Naš izbor je popularan u svim dijelovima Hrvatske pa vam donosimo priče iz Ičića, Istre i Dalmacije
povezane vijesti
- Predstavljamo dobitnike nagrada izbora u organizaciji Ministarstva turizma i sporta, Hrvatske turističke zajednice u partnerstvu s Novim listom
- Ovo su hrvatski Najiznajmljivači 2024. Glavne nagrade u Oroslavje, Oriovčić i Žugane
- U posljednjem predstavljanju finalista izbora za najiznajmljivače 2024. put nas je odveo po cijeloj Hrvatskoj
Svi koji imaju bilo kakve dvojbe po pitanju uloge apartmana u sveukupnosti funkcioniranja hrvatskog turizma morali bi posjetiti – Villu Beller.
I sjesti na njezinu skrovitu terasu s agrumima i jednim od najvećih stabala kaki jabuke koji smo ikad vidjeli te razgovarati s njezinom vlasnicom Nikoletom Radionov Karlović.
Iako nosi definiciju vile, trebalo bi joj dodati i prefiks apartmanska jer upravo je to – raskošna priča s osam apartmana koji nose nazive po biserima Liburnije kojima je pridružen i Kastav. Da, istinska raskoš u svakom smislu smještena je na fantastičnoj Poljanskoj cesti, svega koju stotinu metara udaljena od poznate plaže u Ičićima.
– Kuća bogate povijesti, jer izrasla je ovdje prije više od šezdeset godina, onda kad ni izbliza Ičići nisu ovako izgledali. Mjesto je to mojeg odrastanja, ali, kad je došao red na moju generaciju, na moju obitelj došli smo u veliku dvojbu – nastaviti s turizmom ili je prodati. Emocije su se miješale, na kraju je ipak prevladala odluka da je ne samo zadržimo nego preoblikujemo i opremimo najkvalitetnijim materijalima i tehnologijama, pojašnjava nam za vrijeme ugodnog uvodnog razgovora Radionov Karlović.
Ulazak u kuću i obilazak pojedinih apartmana donio je – nove doze ushita. Svime, primjerice opremom – kako vrhunskih uređaja, namještaja ili posteljine, kolorističkim toniranjem interijera, terasama i pogledom što se s njih pruža, ali tu je još »ono nešto« što ovu apartmansku vilu uvodi u društvo posebnih, unikatnih. Riječ je o sjajnim umjetničkim fotografijama ugledne Berislave Picek koje su taj prostor učinili i svojevrsnom galerijom.
– Berislava je istinska umjetnica koja je snimala sve one detalje koji ovaj naš liburnijski prostor čine posebnom, drugačijim. Ona je sama bila i autorica postava, serija pojedinih fotografija koje se pridružuju pojedinim apartmanima ili zajedničkom prostoru. Da, nema osobe koji im se ne divi, no s njima smo otišli i korak dalje, učinili smo čitav prostor interaktivnim, zadovoljna je Radionov Karlović.
Villa Beller – Ičići, Foto: villa-beller.com
Villa Beller – Ičići, Foto: villa-beller.com
Villa Beller – Ičići, Foto: villa-beller.com
Savršenstvo urbanog turizma
Fotografijama su naime pridruženi QR kodovi koji pak posjetitelje Bellera vode do niza znamenitosti. Od gastronomije, kulture, posebnih mjesta, prijedloga za bliže ili dalje izlete. Naprosto ljepota upotpunjena efektnim načinom informiranja.
– Radimo čitave godine, optimalno smo popunjeni, dolaze nam stari i novi gosti, najrazličitijih nacionalnosti, kao i razloga zbog kojih kod nas odsjedaju. Njihov je profil povezan i s dobom godine, a ono što nas veseli je njihovo zadovoljstvo sa svime što nudimo – od velikog natkrivenog parkirališta do ovog zajedničkog dvorišta u kojem imaju sve što požele. Pa tako i našu marmeladu od naših kakija i naranča koje također, kako vidite, ovdje rastu, zaključuje naš posjet Radionov Karlović pojašnjavajući nam kako uskoro slijedi i opremanje fotonaponskim pločama kako bi se u energetsko-ekološkom smislu uputili u zonu neovisnosti od tuđih izvora električne energije.
