Vremena ima dovoljno, sredstva će se sigurno iskoristiti, a to je samo dio obnove i zato očekujem od svih resora da prionemo poslu sada kada smo rasterećeni tih nekih rokova, koji su djelovali nepremostivo, kazao je premijer.
povezane vijesti
Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je na 6. sastanku na vrhu Europska unija – Afrička unija. Nakon toga dao je izjavu za medije, javlja Televizija N1.
Nakon toga je dao izjavu za medije:
“Današnji boravak u Bruxellesu ima tri elementa. Prvi je bio sastanak s predsjednicom EK Ursulom von Der Leyen, razgovarali smo o hrvatskom putu prema Schengenu, hrvatskom putu prema euro području, situaciji u BiH, snažnom i jasnom stavu Hrvatske da treba uložiti dodatne napore da se postigne dogovor između političkih stranaka i tu, prije svega, pozivam bošnjačke političke stranke i Hrvatski narodni sabor da naprave u sljedećim tjednima još napora da se postigne dogovor o Izbornom zakonu.
Ključno je ići na sljedeće izbore s pravednim novim zakonom koji će omogućiti legitimno predstavljanje, a ne ići na izbore pod svaku cijenu koji bi onda mogli opet dovesti do situacija u kojima se hrvatski narod osjeća loše. Mi smo prijatelji, saveznici BiH i želimo ih vidjeti u ovom društvu, u EU. Hrvatska će tu kao prijateljska i susjedna zemlja pomoći na europskom putu BiH”, rekao je i nastavio:
“Najvažnija tema bila je proces obnove nakon potresa u Zagrebu i Petrinji. Kao što znate, dobili smo 683 milijuna eura iz europskog Fonda solidarnosti za obnovu Zagrebu, 319 milijuna eura za obnovu Banovine. Mi smo se našli u jednom specifičnom kontekstu da su se na bliskom teritoriju dogodila dva velika potresa u kratkom vremenu. Nakon potresa u Zagrebu, onaj na Baniji je uzrokovao i progresivne štete, sve se to odvijalo u vrijeme pandemije covida-19 i s argumentacijom koju sam iznio predsjednici Komisije, ona je vrlo dobronamjerno zaključila da se spoje rokovi za Baniju s rokovima za Zagreb, a to je lipanj 2023. godine.
Mi ćemo to pitanje riješiti, bez obzira na to što je bilo puno nevjernih Toma da se to ne može. Međutim, mi ovdje imamo i poziciju i utjecaj i kvalitetne odnose i reputaciju pa i objektivne razloge da jedan dio sredstava ne bi bio potrošen. To sada podrazumijeva inteziviranje rada i ministra Horvata i ministra Beroša, ministra Fuchsa, baština institucija koje vodi ministrica Obuljen. Vremena ima dovoljno, sredstva će se sigurno iskoristiti, a to je samo dio obnove i zato očekujem od svih resora da prionemo poslu sada kada smo rasterećeni tih nekih rokova, koji su djelovali nepremostivo. Rješenje se uvijek nađe. Radimo za Hrvatsku, za ubrzanu obnovu i želimo učiniti maksimalne napore da taj posao ide brže”, veli.
U nastavku je premijer odgovarao na pitanja. Najprije, koji su argumenti uvjerili EK da se rokovi spoje u jedan:
“Prvi je bio pandemija covida-19, koja je usporila sve, svu tu argumentaciju smo elaborirali, predstavili EK, oni su rekli: ‘Točno, to su izvanredne okolnosti, definitivno ono što se naziva višom silom’. Samo je bila činjenica da ste vi i kolege ta pitanja postavljali prije nego što smo došli u ovu fazu, a ja sam čekao da dođem da lijepo porazgovaram i da to riješim”, rekao je.
O situaciji u Ukrajini
Plenković je u nastavku odgovarao i na pitanja o sigurnosti u EU zbog situacije s Rusijom i Ukrajinom:
“Danas smo imali jedan neformalni sastanak Europskog vijeća posvećen situaciji u Ukrajini. Izvijestili su nas kolege, prije svega Macron i Scholz i ključna je poruka dati prostor pregovorima, težiti deeskalaciji, pod svaku cijenu izbjeći sukob i eventualnu agresiju na Ukrajinu, nastaviti sve potpore Ukrajini koristeći sve diplomatske kanale, težiti k tome da ne dođe do sukoba ili napada na Ukrajinu.
Kao što je najavljeno, konzultacije o paketu snakcija traju sve vrijeme i ukoliko dođe do situacija koje zahtjevaju takav snažan odgovor, sankcije će biti izglasane.
Mislim da imamo zabrinutost kao i svi, ja sam jučer na prezentaciji cijelog paketa mjera pomoći zbog rasta cijena energenata gvorio i danas smo konstatirali da više od 43% plina koji se koristi u EU dolazi iz Rusije i eskalacija te eventualni odgovor sankcijama uzrokovao bi poteškoće kod opskrbe plinom i zato se radi na alternativnim rješenjima. Zato svi mi ljudi koji želimo mir zagovaramo da ne bude takvih situacija.”