Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
"Pretpostavljam da suprug gospođe Kekin nije osoba kojoj je skinuta poslovna sposobnost. Znači da ima mogućnost racionalnog prosuđivanja. Netko tko ima više od 50 godina zna s kim ide na kavu", rekao je premijer
povezane vijesti
ZAGREB – Premijer Andrej Plenković u petak je pozvao stranku Možemo! i njihovu predsjedničku kandidatkinju Ivanu Kekin da se smire i prestanu histerizirati jer se nikakva HDZ-ova nevidljiva ruka njima ne bavi na način na koji ‘možemovci’ sugeriraju u svojim objavama.
“Ovi iz Možemo! sada samo histeriziraju, a to rade samo radi sebe. Apeliram na sve njih, koji se sramote postovima na društvenim mrežama, dajte malo stanite na loptu. Ne postoji nevidljiva ruka kojom bi se ja, ili netko iz HDZ-a, bavio njima na taj način”, rekao je premijer u izjavi za medije nakon božićnog domjenka za najviše stranačke dužnosnike.
Predsjednička kandidatkinja stranke Možemo! Ivana Kekin danas je na konferenciji za novinare izrazila sumnju da iza difamacijskih objava protiv nje stoje neke političke stranke te izrazila bojazan da će biti izložena deepfake napadu.
Pustila je i generiranu snimku premijerova glasa kako bi pokazala na koji se način može manipulirati uz pomoć umjetne inteligencije.
“Čime se to oni bave da imaju moju lažnu snimku? Kakva je to politička stranka koja se bavi lažnom snimkom premijera kako bi ga upleli u njihov glib živog blata”, upitao je Plenković te poručio možemovcima da “nisu normalni”.
Tragikomičnim je ocijenio što se u javnosti zadnjih dana objavljuje otkada je suprug kandidatkinje Kekin otišao na kavu s Nikicom Jelavićem.
“Pretpostavljam da suprug gospođe Kekin nije osoba kojoj je skinuta poslovna sposobnost. Znači da ima mogućnost racionalnog prosuđivanja. Netko tko ima više od 50 godina zna s kim ide na kavu”, rekao je premijer.
Ustvrdio je da se na društvenim mrežama i na mailu objavljuju najgore moguće uvrede na račun HDZ-a i njega osobno.
“Možemo! ne da nije zaslužio upravljati Hrvatskom, nego ni Zagrebom”, ocijenio je te dodao kako se polako vidi tko je u političkoj areni. Uz Možemo! tu je svrstao i SDP, nazvavši ga “sljedbom kršitelja Ustava Zorana Milanovića”.
Govoreći o kavi koju je suprug Ivane Kekin popio s kontroverznim poduzetnikom Nikicom Jelavićem, ustvrdio je kako je ta “priča potpuno nebitna za hrvatsku politiku”.
“Zamislite da se moja supruga sastala tako, rugali biste mi se, a mene osobno biste proglasili najvećim mafijašem”, komentirao je.
“Žao mi je što ovo govorim, ali ekipo iz Možemo, vi niste normalni, niste za politiku, prestanite histerizirati”, poručio je Plenković.
Poruka BiH
Zakon o plinskoj interkonekciji s Hrvatskom koji je parlament Federacije BiH donio bez glasova hrvatskih zastupnika je nepravda prema tamošnjim Hrvatima, izjavio je u petak hrvatski premijer Andrej Plenković.
Parlament bošnjačko-hrvatskog entiteta je u četvrtak izglasao zakon o povezivanju plinskih mreža Hrvatske i BiH, no nisu ga podržali zastupnici iz HDZ-a i drugih hrvatskih stranaka jer bi projekt trebala realizirati tvrtka BH Gas iz Sarajeva, a ne nova kompanija čije bi sjedište bilo u Mostaru.
“Takva politička poruka legitimnih predstavnika hrvatskog naroda ne može biti snažnija i mi ih podržavamo u tome”, izjavio je Plenković novinarima.
“Svako nametanje nije dobro, svako preglasavanje je još gore. BiH treba skladno funkcionirati, ali ne tako da se jednom od tri naroda čini nepravda, pogotovo ako plin treba doći iz Hrvatske i na temelju hrvatske investicije”, istaknuo je.
Prema zakonu, operater tzv. Južne konekcije na teritoriju BiH bio bi BH Gas iz Sarajeva, a u Hrvatskoj tvrtka Plinacro. Izgradnja plinovoda omogućila bi susjednoj državi opskrbu plinom preko LNG terminala na Krku kako ne bi bila ovisna o ruskom plinu koji stiže preko Srbije.
Zastupnički dom je zakon u prvom čitanju podržao 2021. no on nikada nije dobio potporu u Domu naroda. Sada ga je “oživio” na prijedlog oporbene Stranke demokratske akcije (SDA) i to po hitnom postupku i uz neke preinake. Podržale su ga sve vladajuće stranke osim HDZ-a BiH, a zastupnici iz drugih hrvatskih stranaka bili su suzdržani.
Plenković smatra da je to što se dogodilo u parlamentu Federacije BiH “neobično”. “Ako je Hrvatska ta koja BiH dovodi plin s južne strane, ne bi li onda trebalo voditi računa i o interesima hrvatskog naroda u BiH na način koji je razuman, pragmatičan”, upitao je premijer.
“Mislim da to nije u redu, to je tema o kojoj treba postići konsenzus, da Hrvatska koja je susjed i prijatelj pomogne BiH, a da u kontekstu plinifikacije interesi hrvatskog kao konstitutivnog naroda budu namireni”, istaknuo je Plenković.
Zakon je prošao nakon snažnog pritiska američkog veleposlanika Michaela Murphyja koji je mjesecima pozivao da se on što prije donese.
On je i u srijedu uoči sjednice parlamenta pozvao zastupnike da usvoje zakon i za sve probleme povezane s njegovim donošenjem optužio čelnika HDZ BiH Dragana Čovića zbog njegova ranijeg inzistiranja da projekt provodi nova tvrtka čije bi sjedište bilo u Mostaru.
Čović je to tražio s obrazloženjem da je sarajevski BH Gas tvrtka pod potpunom kontrolom Bošnjaka te da je opterećena lošim upravljanjem i velikim dugovima.