Nastavljamo Poljanskom cestom, pa kroz novu cijev Tunela Učka put Istre. Ciljeva imamo nekoliko, od Pule preko područja oko Limskog kanala, konkretno općine Sveti Lovreč pa sve do istinskog turističkog fenomena, sela Škrapi do kojeg se dolazi kad se s prometnice što povezuje Pazin i Poreč, na lokalitetu poznatom kao Kičer skrene put Motovuna. Tri lokacije, tri tipa i jednaki toliki broj pristupa turizmu.
Apartmani Neasctium Pula apsolutno zaslužuju definirati ih kao – savršenstvo urbanog turizma.
Dakako, riječ je o Puli koja ima i niz plaža u svojem širem urbanom dijelu, od središta grada za pola sata hoda stiže se primjerice do Valkana, mada ne vjerujemo da se nekom ljeti toliko hoda do plaže, ali kad je Neasctium u pitanju – stotinjak je metara udaljen od Arene, jako je blizu tržnica, središte grada, Forum ulica Sergejevaca, svih onih tako poznatih i tako privlačnih znamenitosti Pule.
Dakako i oni koji žele doživjeti gastronomske posebitosti, vinske barove i sličan dio ponude u njima će uživati. Dodamo li toj priči i činjenicu da Pula ima jako dobre veze s velikim brojem europskih središta zračnim putem: u Londonu sjedneš na avion, za manje od dva sata si u Puli, busom u centar i – Neasctium!
Ono što je dodatna pohvala poštovanje je povijesti zgrade u kojoj se nalaze, isticanje je kamena kao nekad nezaobilaznog građevnog materijala, ali i jako dobru povezanost namještaja i cjelokupnog uređenja s upravo tom povijesnom notom zgrade u kojoj se nalaze.
Apartments Nesatcium – Pula, Foto: Privatna arhiva
Apartments Nesatcium – Pula, Foto: Privatna arhiva
Apartments Nesatcium – Pula, Foto: Privatna arhiva
Dobro posložena priča
Pa Stone House Dijana 1849 u Jakićima Dolinjim. Kako joj i sam naziv govori, riječ je o jako staroj kamenoj kući u pomalo skrovitom selu svetolovrečke općine koje pruža mogućnost za istinski odmor, savršenu seosku idilu, da bi se za svega nekoliko minuta, ili njih nekoliko desetaka, stiglo do Limskog kanala ili Vrsara, da o skoro pa prvom susjedu, u Krunčićima, privlačne vinarije jednog od najuglednijih istarskih vinara Ivice Matoševića ni ne govorimo.
Kamena kuća koja je dio naziva dobila po vlasnici Dijani Pestotnik, ima međunarodni karakter s obzirom na to da su vlasnici – Slovenci iz Kamnika. Da, u nazivu joj je i godina nastanka, točno joj je 175 ljeta, a upravo su tu činjenicu njezini aktualni vlasnici maksimalno poštovali.
Riječ je naime o kamenom objektu s velikim dvorištem, skoro bismo ju mogli definirati i stancijom, koja istodobno pruža i maksimalni komfor današnjih vremena. Ono što je također zanimljivo, namještajem koji je namjenski oblikovan dominira slična nota, povezivanje prošlosti i sadašnjih vremena. Da Dijanu 1849 će birati i zaljubljenici u aktivni turizam, posebno je prilagođena ljudima koji taj dio Istre žele istraživati na dva kotača.
