savezu.


Trump, koji je obećao sukob završiti po kratkom postupku, vraća se u Bijelu kuću u vrijeme kada Rusija stoji sve bolje. Moskva upravlja velikim dijelom ukrajinskog teritorija i najbrže napreduje od ranih dana invazije 2022.


Javno dostupne karte pokazuju da ruske snage napreduju uzduž bojišnice, a da se žestoke borbe bore u gradovima Kurahove i Toreck na istoku zemlje.


Reuters je prošlog mjeseca izvijestio da je Putin otvoren za pregovore s Trumpom o primirju u Ukrajini, no isključuje mogućnost većih teritorijalnih ustupaka i ustraje u tome da Kijev odustane od svojih težnji za članstvom u NATO-u.


Putin je rekao da bi Rusija trebala dobiti potpunu kontrolu u četirima ukrajinskim pokrajinama kojima njegovi vojnici sada djelomično upravljaju kako bi se mogao postići mirovni sporazum.


Zapad i Ukrajina tvrde da rat predstavlja ruski imperijalistički grabež teritorija te su upozorili da će, ako Putin pobijedi, to ohrabriti neprijatelje zapada diljem svijeta.


Sukob u istočnoj Ukrajini započeo je 2014. nakon što je proruski predsjednik svrgnut revolucijom poznatom kao ‘Euromajdan’, Rusija je anektirala Krim, a proruski separatisti su se sukobili s ukrajinskim oružanim snagama.