PROPALI GIGANT

Poznato je tko će voditi suđenje bivšim menadžerima Uljanika, ali proces sasvim sigurno neće početi do ljeta

Orjana Antešić

Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

S obzirom na to da je riječ o obimnom i kompleksnom predmetu, sam spis navodno obuhvaća više tisuća stranica, za pretpostaviti je da će sudu trebati nekoliko mjeseci da se pripremi za ovaj proces.



RIJEKA – Suđenje optuženima u aferi Uljanik vodit će sutkinja Županijskog suda u Rijeci Ksenija Iva Despot, kojoj je dodijeljen taj predmet, potvrdio nam je glasnogovornik suda Zoran Sršen.
Nakon što je početkom veljače Optužno vijeće riječkog Županijskog suda potvrdilo optužnicu protiv dvanaestorice bivših menadžera Uljanik grupe te Uljanik plovidbe, ocijenivši kako postoji dovoljno visok stupanj osnovanosti sumnje da su optuženi počinili pripisana im kaznena djela da slučaj može zaći u fazu suđenja, ovo je novi korak u procesuiranju ove afere.


Ono što je, međutim, još uvijek u zoni nagađanja jest kada će sutkinja Despot, koja će predsjedati sudskim vijećem na suđenju, odrediti termin početka glavne rasprave. S obzirom na to da je riječ o obimnom i kompleksnom predmetu, sam spis navodno obuhvaća više tisuća stranica, za pretpostaviti je da će sudu trebati nekoliko mjeseci da se pripremi za ovaj proces.


Hipotetski u svibnju


Prema nekim izvorima, malo je vjerojatno da će suđenje početi prije ljeta, premda neki od branitelja optuženih, poput odvjetnika Ante Nobila, ocjenjuju da bi se, hipotetski, moglo očekivati da glavna rasprava bude zakazana koncem svibnja, međutim, dodao je pritom kako sve ovisi i o tome koliko je sutkinja zauzeta drugim predmetima koji su u tijeku. S obzirom na velik broj optuženih i njihovih braniteljskih timova, sasvim je izgledno da će na zakazivanje glavne rasprave utjecati i raspoloživost prostornih kapaciteta suda, odnosno velike raspravne dvorane.


Obrana tvrdi da nije počinjena šteta



– Koncepcijski je pogrešan stav da se kazneno-pravnim sredstvima mogu preispitivati poslovne odluke članova Uprave Uljanika, ako su oni prije toga u potpunosti informirali o svim mogućim opcijama i stanju na tržištu u tom momentu, ako su radili u dobroj vjeri i ako nisu imali nikakve osobne koristi od tih svojih odluka, smatra Nobilo koji, isto tako, tumači da štete nema ni po točki optužnice kojom je obuhvaćena kupoprodaja panel-linije iz vodnjanskih pogona Uljanika s »3. majem« jer da je to postrojenje prodano trećemajcima po istoj cijeni po kojoj je Uljanik nabavio od njemačkog dobavljača. Bit će zanimljivo vidjeti i čuti kako će Nobilo u obrani svog klijenta iskoristiti i argument da su o poslovnim potezima iz točaka optužnice bile pravodobno upoznate i dobile su suglasnost resornih institucija, počevši od kontrolnog tijela Hrvatske brodogradnje-Jadranbroda do Ministarstva gospodarstva. Materijalni dokazi predočeni su, kako navodi Nobilo, još u fazi istrage i sastavni su dio sudskog spisa.

Za Nobila nema dvojbe da će se suđenje u aferi Uljanik vremenski otegnuti, između ostalog, i zbog toga što se u fazi istrage propustilo raščistiti bitne dileme oko inkriminirajućih djela koja se optuženima stavljaju na teret, kako to tumači Nobilo koji, podsjetimo, brani Giannia Rossandu, bivšeg čelnog čovjeka Uljanik grupe. Valja dodati i da je tijekom suđenja predviđeno saslušanje pedesetak svjedoka.
Sutkinja Ksenija Iva Despot stigla je na riječki Županijski sud nakon što ju je krajem 2020. godine na tu dužnost imenovalo Državno sudbeno vijeće. Prema dostupnim podacima, prije toga je radila u Županijskom sudu u Zagrebu, u koji je privremeno upućena iz Općinskog kaznenog suda u Zagrebu.


