
iStock
Jednoglasno govorimo protiv miješanja vlade bez presedana i političkog miješanja koje ugrožava američko visoko obrazovanje, piše u izjavi protiv namjera Trumpove administracije da im uskrate milijarde javnog novca
povezane vijesti
Više američkih sveučilišta, uključujući Yale, Princeton i Harvard, osudilo je u utorak “političko miješanje” administracije Donalda Trumpa, tj. zamrzavanja saveznog novca sveučilištima koja, kako tvrdi Bijela kuća, nisu spriječila antisemitizam i nasilje na kampusima tijekom propalestinskih prosvjeda.
“Jednoglasno govorimo protiv miješanja vlade bez presedana i političkog miješanja koje ugrožava američko visoko obrazovanje”, piše u izjavi koju je potpisalo oko 100 ljudi, kako predsjednika sveučilišta tako i čelnika udruga.
Među potpisnicima su predsjednici pet tzv. Ivy League sveučiliša, Brown, Cornell, Harvard, Princetom i Yale koji se smatraju najprestižnijima.
Harvard je u ponedjeljak tužio administraciju predsjednika Donalda Trumpa u nastojanju da zaustavi vladino zamrzavanje 2,3 milijarde dolara proračunskih sredstava, oglušivši se na zahtjeve američke vlade koja traži da obuzda antisemitizam, mržnju i nasilje na kampusu i prekine DEI programe.
Harvard tvrdi da su postupci Trumpove administracije bili proizvoljni i nezakoniti te da su prekršili pravo sveučilišta na slobodu govora iz Prvog amandmana.
Reuters podsjeća da je antisemitizam planuo na tim privatnim sveučilištima nakon Hamasovog napada na Izrael i odgovora izraelske vojske u Pojasu Gaze, prije nego je Trump ušao u Bijelu kuću u drugom predsjedničkom mandatu.
Ministarstvo obrazovanja oformilo je skupinu za borbu protiv antisemitizma i optužilo najstarije američko sveučilište da ima “vrlo zabrinjavajući mentalni sklop povlaštenosti koja je endemska na našim najprestižnijim sveučilištima i koledžima, smatrajući da savezni novac ne dolazi s odgovornošću zaštite i provedbe zakona o građanskim pravima”.
Glasnogovornik Bijele kuće Harrison Fields je rekao da vlada želi stati na kraj “antisemitizmu koji se oteo kontroli i pobrinuti se da se novcem poreznih obveznika ne financira opasna rasna diskriminacija ili rasno motivirano nasilje”.
“Harvard je podbacio na polju zaštite intelektualnih i građanskih prava zbog čega ne zaslužuje savezni novac”, priopćilo je ministarstvo obrazovanja.
Harvard je u siječnju, nakon podizanja dviju optužnica, pristao zajamčiti “dodatnu sigurnost američkih studenata židovskog podrijetla”.
Sveučilište je u veljači ove godine objavilo da je od siječnja 2020. do listopada 2024. primilo strane donacije u iznosu od 151 milijun dolara, a više od 100 milijuna je stiglo iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Egipta, Saudijske Arabije, Katra i Bangladeša.
Prema CNN-u, Harvard ima na raspolaganju preko 50 milijardi dolara.