
Očito je aludirao na krizu u kojoj vlasti entiteta Republike Srpske negiraju institucije te zemlje pritom ne izustivši ime Milorada Dodika
povezane vijesti
Premijer Andrej Plenković osudio je u utorak u Mostaru secesionističke poteze koji bi vodili destabilizaciji Bosne i Hercegovine očito aludirajući na krizu u kojoj vlasti entiteta Republike Srpske negiraju institucije te zemlje.
“Ne želimo vidjeti bilo kakvu političku krizu koja bi dovela do destabilizacije zemlje. Naprotiv, osuđujemo sve one koji imaju ambiciju za destabilizaciju Bosne i Hercegovine ili nekakve secesionističke tendencije”, rekao je Plenković u obraćanju na otvaranju međunarodnog sajma gospodarstva Mostar 2025.
Posljednja kriza u BiH eskalirala je nakon prvostupanjske presude čelniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, nakon čega su entitetske vlasti donijele niz odluka kojim negiraju rad državnih institucija na svome teritoriju.
Hrvatski premijer dodao je kako Hrvatska želi da Bosna i Hercegovina funkcionira skladno kao jedinstvena država na dejtonskim temeljima s dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Iznimno važnim ocijenio je izbornu reformu za stabiliziranje unutarnjih prilika.
“Zato podupiremo da se temeljni preduvjet, rješavanje pitanja izmjena Izbornog zakona, stavi na dnevni red i da bude usvojeno i podržano od svih političkih aktera u Bosni i Hercegovini”, rekao je Plenković.
Prošloga tjedna HDZ BiH je u parlamentarnu proceduru uputio izmjene Izbornoga zakona kako bi se prestalo s preglasavanjem Hrvata u toj zemlji u Predsjedništvu BiH. U četiri navrata do sada glasovima dominantno Bošnjaka za hrvatskoga člana Predsjedništva BiH izabran je Željko Komšić.
Govoreći o odnosima Hrvatske i BiH hrvatski premijer je rekao kako dvije zemlje imaju odlične odnose i snažnu gospodarsku suradnju koja je prošle godine rezultirala s rekordnom robnom razmjenom od 4,2 milijarde eura.
Plenković je u pratnji čelnika HDZ-a BiH Dragana Čovića i predsjedateljice Vijeća ministara BiH obišao prostore Međunarodnog sajma gospodarstva Mostar 2025. Na sajmu sudjeluje 55 hrvatskih tvrtki. Ova sajamska manifestacija ove godine održava se 26. put, a zemlja partner je Italija. Na sajmu sudjeluje 800 tvrtki iz više od 30 zemalja svijeta.