povezane vijesti
BRUXELLES – Zastupnica u Europskom parlamentu Romana Jerković Kraljić (SDP, S&D) imenovana je potpredsjednicom Odbora za javno zdravlje (SANT), u kojem sjedi 60 zastupnika zaduženih za kreiranje najvažnijih zdravstvenih politika Europske unije. Za Jerković Kraljić je ovo drugi mandat u kojem, kako i sama kaže, svoj fokus stavlja na zdravstvo, jer nam je upravo tu pomoć Europe jako potrebna.
Građane muči puno stvari, ali zdravstvo smatraju jednim od najvećih problema. Tome u prilog govore i rezultati mog istraživanja o hrvatskom zdravstvu, koji kažu kako dvije trećine naših građana nije zadovoljno kvalitetom dostupnošću zdravstvene skrbi. Ljudi imaju osjećaj da za ono što im se na mjesečnoj razini izdvaja iz plaće (stopa za obračun doprinosa za zdravstveno osiguranje je 16,5 posto) dobivaju vrlo malo. Naime, nerijetko su zbog dugih lista čekanja primorani liječničke usluge tražiti u sklopu privatnog zdravstvenog sustava, što samo povećava njihov ukupan trošak na zdravstvenu zaštitu. Već godinama govorim da je glavni problem našeg zdravstvenog sustava loše upravljanje resursima.
Uz bolje upravljanje bolnicama i budžetima, uštede u zdravstvenom sustavu moguće je ostvariti i ulaganjem u prevenciju i pravovremenu dijagnostiku, ističe Jerković Kraljić.
Najskuplje je pacijenta liječiti kada u sustav uđe u kasnom stadiju bolesti. Prevencijom kroničnih nezaraznih bolesti uzrokovanih nezdravim stilom života i ulaganjem u bolju dijagnostiku te programe probira riješili bismo već skoro pola problema. Upravo u ovom području vidim najveću korist koju nam Europska unija i rad u SANT odboru mogu dati kroz smjernice i izdašna financijska sredstva. Nažalost, s obzirom na to da naša Vlada ne pokazuje političku volju da ove probleme rješava sama, preostaje nam jedino Europska unija i pomoć koju nam ona može dati.
Uz zdravstvo, zastupnica se u novom mandatu posvetila i problemu sve nedostupnijeg priuštivog stanovanja, s kojim se susreće sve veći broj građana. Hrvatska još uvijek nema sustavne politike rješavanja stambenog pitanja, a tržište nekretnina služi uglavnom za stvaranje profita kroz prodaju i kratkoročni najam, što je cijenu stanovanja povećalo do te mjere da mnogi studenti i mlade obitelji ne mogu zadovoljiti temeljne ljudske potrebe za stanovanjem – ističe Jerković Kraljić.