Stone house Dijana – Sveti Lovreč Pazenatički, Foto: Privatna arhiva
Stone house Dijana – Sveti Lovreč Pazenatički, Foto: Privatna arhiva
Stone house Dijana – Sveti Lovreč Pazenatički, Foto: Privatna arhiva
Stone house Dijana – Sveti Lovreč Pazenatički, Foto: Privatna arhiva
I na kraju istarskih puta – Vila Julijud čiji je vlasnik Matija Vusić u već istaknutim Škrapima.
– Je, mjesto je uistinu posebno, kao i niz kamenih vila u njemu, a koliko je čitava priča dobro posložena, govori vam podatak da je Julijud iznajmljen desetak mjeseci godišnje. Gosti jako vole provesti odmor u njoj jer uistinu imaju sve što požele, pa tako i zatvoreni, grijani vanjski bazen, koji se dakako ljeti zahvaljujući kliznim stijenama pretvara u otvoreni, pojašnjava nam Vusić.
Iako relativno manjih dimenzija Julijud plijeni sadržajima. Svakako i samim uređenjem, pa tako i okoliša. Dok se s prednje strane prostire golema livada koja također ima terapeutske, smirujuće učinke.
– Gosti cijene komfor, sadržaje i mir. S druge strane njezin smještaj je odličan za kraće izlete, za pola sata se stiže gdje se god u Istri želi, a i udaljenost do autoceste je nevelikih deset kilometara tako da se dobiva jako dobru dostupnost koja nudi i privatnost, idilu odmora u ekološki gledano jako očuvanoj prirodi. Na kraju krajeva, ocjene i komentari koje nam gosti ostavljaju to nabolje potvrđuju, zaključio je Vusić.
Vila Julijud – Brajkovići, Foto: villajulijud.com
Vila Julijud – Brajkovići, Foto: villajulijud.com
Vila Julijud – Brajkovići, Foto: villajulijud.com
Blizina plaže
Ali to nije sve. Naš je Najiznajmljivač dakako popularan u svim dijelovima Hrvatske tako da smo za početak dalmatinske priče posjetili Petrčane i Locus apartments koji se nalaze jako, jako blizu plaže.
– Ne, nismo Zadrani, dolazimo iz Jastrebarskog, a prije tri godine smo krenuli s poslovanjem. Ne, ne radimo čitave godine, klasična smo ljetna priča koja kreće u lipnju, a završava u rujnu, ali smo s popunjenošću itekako zadovoljni. Dakako da bismo voljeli i mi raditi čitave godine, no da bi se to postiglo, priča mora biti interaktivna.
Moralo bi se naprosto pronaći modalitet cjelogodišnjeg rada za sve aktere, od trgovaca i ugostitelja do nas iznajmljivača. Ovako, da su gosti sada ovdje dočekala bi ih zatvorena vrata svega tako da je naša odluka raditi ljetnim ritmom nekako i samorazumljiva, pojašnjava nam Sofija Kasunić.
Elegantni apartmani, besprijekorno uredni i svijetli, tonirani s detaljima. Pozicija im je uistinu sjajna, vrlo blizu mora.
– Tko ima malu djecu, zna što znači biti blizu plaže. Ima dakako apartmana koji su udaljeniji, ali s obzirom na to da smo i sami roditelji, jako dobro znamo što znači prije odlaska na plažu pakirati sve rekvizite u automobil, pa tražiti parkiranje, i skupo ga platiti – to je prije umor nego odmor.
Naši gosti kad jednom usele, automobil ne moraju koristiti sve do odlaska. Sve im je na dohvat ruke i na nekoliko koraka hoda. To nam s velikim zadovoljstvom ističu prigodom odlaska, pojašnjava nam Kasunić koja je, za razgovora, istaknula i ponos turističkim razvojem Jaske i Plešivice, pa i, tko zna i zašto ne, mogućim njihovim investicijama i u svoju lokalnu sredinu.
Locus Apartments – Petrčane, Foto: Privatna arhiva
Locus Apartments – Petrčane, Foto: Privatna arhiva
Locus Apartments – Petrčane, Foto: Privatna arhiva
Locus Apartments – Petrčane, Foto: Privatna arhiva