Multimedijalna izložba o bogatoj baštini muslimana Bosne i Hercegovine postavljena je u Francuskom paviljonu Studentskog centra Sveučilišta u Zagrebu. Autorica koncepta izložbe i glavna kustosica je Aida Abadžić Hodžić.


Pokrovitelji izložbe su reisul-ulema Islamske zajednice u BiH, Husein Kavazović, i predsjednik Vlade RH  Andrej Plenković.




Premijer je u prigodnom obraćanju naveo kako je ta izložba, sa svojim tematskim pokusima i pogledom na povijesni kontekst, prigoda za mogućnosti preispitivanja uloge vjere u različitim aspektima života pojedinaca i skupina.


Izložba pritom predstavlja i utjecaj na oblikovanje identiteta zajednice i odnosa te zajednice sa susjedima drugačijeg svjetonazora i govori o tome da su narodi Bosne i Hercegovine stoljećima živjeli u višenacionalnom, višejezičnom, višekulturnom i višekonfesijskom prostoru.


“Upravo nas je takav suživot pun različitosti naučio na snošljivost, na uzajamno poštovanje, motivirao nas je i da afirmiramo vlastite kulturne i nacionalne posebnosti. I da bismo to mogli, ključno je da još bolje upoznamo jedne druge, što je posebno važno za mlade generacije koje u ovako brzom komunikacijskom i informacijskom svijetu nekada nemaju vremena za temelje”, rekao je Plenković.


Naveo je kako ga raduje da smo na temelju vjere i njezinoj naklonjenosti dijalogu, razumijevanju i zajedništvu multikulturalnog društva razvili dobre i kvalitetne odnose s cijelom islamskom zajednicom koji su korisni za hrvatsko društvo, a “posebno u kontekstu velikih migracijskih trendova s kojima smo suočeni danas u suvremenom svijetu u Europi”.


Izrazio je uvjerenje da će izložba doživjeti uspjeh u Zagrebu i da će građani iskoristiti priliku kako bi bolje upoznala islamsku kulturu i duhovnost u BiH koja je za Hrvatsku “bez ikakvih dilema i najbliža, najvažnija, partnerska, susjedna i prijateljska zemlja”.


Uz premijera na otvorenju su bili ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.


Kavazović: Multimedijalni prikaz bogate ostavštine islama u Europi


Reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović rekao je kako je izložba multimedijalni prikaz bogate ostavštine i višestoljetnog prisustva islama i Bošnjaka u kulturnom, znanstvenom, obrazovnom, umjetničkom, graditeljskom i javnom životu BiH i Europe.


“Izložba je nastojanje da se prvi put pruži vlastiti pogled na povijest i suvremenost islama u Europi, da se ukaže na iskustvo koje je Bosna imala u susretu sa islamom, kao i na europsku percepciju islama koja se u minulim stoljećima sve do naših dana nije puno mijenjala”, istaknuo je.


Muftija Islamske zajednice u Hrvatskoj Aziz Hasanović poručio je kako se ovom izložbom, na kultnom mjestu kulture u Zagrebu, a pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Vlade RH i vrhovnog poglavara Islamske zajednice u BiH,  šalje jasna poruka da je različitost bogatstvo, a ne mana jednog društva.


“Mostovi kulture su civilizirani alat kojima se grade civilizirana, otvorena, multikulturalna društva, puna razumijevanja, uzajamnog poštivanja i međusobnog povjerenja. Sretni smo da je Hrvatska upravo takva”, rekao je.


Zamjenik zagrebsčkog gradonačelnika Luka Korlaet izrazio je zadovoljstvo što je izložba otvorena u prostorima Studentskog centra jer je riječ o mjestu susreta i interkulturalne razmjene.


Podsjetio je da Grad i Islamska zajednica u RH imaju kontinuiranu suradnju koja će se uskoro opredmetiti u vidu novog Islamskog društveno-kulturnog centra na Borovju na kojoj zajedno rade.


Izložba “Pod nebom vedre vjere – Islam i Europa u iskustvu Bosne” premijerno je predstavljena u Sarajevu prošle godine i rezultat je znanstveno-istraživačkog partnerstva brojnih institucija u Hrvatskoj i BiH, a prethodio joj je dvogodišnji znanstveno-istraživački projekt kojeg je pokrenuo Rijaset Islamske zajednice u BiH u kojem je sudjelovalo više od 100 istaknutih stručnjaka.


Posjetitelji će izložbu moći razgledati u Francuskom paviljonu SC-a do 15. studenoga.