Foto: Rijeka Gateway
Kroz implementaciju naprednih tehnologija poput privatne 5G mreže i prelaska na obnovljive izvore energije, ovaj projekt redefinira standarde u lučkoj i industrijskoj infrastrukturi
povezane vijesti
Na Zagrebačkoj obali gradi se kontejnerski terminal Rijeka Gateway, koji će vratiti Rijeku na kartu najbitnijih luka u ovom dijelu Europe. Riječ je o jednoj od najvećih infrastrukturnih investicija u Hrvatskoj, teškoj 380 milijuna eura, uz koju će se na terminal postaviti oprema potrebnom za pretovar više od milijun kontejnera godišnje.
Uz važnosti za cjeloviti logistički sektor Hrvatske i šire regije, novi riječki terminal ističe se kao vodeći projekt održivosti i tehnološke inovacije u Europi.
Kroz implementaciju naprednih tehnologija poput privatne 5G mreže i prelaska na obnovljive izvore energije, ovaj projekt redefinira standarde u lučkoj i industrijskoj infrastrukturi.
5G mreža kao pokretač održivih inicijativa
Na površini cijelog terminala postavljena je privatna 5G mreža, koja omogućava naprednu digitalizaciju operacija. Kranovi, vozila na terminalu i druga oprema povezani su na 5G mrežu s kojom komuniciraju u realnom vremenu, čime se optimizira njihov rad, smanjuje kašnjenje i potrošnja električne energije.
Na primjer, sustavi za praćenje omogućuju automatiziranu dojavu kvarova i servisiranje na temelju tih podataka, a ta brza reakcija na kvarove osigurava sigurnost i kontinuiran rad cijelog terminala.
Najveća prednost implementirane 5G mreže je to što se signali dobivaju unutar pola sekunde do sekunde.
Na terminalu se redovito prenose kontejneri od dvije tone, a u tom procesu svaka sekunda igra ključnu ulogu i automatizirana dojava kvarova omogućuje promptne reakcije u ključnim trenutcima.
Osim mogućnosti brze reakcije, 5G svim strojevima na terminalu osigurava kretanje najkraćim mogućim rutama, čime se smanjuje potrošnja energije, štedi vrijeme, a posljedično i smanjuje buka s terminala zbog kraćeg rada strojeva.
Visoka učinkovitost i održivost terminala
Rijeka Gateway predstavlja velik i važan korak u održivosti u logističkom sektoru Hrvatske. Terminal koristi isključivo električnu energiju iz obnovljivih izvora, čime smanjuje emisije CO2 i štetnih plinova za 60 posto u usporedbi s klasičnim terminalima.
Većina opreme je elektrificirana i daljinski upravljana, a ugovori o korištenju obnovljive energije traju od početka gradnje i nastavljaju se u operativnoj fazi.
Kako bi dodatno unaprijedila održivost terminala, Rijeka Gateway uvodi inovativne mjere za smanjenje utjecaja na okoliš i lokalnu zajednicu. Terminal je opremljen visokoučinkovitim sustavom upravljanja vodom i odvodnje kako bi se izbjeglo zagađenje mora, dok automatizirani sustavi rasvjete minimiziraju svjetlosno zagađenje.
Razina buke smanjuje se primjenom kopnenog napajanja za brodove, “soft landing” tehnologije na dizalicama i zamjenom klasičnih zvučnih signala bijelim šumom.
Sve ove mjere postavljaju novi standard održivosti u regiji, dok istovremeno stvaraju ekonomske prilike kroz otvaranje 300 radnih mjesta i poticanje lokalnog razvoja.
Primjena najmodernijih tehnologija u svrhu postizanja veće održivosti terminala dugoročna je misija Rijeke Gateway, koja je vidljiva u implementaciji sustava poput privatne 5G mreže, a sve u svrhu postizanja održivosti u radu terminala te smanjenja negativnih utjecaja na okolinu.