AKTUALNI SAT

Brutalna vrijeđanja u Saboru, Plenković poručio Benčić: ‘Zagreb nikada nije bio prljaviji i smrdljiviji, to je vaš legacy’

Dražen Ciglenečki, Hina

Foto Pixsell/Arhiva/NL

Foto Pixsell/Arhiva/NL

Markuš je branio Vukovar dok ste vi jeli croissante. Vi ste ti koji surađujete s teroristima, s SDSS-om, kazao je Mlinarić



Već nakon trećeg zastupničkog pitanje, predsjednik Sabora Gordan Jandroković prekinuo je aktualno prijepodne. Čak nije u žurbi objavio do kada će stanka trajati. Zastupnik Domovinskog pokreta Daniel Spajić tražio je od premijera Andreja Plenkovića objašnjenja u vezi ilegalnih migranata, koji ulaze u Hrvatsku i “jedan taj manijak mogao bi napasti moju majku u Slavoniji dok sam ja u Zagrebu i ne bih joj mogao pomoći”.


Premijer je najavio sutrašnju saborsku raspravu o ilegalnim migrantima, temeljem izvješća što ga je zastupnicima dostavila Vlada, ali prije toga je iz svog kuta definirao Domovinski pokret.


– Vaš okvir su član stranačkog Predsjedništva Markuš, koji je jedini došao na donošenje presude Čehuliću zbog prijetnje meni, a i indoktrinirao je Danijela Bezuka za teroristički napad na Banske dvore. Drugo je ovo što radi Penava, koji ne bi puštao sve Hrvate da u Vukovaru odaju počast žrtvama, rekao je Plenković. Za povredu Poslovnika javio se iz DP-a Stipo Mlinarić, kako bi upozorio premijera da “teroristom naziva Markuša koji je branio Vukovar”.




– Markuš je branio Vukovar dok ste vi jeli croissante. Vi ste ti koji surađujete s teroristima, s SDSS-om, kazao je Mlinarić. Došlo je do njegove polemike s predsjednikom Vlade, koji je zastupniku vikao: Ne znaš i lažeš. U tom je trenutku Jandroković proglasio stanku.


Nastavak sjednice


Na aktualcu u srijedu u Saboru nastavljeni su oštri verbalni dueli premijera Andreja Plenkovića i oporbe, Sandra Benčić (Možemo!) ustvrdila je da će premijerovo nasljeđe biti Agrokor i uništene institucije na što joj je odgovorio da lupeta i prozvao za način upravljanja Zagrebom.


 


“Vaše nasljeđe će biti slučaj Agrokor, grupa Borg i uništene neovisne institucije”, rekla je premijeru Benčić, podsjetivši na pad ključnog dokaza, protiv bivšeg vlasnika Agrokora Ivice Todorića, a koje je pribavilo Državno odvjetništvo. Benčić smatra da će to imati posljedice i za arbitražni spor u Washingtonu.


„Ako će Hrvatska morati platiti odštetu kako ćete točno vi odgovarati jer adekvatne kazne za 7 milijardi eura nema”, upitala je zastupnica Možemo!.


Premijer Plenković odgovorio joj je da će njezino nasljeđe (legacy) biti ‘lupanje, lupetanje, smeće u Zagrebu i promenada divljih svinja’.


“Benčić je jedna od protagonistica sramnog lupanja po klupama Hrvatskog sabora, a sada vidim i narativa kojeg mogu zvati lupetanjem”, istaknuo je Plenković.


Kada je riječ o Zagreba premijer je rekao da grad funkcionira zbog projekata koji se financiraju sredstvima koje nabavlja Vlada, i da sve što se obnovilo u Zagrebu je zahvaljujući upravo Vladi.


„Da njih nema vaš bi legacy bio smeće, grad nikada nije bio prljaviji i smrdljiviji, neuređene zelene površine i promenada za divlje svinje”, dodao je Plenković.


Što se tiče Agrokora ponovio je da se DORH o tome mora očitovati i objasniti (nakon što je Visoki kazneni suda potvrdio da je nezakonito financijsko vještačenje KPMG-a na kojem se temelji optužnica za izvlačenje 1,2 milijarde kuna iz Agrokora).


Fortenova i Vujnovac


Plenković je podsjetio  da je kompanija bila toliko prezadužena da joj je 2017. prijetila propast, a da je to spriječeno intervencijom Vlade.


„Brinite se za svinje u Slavoniji jer naše su barem žive”, uzvratila je premijeru Benčić.


Dodala je i kako je na kraju tvrtka Agrokor, danas Fortenova, pripala novom tajkunu Pavlu Vujnovcu, koji je, kaže, prije toga posudio novce HDZ-u za kampanju. Navode  da je DORH neovisna institucija komentirala je s  – „ha ha”.


I HDZ-ovi zastupnici pridružili su se s kritičkim ocjenama na račun  Možemo ! navodeći nezakonito sakupljanje donacija, rodnu ideologiju i povećanje stope poreza na dohodak u Zagrebu.


Na upit Marine Opačak Bilić (NZ) o stambenoj politici, premijer Plenković je najavio izradu nacionalnog plana stambene politike do 2030., da se radi snimka stanja koliko ima praznih stambenih jedinica i koje su stvarne potrebe ulaganja u stambeni fond.


