Foto Sergej Drechsler
Na vrhu ljestvice po pritužbama na rješenja je Državni inspektorat, koji je nanovo formiran i objedinio je zaposlenike iz gotovo svih ministarstava, potom Ministarstvo unutarnjih poslova te financija
povezane vijesti
Državni službenici i namještenici više su se u prošloj godini žalili na odluke svog poslodavca, države, odnosno tijela u kojem su zaposleni, nego što su to činili u 2019. godini.
Tako je odbor za državnu službu u 2020. godini zaprimio ukupno 970 predmeta, što je devet posto više nego godinu dana ranije, službenici su se najviše žalili na rješenje o rasporedu na radno mjesto, na što otpada gotovo 46 posto pritužbi, odnosno njih 443.
Zatim slijede žalbe na ocjenu rada državnih službenika, premještaj na drugo radno mjesto, a tek su na četvrtom mjestu plaće i koeficijenti.
Izvješće odbora o radu pokazuje da je najviše predmeta vezano uz raspored na radno mjesto zbog preustroja unutar državne uprave, pa nije ni čudno da je na vrhu ljestvice Državni inspektorat koji je nanovo formiran i objedinio je zaposlenike iz gotovo svih ministarstva.
Nakon toga službenici su imali najviše pritužbi na rješenja Ministarstva unutarnjih poslova, a na trećem mjestu je Ministarstvo financija.
U odnosu na prethodnu godinu zabilježen je porast broja žalbi na rješenja o prestanku državne službe, a time i prestanaka državne službe, dok je smanjen broj žalbi kandidata za prijam u državnu službu, premda sada mogućnost žalbe imaju i kandidati na radna mjesta namještenika.
Zanimljivo, u godišnjem izvješću o radu Odbor za državnu službu navodi da su primijetili da su žalbe u postupcima prijama u državnu službu usvojene iz razloga nepoštovanja pravila postupka, odnosno Uredbe o raspisivanju i provedbi javnog natječaja i internog oglasa u državnoj službi.
Odbor je lani riješio 2.074 predmeta, zbog nagomilanih predmeta iz prethodnih godina, pa su se tako rješavale i žalbe iz 2014. godine, odnosno pritužbe službenika stare šest godina.
U najvećem broju riješenih predmeta, Odbor je žalbe odbio i tako se postupalo u 65 posto slučajeva, dok je svako četvrto rješenje poništeno i predmet je vraćen na ponovno rješavanje prvostupanjskom tijelu.
Iako je lani broj službeničkih žalbi rastao, daleko je to od godina kad je odbor dobivao tisuće žalbi, pa ih je tako primjerice u 2014. godini bilo gotovo 12 tisuća, no to je vrijeme kad su se na odboru rješavali i sporovi koji su se ticali određenih prava iz kolektivnih ugovora, dok više nije tako jer Odbor za državnu službu više ne rješava te slučajeve, pa onda i dobiva manje predmeta.
Ipak, i dalje će Odbor rješavati sporove koji su započeti pred njim, a tiču se primjerice naknade troškova za prijevoz, naknada za građansko odijelo, dodatka na zvanje…
S obzirom na zaostatke iz prethodnih godina, Odbor za državnu službu je na kraju prošle godine imao još 3.188 neriješenih upravnih predmeta, ali u svom izvješću navode da je to značajno smanjenje s obzirom na to da su prije tri godine imali 23 tisuće slučajeva.
Protiv rješenja Odbora može se podnijeti tužba nadležnom upravnom sudu u roku od 30 dana od dana dostave rješenja, a u izvješću se navodi da je upravni spor pokrenut u 164 predmeta od njih 2.074 riješena prošle godine, što znači da su stranke u 92 posto slučajeva prihvatile odluku odbora.