Foto Reuters
"Crvena šuma" tako je nazvana nakon što su deseci četvornih kilometara borova postali crveni, zbog apsorbcije zračenja nakon černobilske katastrofe.
povezane vijesti
Ruski vojnici koji su zauzeli područje nuklearne elektrane u Černobilu, mjesto velike nuklearne katastrofe 1986. godine, vozili su svoja oklopna vozila bez zaštite od zračenja kroz visoko otrovnu zonu, nazvanu “Crvena šuma”, dižući oblake radioaktivne prašine, rekli su radnici černobilske elektrane za Reuters.
Dva izvora rekla su da vojnici u konvoju nisu koristili nikakvu opremu protiv radijacije. Drugi djelatnik Černobila rekao je da je to za vojnike “samoubilački” jer su udisali radioaktivnu prašinu.
The first video from the captured Chernobyl nuclear power plant. Ukraine's PM Shmyhal has confirmed that the exclusion zone and all the NPP facilities have come under the control of the Russian forces. pic.twitter.com/Q2lfyUDVup 01
— Tomthunkit™ (@TomthunkitsMind) March 22, 2022
Državni nuklearni inspektorat Ukrajine rekao je 25. veljače da je došlo do povećanja razine radijacije u Černobilu kao posljedica teških vojnih vozila koja su uznemiravala tlo. No, do sada se nisu pojavili detalji o tome što se točno dogodilo.
Najkontaminiraniji dio zone
Dvojica ukrajinskih radnika koji su razgovarali s Reutersom bili su na dužnosti kada su ruski tenkovi ušli u Černobil 24. veljače i preuzeli kontrolu nad mjestom, gdje je osoblje još uvijek odgovorno za sigurno skladištenje istrošenog nuklearnog goriva i nadzor nad betoniranim ostacima reaktora koji je eksplodirao 1986.
Obojica su izjavili da su bili svjedoci ruskih tenkova i drugih oklopnih vozila kako se kreću kroz Crvenu šumu, koja je radioaktivno najkontaminiraniji dio zone oko Černobila, oko 100 kilometara sjeverno od Kijeva.
“Crvena šuma” tako je nazvana nakon što su deseci četvornih kilometara borova postali crveni, zbog apsorbcije zračenja nakon černobilske katastrofe.
Ogromno područje oko Černobila zabranjeno je svima koji tamo ne rade ili imaju posebno dopuštenje, ali Crvena šuma se smatra toliko kontaminiranom da čak ni radnici nuklearne elektrane ne smiju tamo ići.
Ruski vojni konvoj prošao je kroz zonu, kazala su dvojica zaposlenika. Jedan od njih je rekao da su se koristili napuštenom cestom.
“Velika kolona vojnih vozila vozila je cestom odmah iza našeg objekta i ova cesta prolazi pored Crvene šume”, rekao je jedan od izvora Reutersa.
Nitko ne ide tamo, za ime Boga
“Konvoj je podigao veliki oblak prašine. Mnogi senzori radijacijske sigurnosti pokazali su prekoračenje razine”, dodao je.
Valerij Seida, vršilac dužnosti generalnog direktora černobilske elektrane, tada nije bio tamo i nije svjedočio ruskom konvoju koji je išao kroz Crvenu šumu.
No, izjavio je da su mu svjedoci rekli da su ruska vojna vozila vozila posvuda oko zone isključenja i da su mogla proći kroz Crvenu šumu.
“Nitko ne ide tamo… za ime Boga. Tamo nema nikoga”, rekao je Seida za Reuters.
Russian forces have taken control of Ukraine's Slavutych, where workers at the defunct Chernobyl nuclear plant live, the governor of Kyiv region said https://t.co/yORwqNzZ8O pic.twitter.com/JcJeKizZGB
— Reuters (@Reuters) March 26, 2022
Rekao je da su radnici u tvornici rekli ruskom osoblju da bi trebali biti oprezni u pogledu radijacije, ali ne zna da su vojnici na to obratili posebnu pozornost.
“Vozili su se gdje god su htjeli”, rekao je Seida.
Nakon dolaska ruskih vojnika, dvoje zaposlenika tvornice radilo je gotovo mjesec dana zajedno s kolegama sve dok im nije dopušteno da odu kući prošlog tjedna kada su ruski zapovjednici dopustili slanje zamjene za dio osoblja.
U petak su telefonski intervjuirani uz uvjet anonimnosti jer su se bojali za svoju sigurnost. Sljedećeg dana ruske snage zauzele su grad Slavutič u blizini Černobila, gdje živi većina radnika u tvornici.
Što se događalo s razinom radijacije?
Seida i gradonačelnik Slavutiča rekli su u ponedjeljak da su ruske snage sada napustile grad.
Reuters nije uspio samostalno utvrditi kolike su bile razine radijacije za ljude u neposrednoj blizini ruskog konvoja koji je ušao u Crvenu šumu.
Ukrajinska državna agencija za upravljanje zonom isključenja priopćila je 27. veljače da je posljednji zapis koji su imali na senzoru u blizini skladišta nuklearnog otpada, prije nego što su izgubili kontrolu nad sustavom za nadzor, pokazao da je apsorbirana doza zračenja bila sedam puta veća od normalne .
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) priopćila je 25. veljače da je razina radijacije na lokaciji Černobila dosegla 9,46 mikrosiverta na sat, ali je ostala “unutar radnog raspona” zabilježenog u zoni isključenja od trenutka njezina stvaranja i nije predstavljala prijetnju za opću populaciju.
Sigurne razine, prema standardima IAEA-e navedenim na službenim stranicama agencije, iznose do 1 milisiverta godišnje za opću populaciju i 20 milisiverta godišnje za one koji zbog posla dolaze u kontakt s radijacijom – pri čemu je 1 milisivert jednak 1000 mikrosiverta.
IAEA je 9. ožujka priopćila da je prestala primati podatke o nadzoru s lokacije u Černobilu.
Nisu koristili nikakvu opremu
Ukrajinske vlasti još uvijek smatraju da je zona isključenja u Černobilu opasna. Ulazak na mjesto katastrofe bez dopuštenja je zločin prema ukrajinskom zakonu.
U tjednima dok su dvoje zaposlenika tvornice dijelili kompleks s ruskim vojnicima, rekli su da nitko od njih nije koristio bilo kakvu opremu koja bi ih zaštitila od radijacije.
Stručnjaci ruske vojske koji su obučeni za postupanje s radijacijom stigli su na mjesto tek otprilike tjedan dana nakon dolaska ruskih vojnika, rekli su radnici.
Rekli su da ni ruski stručnjaci nisu nosili zaštitnu opremu. Jedan od zaposlenika rekao je da je razgovarao s nekim od običnih ruskih vojnika u tvornici.
“Kada su ih pitali znaju li za katastrofu iz 1986. godine, eksploziju četvrtog bloka černobilske elektrane, nisu imali pojma. Nisu imali pojma u kakvom su objektu”, rekao je.
“Razgovarali smo s ruskim vojnicima. Sve što smo od njih čuli je ‘To je kritično važna infrastruktura’. To je bilo to”, rekao je radnik černobilske elektrane za Reuters.
Ovaj izvještaj o ruskim trupama u Černobilu slaže se s drugim dokazima koji upućuju na to da invazijske snage poslane u Ukrajinu nisu bile u potpunosti pripremljene za ono na što su naišle.