Uoči početka škole

Provjerili smo cijene školskog pribora. Sve je skuplje 10 do 15 posto nego lani, torbe nema ispod 50 eura

Ingrid Šestan Kučić

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Prvašići moraju kupiti cijeli pribor za likovni, torbu, pernicu, pisanke. Kada se sve zbroji, ispod 150 eura teško da se može proći, ističe Željka Dragaš iz V.B.Z. knjižare, dodajući da većina roditelja u pravilu bira skuplje artikle



RIJEKA – Već početkom kolovoza police trgovina napunile su se školskim priborom, a sa sve bližim početkom školske godine »špica« nabavke školskih potrepština sve je žešća. Potvrđuje to i Željka Dragaš iz V.B.Z. knjižare prisjećajući se dana kada se uoči školske godine stajalo u nepreglednim redovima ispred knjižara.


– Toga više nema. Redovi na Korzu otišli su u prošlost, jer danas roditelji školski pribor mogu nabaviti u raznim trgovinama, a i putem interneta. Tako da su knjižare rasterećene u odnosu na nekad. Međutim, kupuje se i dalje u knjižarama, a posljednjih dana je »špica«. Najviše u poslijepodnevnim satima, kada roditelji nakon posla dolaze s djecom. Kupovina školskog pribora počne već s krajem školske godine, ali najviše roditelja kupuje upravo sada, objašnjava Dragaš.


Oprema za tjelesni


Roditelji, dodaje, ove godine u odnosu na lani u novčanike moraju posegnuti nešto dublje, jer cijene školskog pribora veće su za 10 do 15 posto, no unatoč tome većina u pravilu bira skuplje artikle.




– Uglavnom se kupuje najskuplje kada je u pitanju pribor i bilježnice. Znaju roditelji da one najjeftinije bilježnice nisu kvalitetne kao ove skuplje, jer tanji je papir, materijal je lošiji, a i manje je listova. Najveću kupovinu obavljaju roditelji prvašića. Oni moraju kupiti baš sve, a roditelji starijih učenika uglavnom nadopunjuju i kupuju ono što im nedostaje. Prvašići moraju kupiti cijeli pribor za likovni, torbu, pernicu, pisanke. Kada se sve zbroji, ispod 150 eura teško da se može proći, ističe Dragaš.



Ispod 150 eura početak obrazovanja ne može, ali iznad može itekako, jer u cijeloj paleti artikala koje prvašići moraju imati za svoj prvi korak na obrazovnom putu najskuplja stavka je školska torba, a njena cijena ide i do 210 eura. Ispod 50 eura školske torbe, kako za prvašiće, tako i za starije osnovce nema. Prosječno cijene im se kreću od 60 do 80 eura, s iznimkom ekstrema poput anatomske torbe za 210 eura koja u sebi sadrži dvije pernice i vrećicu za papuče. Cijene pernica, kažu u knjižarama, kreću se od 20 do 50 eura, a vrećica za tjelesni od 3,70 do 12 eura. Za bilježnicu je potrebno izdvojiti 1,50 do 3 eura, a pisanke imaju cijenu u rasponu od 1,10 do 3 eura, ovisno o vrsti. Među veće izdatke ubraja se i kutija za likovni čija se cijena kreće od 30 do 39,90 eura, a u knjižarama kažu da roditelji mlađih osnovaca najviše kupuju upravo kutije koje sadržavaju baš sve ono što je potrebno za nastavu likovnog.


