Foto Ivica Galovic/PIXSELL
Ovo se neće moći rukama očistiti nego bagerima, govori Stjepan Rajnović, dok Ivan Širac očajava jer mu je sva imovina poplavljena i uništena
povezane vijesti
Požega i okolna naselja poplavljena su nakon obilne kiše, a u Vidovcima je ove nedjelje zabilježena vodena bujica. U mjestu i dalje nema struje, ispumpava se voda iz kuća.
Antonija Jozić, požeško-slavonska županica za Dnevnik Nove TV je kazala kako se voda počinje povlačiti.
“To sada nije ni blizu onoga kako je izgledalo prije nekoliko sati. Srećom, prestala je padati kiša, na terenu su stupile snage koje pomažu u ispumpavanju vode iz kuća, prije svega vatrogasci”, rekla je Jozić.
“Po procjeni koju ja imam, više od 300 objekata, stambenih i gospodarskih, je oštećeno u poplavama, vjerujem da će požeški gradonačelnik zatražiti proglašenje elementarne nepogode i onda ćemo je proglasiti ako za nju postoje elementi, a ja vjerujem da ih ima”, dodala je Jozić.
“Ovo se nije dogodilo u 60 godina”
Hrvatske vode su potvrdile da nije pukla brana, a na obližnjem potoku, kojeg zovu ‘Pakao’ bujica je odnijela dio korita pa se zbog krupnih stvari i krupnog otpada koje je bujica povukla stvorio kaos.
Vidovci, Požega upravo, uslijed velike količine oborine! 📸Anamarija Soldo @N1infoZG pic.twitter.com/MF1vQ1Dbiu
— Tea Blažević (@blaTeabla) June 6, 2021
Stjepan Rajnović iz Jagodnjaka u Požegi za 24 sata je opisao da iz kuće može van samo boreći se preko kamenja, drveća i nanosa. Na pitanje ima li štete samo dobacuje: “Da štete… To se ne može riječima opisati”.
“Stariji mi govore da se ovo nije dogodilo u 60 godina. Bujica nam je iz šume nanijela najmanje 30-40 kamiona kamenja, drva i mulja iz šume. Katastrofa…”, rekao je u nedjelju Stjepan Rajnović.
Kad se probilo, sva silina zemlje i kamenja sletjela se, opisuje.
“Ovo se neće moći rukama očistiti nego bagerima”, govori.
“Sve nam je poplavljeno”
Dodaje kako su ih vatrogasci dva puta obilazili, letjeli su na sve strane. Nanos koji je došao s bujicom, poplavio je dvorišne zgrade, garažu, dio nove kuće…
Najviše problema blatnjave bujice izazvale su u prigradskim požeškim naseljima Dervišaga i Vidovci. Ogromne količine vode koje su se sručile prema naselju iz okolne šume preplavile su glavnu prometnicu, potopile su dvorišta i nekoliko desetaka kuća.
Ivan Širić iz Vidovaca sa svojom obitelji morao je pobjeći iz suterenskih prostorija, ostavili su ručak na stolu.
“U tom prostoru uglavnom boravimo, tako je bilo i danas. Bitno je da se oni pred izbore dođu slikati i nama ostave probleme. Ispod kuće su zatvorili jedan kanal, tako da nam voda dođe i kod manje kiše, ali ovo što se danas dogodilo je nezapamćeno.
Sve nam je poplavljeno, možemo se pozdraviti sa hladnjacima i zamrzivačem, jer vode je bila više od metra. Ne znam što bih više rekao, ovo je katastrofa”, rekao je Ivan Širac za 24 sata.
U njegovom susjedstvu, odmah preko ceste vatrogasci su morali iz poplavljene kuće iznijeti nepokretnu staricu.
Što je uzrok poplave?
Mjesto događaja posjetio je tijekom poslijepodneva generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
Brana je oštećena na jednom mjestu na njezinoj konstrukciji i tamo se prelijeva, ali to nije uzrok današnje poplave nego ogromna količina oborina koja se slijevala niz brdo, kažu u Hrvatskim vodama.
Dodaju da su već uložili velika sredstva u korito koje se dalje ne može širiti već će se rješenje problema morati potražiti u brdu iznad izgradnjom retencije.
“Dogodile su se ekstremne hidrološke prilike. Kao i prošle godine u kolovozu, došlo je do plavljenja većeg broja kuća. Strahovito puno kiše palo je u kratkom vremenskom razdoblju, unutar samo pola sata, imali smo više od 50 mm kiše. Oborinski kanali za odvodnju to nisu mogli prihvatiti”, kazao je Đuroković.
Dodao je: “Nemamo mjesta proširiti protočne profile potoka kojemu su ljudi dali ‘Pakao’, ulice su preuske. Jedina je mogućnost izgraditi uzvodno retenciju kako bismo privremeno pohranili veće količine vodnih oborina pa ih kasnije bez štete pustili prema naselju.
Ogromna je količina mulja. Dogodio se strašan udar na branu i došlo je do razmicanja, problem su ekstremne količine oborina. Potrebno je naći rješenje za budućnost”, kazao je.
Napominje da je na dijelu brane došlo do razmicanja određenih elemenata u konstrukciji. Radi se o kamenju koje je u žičanoj konstrukciji.
“U ovom trenutku možemo uklanjati velike količine mulja i kamenja što ćemo i činiti”, zaključio je Đuroković.