Reuters
"Bili su agresivni, ali nisu uspjeli uvjeriti više od 16 zemalja", kazao je Konaković podsjećajući kako je samo toliko članica UN glasalo protiv rezolucije
povezane vijesti
SARAJEVO – Usvajanje rezolucije kojom UN podsjeća na genocid u Srebrenici pobjeda je istine, a donošenje tog dokumenta ni na koji način neće destabilizirati stanje ni u BiH niti u regiji, izjavio je u četvrtak bosanskohercegovački ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković.
U prvoj reakciji nakon što je Opća skupština UN-a usvojila rezoluciju kojom podsjeća na genocid počinjen nad Bošnjacima Srebrenice 1995. i poziva na uspostavu 11. srpnja kao međunarodnog dana sjećanja na žrtve tog zločina, Konaković je novinarima u Sarajevu kazao kako je sretan jer su “pobijedile činjenice”, a tijekom rasprave na Općoj skupštini UN nitko nije nijekao da je u Srebrenici počinjen genocid.
“Ovime se šalje nikad jasnija poruka onima koji niječu genocid i veličaju ratne zločince”, kazao je Konaković, ističući kako je iznimno važno što je cijela regija osim Srbije bila na pravoj strani, unatoč silovitim pritiscima iz Beograda.
Prijetnje i tvrdnje da će rezolucija rezultirati destabilizacijom kakve su izricali srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik ocijenio je izmišljotinama čiji je cilj bio zaustaviti jedan civilizacijski proces.
Nikakve destabilizacije neće biti pa ni “mirnog razlaza” u BiH o kojemu sada govori Dodik, kazao je Konaković upozorivši Dodika da će institucije BiH odlučno reagirati bude li on nešto od svojih prijetnji pokušao provesti u djelo.
“Bili su agresivni, ali nisu uspjeli uvjeriti više od 16 zemalja”, kazao je Konaković podsjećajući kako je samo toliko članica UN glasalo protiv rezolucije.
Najavio je kako će BiH već u petak uputiti prosvjednu notu svim državama koje su glasale protiv rezolucije jer su time zanijekali presude međunarodnih sudova.
Usvajanje rezolucije pozdravio je i predsjednik vlade Federacije BiH i čelnik vladajućeg SDP BiH Nermin Nikšić ističući kako je time još jednom potvrđeno da je srebrenički masakr imao sva obilježja genocida.
“Tu pravnu činjenicu ne može nitko osporiti bez obzira koliko se pojedinci trudili da genocid svedu na ‘strašan zločin’. Strašan zločin je tragedija koja se desila prije par dana u Tuzli, nedavno u Gradačcu ili prošle godine u Beogradu, ali u Srebrenici je bio genocid”, izjavio je Nikšić.
Izrazio je nadu kako će doći dan kada će nove generacije i među Srbima prihvatiti istinu kao katarzu i kao čin skidanja okova zla koje njihove trenutne političke elite nameću nameću svom narodu.
Iz američkog veleposlanstva u BiH u posebnoj su izjavi istaknuli kako su ponosni na to što su SAD bile među sponzorima usvojene rezolucije
“Rezolucija ne cilja nijednu državu članicu i ne pripisuje kolektivnu odgovornost niti jednoj skupini ljudi. Kao što rezolucija jasno kaže, svi imamo obvezu priznati činjenice, podučavati istinu, odati počast žrtvama, podržati stalne napore na pronalaženju i identifikaciji žrtava i kazneno goniti počinitelje”, rekli su u priopćenju.
Reakcija Hrvatske
Hrvatska je u četvrtak pozdravila usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Općoj skupštini UN-a, ističući kako Zagreb svoje stajalište temelji na poštivanju međunarodnog prava.
Opća skupština UN-a ranije u četvrtak je donijela rezoluciju kojom podsjeća na genocid nad Bošnjacima Srebrenice 1995., poziva na poštivanje žrtava i činjenica utvrđenih sudskim presudama te na uspostavu međunarodnog dana sjećanja na taj zločin.
Za neobvezujuću rezoluciju su glasale 84 od 193 država članica UN-a, protiv je bilo 19 i suzdržano 68, uglavnom uz obrazloženje da nije bilo potrebnog konsenzusa.
Rezoluciju su predložile Njemačka i Ruanda, a sponzori su joj četrdesetak država, uključujući Hrvatsku koja je također glasala “za”.
“Pozdravljamo usvajanje rezolucije, Hrvatska svoje stajalište temelji na poštivanju međunarodnog prava. Međunarodni sud je još 2007. utvrdio kako je u UN-ovoj zaštićenoj zoni u Srebrenici počinjen genocid”, kaže se u priopćenju MVEP-a.
Zločin u Srebrenici je Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji definirao kao genocid, kao i Međunarodni sud pravde u Haagu (ICJ).
Postrojbe bosanskih Srba su 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila pod zaštitom UN-a, ubile najmanje 8.000 Bošnjaka.