Najviše se kupuje u poslijepodnevnim satima, kada roditelji nakon posla dolaze s djecom – Željka Dragaš


Tih minimalnih 150 eura za prvašića tek je početak troškova ulaska u svijet obrazovanja, jer školovanje zahtijeva i opremu za tjelesni, a svaka jesen iziskuje i novu odjeću. Ipak izdaci roditelja, barem kada su u pitanju osnovci, posljednjih su godina nešto manji, jer iz državnog se proračuna izdvajaju sredstva za udžbenike, dok jedinice lokalne samouprave u pravilu financiraju radne bilježnice. Ove godine udžbenici za sve osnovce u Hrvatskoj koštat će nešto više od 22,5 milijuna eura, dok će Grad Rijeka samo za radne bilježnice riječkih osnovaca iz gradskog proračuna potrošiti 379.088 eura. Ono što se tim iznosom neće pokriti, već ide na teret roditelja, radne su bilježnice za izborne predmete, radni listići, likovne mape, atlasi, kutije s radnim priborom i slično. Tako da će svaki roditelj morati izdvojiti i 10,50 do 11,50 eura za likovnu mapu te roditelji starijih osnovaca do 23 eura za radni materijal za tehničku kulturu, a treba računati i na trošak radnih bilježnica za izborne predmete.


Rabljeni udžbenici


Roditelji srednjoškolaca pogodnosti besplatnih udžbenika nemaju, ali Dragaš kaže da oni nove udžbenike ni ne kupuju.


– Srednjoškolci u pravilu kupuju rabljene udžbenike. Njihovi se udžbenici ne mijenjaju tako brzo kao za osnovce. Teško je procijeniti koliko tko troši na početku školske godine, jer sve ovisi o tome što se kupuje, ističe Dragaš.


Bez obzira na to što se kupuje skupo je, ali kako navodi majka prvašića, Sandra Kondić, roditelji znaju da neće biti jeftino.



– Emanuel kreće u prvi razred OŠ Zamet. Već smo sve nabavili, nedostaje još samo nekoliko sitnica. Pripremili smo se za to da ćemo imati veće izdatke, ali uvijek netko i uskoči. Mi smo kupili dio, dio je kupila baka, a pernicu je dobio na dar. Najskuplja je bila torba, 80 eura. Sada još moramo kupiti opremu za tjelesni, a to se još može naći na sniženju, kaže Kondić.


Što znači imati školarce u kući kada stigne rujan jako dobro zna Vedrana Petrović, jer svake godine za nove školske izazove priprema Andru i njegovog brata i sestru.


– Imam sina koji će sada u treći razred gimnazije, Andro će u 7. razred, a kći će u treći razred osnovne škole. Svatko nešto treba, a najviše trošimo na potrošni materijal kao što su olovke, gumice, bojice, pribor za likovni. Samo za bilježnice i nešto malo školskog pribora potrošili smo sedamdesetak eura, kaže Petrović.



Gimnazijske su se knjige, dodaje, do sada nabavljale rabljene, a školski se pribor nadopunjuje i tijekom godine. Uz udžbenike i radne bilježnice roditeljima osnovnoškolaca, za razliku od srednjoškolaca olakšan je i trošak prehrane budući da će i u sljedećoj školskoj godini svaki učenik imati osiguran jedan obrok dnevno. Iz državnog će se proračuna za nadolazeću nastavnu godinu izdvojiti 72 milijuna eura za svakodnevni obrok tristotinjak tisuća osnovaca.


Cijene školskog pribora


Školska torba – 50 do 210 eura


Pernica – 20 do 50 eura


Vrećica za tjelesni – 3,70 do 12 eura


Bilježnice – 1,50 do 3 eura


Pisanke – 1,10 do 3 eura


Likovna kutija – 30 do 39,90 eura


Likovna mapa – 10,50 do 11,50 eura


Tempere – 3,79 do 5,18 eura


Flomasteri – 3,85 do 6,59 eura


Pastele – 3,10 do 6,99 eura


Vodene boje – 2,25 do 14,73 eura


Olovke – 0,55 do 0,90 eura


Bojice – 3,72 do 9 eura


Šiljilo – 0,95 eura


Gumica – 0,30 do 1,40 eura


Škare – 4,80 eura


Komplet ravnalo i trokuti – 2,79 eura


Šestar – 9,95 eura


Kutija za tehnički – 21 do 23 eura