Istaknuo je da je kroz poticajnu stanogradnju (POS) dosad izrađeno 8928 stanova ukupne vrijednosti 630 milijuna eura, najavivši da će se subvencioniranje stambene politike i stambenog zbrinjavanja mladih nastaviti.


Ministar graditeljstva Branko Bačić govoreći o obnovi nakon potresa naveo je da se provodi povijesna obnova zgrada javne namjene.


Obnovljeno je ili se obnavlja 160 škola, vrtića, fakulteta, 18 bolnica i 56 domova zdravlja, 250 zgrada kulturne baštine, 600 kilometara prometnica i mostova, naglasio je.


Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek istaknula je da je Vlada preuzela na sebe obnovu svih javnih i upravnih zgrada te muzeja u Zagrebu.


Najavila je i novi zakon o zaštiti kulturnih dobara za koji kaže da će donijeti velike iskorake.


Ministar prometa i infrastrukture Oleg Butković rekao je da će se nastaviti investicijski ciklusi u cestovnu infrastrukturu, među kojima su obilaznice Murskog Središća i Vukovara.


Plenković oporbi: Imate samo dvije teme


Premijer Andrej Plenković ponovio je u srijedu tijekom saborskog aktualnog prijepodneva tezu o dvije političke Hrvatske ustvrdivši kako oporba sedam godina ima samo dvije teme: temu korupcije koju lijepi HDZ-u i temu mržnje protiv suradnje s nacionalnim manjinama.


Postoje dvije političke Hrvatske što je pokazao i početak aktualnog sata, jedna je parlamentarna većina koja radi i koja je u sedam godina učinila ogromne iskorake za hrvatsko gospodarstvo i standard građana, a druga je ona koju predstavlja opozicija koja je lupanjem pokazala domet političke kulture, a to je kultura razbijanja, kazao je Plenković.


To je bio odgovor Mireli Ahmetović  (SDP) koja je upitala u koju od te dvije skupine spadaju Josipa ex Rimac, Gabrijela Žalac, Dijana Vican i ostali.


Ta druga politička Hrvatska, dodao je Plenković, ima samo dvije teme, jedna se svodi na mržnju protiv činjenice da su predstavnici srpske manjine dio parlamentarne većine, a druga je korupcija i krađa koja se lijepi HDZ-u. „Ili surađujete sa Srbima ili ste korumpirani i lupeži i to je sve , to je sedam godina vaše političke kreacije”, ustvrdio je.


Zaključio je da za razliku od oporbe HDZ ima duplo veću potporu građana jer građani znaju prepoznati postignuća i osjećaju kako žive spomenuvši realan rast plaća, rasta mirovina, šengen, euro…


Stalno govorimo o krađi i korupciji jer nas stalno zaskačete s krađom i korupcijom, uzvratila je Ahmetović prognozirajući da je Plenkoviću vrijeme isteklo te mu poručila : „Auf Wiedersehen! Gute reise! Bis bald” (Do viđenja! Sretan put! Vidimo se uskoro).


Slično kao Ahmetović Plenković je odgovorio i Marijani Puljak (Centra) koja ga je upitala u kojoj državi će živjeti nakon što HDZ dovede do pada na izborima.


„Što se tiče izbora, ja mislim da će po treći put hrvatski narod obnoviti povjerenje HDZ-u i našim koalicijskim partnerima”, kazao je premijer. Pitom joj je spočitnuo upravljanje Splitom kazavši da osim parkirnih stupića koje pile nije primijetio da se nešto drugo unaprijedilo.


Na ponovljeni upit o padu vještačenja u slučaju Agrokor, ovoga puta zastupnika SDP-a Mišela Jakšića, Plenković je ponovio da je DORH neovisan i samostalan u radu i odgovoran za poduzete radnje.


„To što je jedno vještačenje proglašeno nezakonitim, ne znači da je cijeli proces gotov ili pao”, odgovorio je.


Na upit Romane Nikolić((Socijaldemokrati) o nabavi lijeka za rijetku bolest ahondroplaziju od koje boluje 16 djece u Hrvatskoj Plenković je  rekao da farmaceutska kompanija koja ga je proizvela nije formalno tražila odobrenje od HALMED-a pa su zato pristupili drugom putu, da stručna povjerenstva pri KBC-u Zagreb i Split sami provedu tu proceduru i poduzmu korake kako bi se ti lijekovi mogli nabaviti „Potruditi ćemo se da cijela ta procedura i nabavka bude što ranije”, poručio je.


Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuch na upit Ljubice Maksimčuk (HDZ) istaknuo je da se program cjelodnevne škole , koji se povodi u 62 škole, odvija prema planu i programu i bez problema . Dodao je  i da su  djelatnici koji sudjeluju u programu dobili bitno veća primanja, od 14 do 17 posto, što je u prosjeku oko 200 eura.


Ministar rada i mirovinskoga sustava Marin Piletić govoreći o većim izdvajanjima za umirovljenike najavio je uskoro i izmjenu seta zakona o kapitaliziranoj štednji kao i analizu kompletnog mirovinskog sustava kako bi se položaj umirovljenika dodatno poboljšao.