Bojan Polić / Foto Sergej Drechsler
Trebali smo reagirati puno ranije s mjerama i pokušati povećati broj cijepljenih. Ovaj broj novozaraženih neće se vjerojatno zaustaviti bez barem djelomičnog lockdowna, smatra prof. dr. Bojan Polić
povezane vijesti
- Oporba proziva zbog Beroša: “Ako su ovo uspjeli na mikroskopima, u vrijeme covida bila je pljačka epskih razmjera”
- U Primorsko-goransku županiju stiglo 29.500 doza cjepiva protiv gripe. Cijepljenje počinje u ponedjeljak
- Otkriće. Johnson je 2021. planirao vojni napad na nizozemsku tvornicu cjepiva protiv korone
Iza Hrvatske je dan s najvećom dnevnom brojkom novozaraženih koronavirusom od početka pandemije.
Zabilježeno je 6.310 novih slučajeva, a među testiranima je gotovo polovica zaraženih. Povećan je i broj hospitaliziranih na 1.680, od kojih 219 na respiratoru.
U posljednja 24 sata umrle su i 32 osobe.
Ministar zdravstva Vili Beroš potvrdio je na presici nakon sjednice Vlade da će Nacionalni stožer uvesti nove mjere. Stručnjaci nisu previše iznenađeni ovom situacijom, tvrde – sve je to rezultat prevelikog opuštanja zadnjih mjeseci.
Mjere nikakve, a ni ne poštuju se
Među njima je i prof. dr. Bojan Polić, ugledni riječki imunolog i šef Zavoda za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci. U razgovoru za Jutarnji ističe: “Bilo je za očekivati!”.
“Moram reći da nisam iznenađen onim što se događa s koronom u Hrvatskoj jer već duže vrijeme imamo vrlo blage epidemiološke mjere odnosno gotovo nikakve, a i one se uglavnom ne poštuju.
Uz to treba dodati i premalo cijepljenih da bi se stekao širi imunitet koji bi jamčio, ako ništa drugo, barem smanjenje pritiska na bolnice i smanjenje broja umrlih.
Zabrinjavajuće je da se ništa nije poduzelo barem početkom listopada kad smo vidjeli da brojke rastu”, kaže prof. dr. Bojan Polić.
I da se sad svi cijepimo, to neće skoro pomoći
Naglašava i da će se, u slučaju da se sad svi procijepimo, imunost steći za pet do šest tjedana pa to ne može bitnije utjecati na ovaj val korone, odnosno trenutačnu situaciju.
Polić drži da su sad nužne epidemiološke mjere koje u kraćem vremenu mogu utjecati na smanjenje broja zaraženih.
“Šteta je da se nisu postepeno uvodile strože mjere, primjerice, da su se nakon ljeta više koristile covid potvrde. To bi građane navelo na cijepljenje, a također bi se onemogućilo širenje zaraze u ovoj mjeri.
Bojim se da je sad šibica dogorjela do prstiju pa bi za dva do tri tjedna mogli imati kaos u bolnicama kad se broj novozaraženih pretoči u novo hospitalizirane pa onda i umrle.
Tad će se morati uvesti neke drastične mjere jer si ipak ne možemo dozvoliti kolaps sustava i situaciju da se mora birati koga staviti na respirator. Cijepljenje će pomoći tek na duge staze”, objašnjava prof.dr. Polić.
Što znači dobra procijepljenost – primjer Portugala
Skreće pozornost na primjer Portugala.
“Što znači dobra procijepljenost govori primjer Portugala. Oni su cijepili više od 90 posto građana i tako smirili i zdravstveni sustav te smanjili broj umrlih.
Naime, u trećem valu korone imali su dnevno i do 300 umrlih, a sad, nakon te velike procijepljenosti, ne više od 7.
U Danskoj je ista situacija, odnosno, imaju dva do tri umrla dnevno, a prije procijepljenosti višoj od 90 posto brojke su bile puno veće.
Naime, i druge zemlje imaju porast pozitivnih, ali nemaju tako veliki broj umrlih i teško bolesnih kao Hrvatska.
Trebali smo reagirati puno ranije s mjerama i pokušati povećati broj cijepljenih. Ovaj broj novozaraženih neće se vjerojatno zaustaviti bez barem djelomičnog lockdowna”, smatra prof. dr. Bojan Polić u razgovoru za Jutarnji.