SJEDNICA VIJEĆA

Plenković predstavio demografske mjere. Proračun raste, do 2030. svako dijete će imati osigurano mjesto u vrtiću

P. N.

Sredstva su povećana za 202 posto, a za 2026. ćemo podići proračun 679 milijuna eura. Udvostručuje se jednokratna naknada, 100-postotno povećanje. Udvostručujemo dane za očinski dopust. Mjeru za drugih 6 mjeseci sad dižemo na tri tisuće eura...



Predsjednik Vlade Andrej Plenković predsjeda Vijećem za demografsku revitalizaciju Republike Hrvatske. Uz predsjednika Vlade na sjednici sudjeluju ministri: Šipić, Butković, Dabro, Primorac, Piletić, Erlić, Fuchs, Hrstić, Glavina i državni tajnik Milas.


Vijeće za demografsku revitalizaciju, kojim je predsjedao premijer Andrej Plenković, predstavilo je paket novih demografskih mjera. Za iduću godinu osigurano je 685 milijuna eura, što za sektor demografije predstavlja porast veći od 200 posto u odnosu na ovu godinu.


– Mi smo svjesni da je obitelj nukleus hrvatskog društva i želimo nizom mjera koje predlažemo i poduzimamo poboljšati položaj majki i očeva. Također želimo postići što širi društveni konsenzus o ovoj temi kako bismo kreirali pozitivno ozračje u društvu u kojem će biti poticajno ostati i graditi obitelj. Za to je potrebna i određen pomak u mentalitetu, u optimističnijem gledanju na društvo i naše zajedničke odgovornosti, te našu budućnost. Primjer pozitivnog ozračja bio je kratkotrajni baby boom 1996. i 1997.. U našem pogledu smo realni, trebamo vidjeti na koji način ovaj format može doprinijeti djelovanju svih resora da još angažiranije sudjeluju u oblikovanju demografske politike, rekao je Plenković.




 



Istaknuo je kako se broj ljudi na Zemlji od početka prošloga stoljeća upeterostručio. Europska unija u odnosu na druge krajeve svijeta gubi stanovništvo što će imati utjecaja i na njen globalni položaj.


Prema zadnjem popisu stanovništva u Hrvatskoj je 3,9 milijuna stanovnika. Plenković je kazao kako je još 3 do 4 milijuna Hrvata raseljeno diljem svijeta.


Izuzev razdoblja COVID-19, broj umrlih u Hrvatskoj u posljednjih 40 godina varira oko 55 tisuća na godišnjoj razini, dok je broj rođenih u istom razdoblju pao za oko 30 tisuća. U prošloj godini u Hrvatskoj je rođeno 32,170 djece, dok je umrla 51,275 osoba. Na dan se rodi 88 djece, a umre 140 osoba. U prvih devet mjeseci rođeno je 26,749 djece, a umrlo je 43,275 osoba.


– Brojke govore da je situacija takva da moramo imati odlučne mjere koje bi trebale biti i poticajne i djelotvorne, koje će poticati natalitet kao jedan oblik povećanja stanovnika, a drugi su mjere za povratak naših iseljenika. Poanta je da ova tema postane od strateškog karaktera.



Da bi se održao broj stanovnika koje imamo, stopa fertiliteta bi trebala biti 2,1 dijete po ženi. Trenutno je Bugarska najbolja, zatim Rumunjska pa Francuska. Najmanju stopu fertiliteta imaju Malta, Italija, Litva, Španjolska, Finska. Hrvatska je trenutno u sredini, s 1.41 stopom fertiliteta… Najbogatije zemlje imaju niži fertilitet nego Hrvatska”, nastavio je, javlja tportal.


Pad nataliteta


“Pad nataliteta te zemlje kompenziraju uvozom radne snage, to je najočitije u Njemačkoj i Švedskoj”, rekao je Plenković.


“Najveća stopa fertiliteta je u najsiromašnijim zemljama. Najviše stope imaju Niger, Čad, Kongo, Somalija sa 6,1 djece po ženi.


Nastojat ćemo da temu demografske obradimo sa svih resora jer jedno ministarstvo ne može naći čudnovati recept. Svi moraju dati doprinos koji će pomoći.


Strateški cilj je da 2030. godine svako dijete ima osigurano svoje mjesto u dječjem vrtiću i to ćemo ostvariti. Investicijskim ciklusom stavili smo obrazovanje u prvi plan.


Demografski paket mjera


Sredstva su povećana za 202 posto, a za 2026. ćemo podići proračun 679 milijuna eura. Udvostručuje se jednokratna naknada, 100-postotno povećanje. Udvostručujemo dane za očinski dopust. Mjeru za drugih 6 mjeseci sad dižemo na tri tisuće eura.


Tu su i promjene kod dječjeg doplatka. Vodili smo računa o imovinskom cenzusu te smo došli u situaciju da je dvije trećine djece u RH obuhvaćeno dječjim doplatkom.


Ekonomska situacija i priuštivo stanovanje


Što se tiče ekonomske situacije, BDP po stanovniku smo udvostručili, a taj će se broj i dalje povećavati. Nastavit ćemo ulagati i stvarati ozračje ključno za rješavanje stambenog pitanja mladih.