Sutkinja Despot trenutačno predsjedava sudskim vijećima u više važnih suđenja na Županijskom sudu u Rijeci kao što je to, primjerice, suđenje skupini koja se tereti da je upletena u krijumčarenje 100 kilograma kokaina otkrivenog u riječkoj luci u ožujku 2018. godine. Tu je i suđenje optuženoj grupi iz afere Forex koja je, podsjetimo, od građana prikupljala novac uz obećanja da će ga plasirati prvenstveno u trgovanje devizama i ostvariti profit, da bi sve završilo optužnicom prema kojoj je na taj način prevaren barem 401 građanin, a optuženi se terete da su se na taj način domogli najmanje 120 milijuna kuna.


Teški slučajevi


Lokalni mediji zabilježili su da je sutkinja Despot u studenom prošle godine izrekla presudu bivšem direktoru Hotela Njivice kojega je tužiteljstvo teretilo za malverzacije teške oko 10 milijuna kuna, proglasivši ga krivim i osudivši na uvjetnu kaznu od godinu dana s rokom kušnje od tri godine. Sutkinja Despot predsjedala je i sudskim vijećem koje je proglasilo krivim ubojicu koji je još davne 2004. godine zadavio sobaricu u Baškoj i pobjegao iz Hrvatske, nepravomoćno ga osudivši na zatvorsku kaznu od 12 godina.


Među eksponiranijim slučajevima koje je vodila dok je bila sutkinja kaznenog Odjela Općinskog suda u Zagrebu ostao je zabilježen onaj bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka protiv Josipa Manolića nakon što ga je ovaj u intervjuu za jedan tjednik optužio da je bio suradnik Udbe.
U razgovorima s odvjetnicima Antom Nobilom i Goranom Marjanovićem, koji brani Rossandinog prethodnika na čelu Uljanika Antona Brajkovića, nesumnjivo je da će obrana ustrajno dokazivati da štete, za koju se danas terete njihovi branjenici, nema.


Argumente za ovakav istup nalaze u promijenjenim okolnostima na pomorskom tržištu i aktualnoj konjukturi. Odnosi se to ponajprije na »najtežu« točku optužnice za koju tužiteljstvo smatra da je pričinjena šteta od gotovo 100 milijuna eura. Riječ je o četiri broda za prijevoz rasutog tereta koji su u pulskom brodogradilištu ugovoreni i građeni od 2010. do 2016. godine za Uljanik plovidbu.


Drukčije tržište


Optužnicom se bivši članovi uprave Uljanika Marinko Brgić, Veljko Grbac, Gianni Rossanda i Anton Brajković, bivši direktor Uljanik brodogradilišta Silvan Kranjc i Uljanik Pomorstza usluge Elvis Pahljina terete da su na zahtjev i u dogovoru s direktorima Uljanik plovidbe Dragutinom Pavletićem i Uljanik Shipmanagmenta Darkom Šorcom ugovorili gradnju tih brodova po cijeni znatno nižoj od obračunatih planiranih troškova proizvodnje te da su bili svjesni da će to rezultirati teško nadoknadivim gubitkom u poslovanju društva, a isto tako znajući da kupci nemaju u cijelosti osigurana sredstva za financiranje izgradnje naručenih brodova.


S druge strane, branitelji optuženih smatraju da okolnosti na brodarskom tržištu, naročito u posljednje dvije godine, te ogroman skok vozarina i potražnja za brodovima, anuliraju ovu točku optužnice i pripisanu štetu. Za očekivati je da će se pozivati na općepoznate cikluse krize i konjukture kojima je podložno (i) pomorsko tržište, ističući u prvi plan da je u vrijeme kada su ugovoreni ovi brodovi tržište vozarina i gradnje novih brodova bilo u dubokoj krizi te da je zapravo odluka o njihovoj gradnji bila najmanje loša opcija za pulski škver u datom trenutku, kad su navozi zjapili prazni.