“Mi smo pokrenuli proceduru kako je to napravljeno i s drugim studijskim grupama na Fakultetu, po tim obrascima koji su postojali tada, nikakvih novih obrazaca nije bilo tada u agenciji”, rekla je Hini ta profesorica na Filozofskom fakultetu u Zagrebu komentirajući zahtjev Ministarstva znanosti i obrazovanja.


Kaže da je Agencija očito te obrasce objavila puno kasnije nego što su oni uopće krenuli u proceduru. “Mislim da ne bi bilo korektno da nas se vraća na nekakav novi oblik prijave koji nije postojao u trenutku kad smo mi prijavljivali”, rekla je Galić.




Podsjetila je da čak i novi Zakon o kvaliteti visokog obrazovanja i znanosti, koji je donijet krajem 2022., propisuje šest mjeseci prilagodbe Agenciji za usklađivanje sa tim zakonom. “A mi smo pokrenuli postupak prijave u travnju 2023. znači prije nego što je isteklo šest mjeseci i nije postojalo nikakvih novih obrazaca.”


Primijetila je da se, prije nego što se pojavio nedavni članak u Večernjem listu (o pokretanju Rodnih studija), nitko nije angažirao protiv rodnih studija, nego su se sad najednom svi usplahirili u neokonzervativnim krugovima koji su valjda pročitali nešto o tome.


“Mislim da je to namjerno poigravanje i rastezanje”, naglasila je.


Upozorila je kako bi trebali pokrenuti cijeli novi postupak koji traje praktički godinu dana.


“Mi se pripremamo za kolektivne godišnje odmore i do jeseni formalno neće biti nikakvih novih formalnih radnji oko toga”, izvijestila je.


Dodala je kako su mislili da će dobiti akreditaciju kao što su dobili drugi.


To je jedan interdisciplinarni umreženi diplomski studij s postojećim nastavnicima i postojećim kadrovima koji već rade.


“Tu nema nikakvih novih zapošljavanja kolegija, osim možda neki izborni kolegij, ali mi zapravo držimo nastavu koju već držimo na našim matičnim studijima, koji su već akreditirani”, istaknula je Galić.


Podsjetila je da i sociologija, i psihologija, i filozofija, i komparativna književnost, i svi drugi predmeti na kojima rade kolegice, rade nad istim kolegijima koji su već akreditirani u okviru matičnih studija.


“Samo što smo sada formalno se umrežili u zajednički naziv rodnih studija, jer tako nešto formalno nemamo na razini države. Ali znači mi smo zapravo, naši predmeti su već akreditirani u okviru matičnih studija. Tako da to sa tom pričom o nekakvoj inicijalnoj akreditaciji nije jasno”, kazala je Galić.


I Ankica Čakardić, također jedna od pokretačica Rodnih studija, podsjetila je da je Ministarstvo znanosti i visokog obrazovanja zaprimilo 13. lipnja 2024. Odluku Senata Sv. u Zagrebu o ustroju i izvedbi novog sveučilišnog diplomskog programa Rodni studiji (dvopredmetni) Sveučilišta u Zagrebu Filozofskog fakulteta te dokumentaciju vezanu za pokretanje predmetnog studija.


“A oni nas sada traže da, u skladu s novim Zakonom o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti u slučaju uvođenja novog studija na visokom učilištu, provedemo postupak inicijalne akreditacije studija”, objasnila je.


Drugim riječima, Ministarstvo nas traži da ponovimo postupak akreditacije po novim pravilima, kako bismo dobili dopusnicu, dodala je.


Ona je ipak optimistična što se tiče početka provedbe Rodnih studija.


“Budući da je procedura potpuno nova, nisam sigurna kako će izgledati čitav proces, nadam se ne bitno drukčije od starih akreditacijskih postupaka. Ukoliko sve skupa ne bude tehnički  prezahtjevno, nadam se da startamo 2025./2026., dakle, prema planu”, rekla je.