Znači, više mladih na ugovoru na neodređeno i primanja koja su takva da ih banke prepoznaju kao sposobne da mogu financirati svoje stambeno pitanje.


U kontekstu rasta plaća napravili smo iskorake i nastavit ćemo u tom smjeru.


Ministar Šipić predstavlja paket mjera za demografsku obnovu


“Ovim mjerama želimo zaustaviti aktualne negativne trendove, rekao je ministar demografije pa započeo s analizom negativnog trenda. “Nakon Oluje imali smo baby boom. Bijela kuga pogađa cijelu Europu pa danas nemamo zemlju koja ima stopu fertiliteta iznad dva djeteta po ženi.”


Prvi paket mjera


Vlada želi značajnije pomake u demografiji. U obzir smo uzeli nastavak negativnih trendova, iseljavanje iz RH, rast troškova života, ali i pozitivne trendove koje imamo. Usvajamo nove mjere zapošljavanja i poticanja ulaganja.


Vjerujem da će ovaj pomak od 202 posto i pomaci koji će se dogoditi u ’26. i ’27. zaista pomoći našim obiteljima.


Demografske mjere ići će u 4 koraka:


  • Mjera za unapređenje sustava podrške roditeljstvu
  • Izgradnja poticajnog okruženja za obitelji i djecu
  • Mjere za područja pogođena depopulacijom
  • Mjere za poticanje ponovnog useljavanja hrvatskih iseljenika

Mjera za unapređenje sustava podrške roditeljstvu


Najznačajnija sredstva se izdvajaju za sustav podrške roditeljstvu, više od 60 posto proračuna ovog ministarstva:


  • Povećava se maksimalni iznos naknade s 995 na 3000 eura. Tako će 97 posto žena u prvoj godini od rođenja svojeg djetata primati punu plaću”, rekao je
  • Zadržava se puna plaća za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta do najviše tri tisuće eura umjesto dosadašnjih max 995 eura, što je povećanje od 202 posto.
  • Naknada za roditeljski dopust od prve do treće godine života djeteta za blizance, treće i svako sljedeće dijete raste s 551 na 803 eura.
  • Naknada za roditeljski dopust kao pola radnog vremena do prve godine života djeteta raste s 485 na 971 euro.
  • Naknada za roditeljski dopust kao pola radnog vremena od prve do treće godine života djetea za blizance, treće i svako sljedeće dijete raste sa 485 na 600 eura.
  • Povećanje naknade za komplikacije u trudnoći i bolovanja radi njege djeteta s 565 na 995 eura

Povećava se i novčana naknada za zaposlene roditelje tijekom korištenja prava na rodiljni ili roditeljski dopust, rad s polovicom punog radnog vremena, dopust u slučaju smrti djeteta, roditelje njegovatelje i osobe koje pružaju njegu i pomoć hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata.


Povećanje se odnosi i na zaposlene i samozaposlene roditelje koji ne ispunjavaju propisani uvjet staža osiguranja. Naknada je iznosila 125% proračunske osnovice 551,80 eura, no sad se povećava na 701,89 eura.


Dodatno, naknade za sva prava nezaposlenih i korisnika izvan sustava rada povećavaju se s dosadašnjih 309 na 503 eura.


Izgradnja poticajnog okruženja za obitelji i djecu


Vrijednost mjere je 226 milijuna eura.


Tijekom 2025. godine ćemo pripremiti novi Zakon o doplatku za djecu da bi se ubrzali procesi odobrenja doplatka, pojednostavilo korištenje doplatka te povećale naknade. U lokalnim zajednicama ćemo financirati kvalitetne programe kojima se nastoji povećati kvaliteta sadržaja za djecu. Naše analize pokazuju da će to obuhvatiti 12.000 djece, rekao je ministar Šipić.


U lokalnim zajednicama ćemo financirati kvalitetne programe kojima se nastoji povećati kvaliteta sadržaja za djecu. Naše analize pokazuju da će to obuhvatiti 12.000 djece”, rekao je Šipić.


Plan za revitalizaciju područja pogođenih depopulacijom i poticanje povratka iseljenika


Pokrivat ćemo troškove preseljenja u depopulirana područja radi zapošljavanja. te će se potpore dodjeljivati preko gradova, općina i županija. Nastavljamo stipendirati učenje hrvatskog jezika, što nije bitno samo za naše povratnike, nego i one koji se žele integrirati u društvo. Želimo im poslati poruku da nismo isključivi.


Niti jedna demografska mjera neće imati učinka sama, zbog čega želim zahvaliti svim kolegama. Ovo nije samo političko pitanje, nego ono nadilazi psva politička pitanja u narodnim godinama”, zaključio je Šipić.


Plenković o hrvatskom iseljeništvu


Oni koji su nam za pitanje demografske obnove posebno bitni su upravo naši iseljenici s kojima vodimo dijalog kroz Središnji ured za Hrvate izvan Hrvatske. Nastojimo ih privući Hrvatskoj.