ISTRAŽIVANJE AFERE

Otkrivamo što stoji u opozicijskom prijedlogu za istražno povjerenstvo o Ini: ‘Dokaz da je Vladi prioritet korist MOL-a’

Dražen Ciglenečki

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Od kada je Andrej Plenković premijer, HDZ je odobrio formiranje samo jednog istražnog povjerenstva, ali su i to, koje je u fokusu imalo Agrokor, ubrzo ugasili



ZAGREB – Javna saslušanja može provoditi istražno povjerenstvo, poučio je prošli tjedan predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić svoje političke protivnike, obrazlažući zašto Antikorupcijsko vijeće ne smije organizirati saslušanja.


Nije da su u oporbi poslušali Bačića, još ranije su oni najavili prijedlog istražnog povjerenstva koje bi se bavilo Inom. Ali, uskoro će HDZ biti u prilici barem posredno odlučivati o Bačićevom naputku opoziciji jer spomenuti je prijedlog napisan i ovih će dana biti poslan u saborsku proceduru. Od kada je Andrej Plenković premijer, HDZ je odobrio formiranje samo jednog istražnog povjerenstva, ali su i to, koje je u fokusu imalo Agrokor, ubrzo ugasili uz opravdanje da se paralelno odvija kazneni postupak vezan za nekadašnji koncern Ivice Todorića. Ništa ne ukazuje na to da je HDZ, bez obzira na to što Bačić govorio, sada spreman odstupiti od negativnog stava prema institutu istražnog povjerenstva, pa će oporba vjerojatno tek za dva mjeseca, uz pomoć 30 zastupničkih potpisa, moći u Saboru nametnuti raspravu o svom prijedlogu.


U njemu nema niti riječi o saslušanju Dragana Kovačevića, koje je valjda održano prekasno da bi ušlo u prijedlog, o ulozi predsjednika Vlade u zatvaranju rafinerije u Sisku.




»Važno je istaknuti da Vlada nije bila voljna osigurati tehničke uvjete kako bi se nafta iz Siska slala na preradu u rafineriju Rijeka jer je očito bio prioritet raditi u korist mađarskog MOL-a. Nakon što je predsjednik Vlade Andrej Plenković bivšem ministru Ćoriću omogućio atraktivno mjesto viceguvernera Hrvatske narodne banke, javnost se s pravom pita je li Ćorić ispunjavao naloge predsjednika Vlade ili je o svemu sam odlučivao«, navodi se u inicijativi za istražno povjerenstvo. Premijera se kritizira i zato što je »na početku mandata obećao da će Vlada otkupiti od MOL-a dionice Ine«, ali se »očito predomislio i počeo provoditi politiku koja šteti hrvatskim interesima i Ini, a u korist je MOL-a«.


Stoga bi zadaća istražnog povjerenstva bila »utvrditi je li Andrej Plenković nastavio politiku u korist MOL-a, kao i njegov prethodnik Ivo Sanader«. U tom bi kontekstu cilj ovog tijela bio istražiti »eventualne nezakonitosti, opstrukcije i/ili druge nedopuštene utjecaje, pogodovanja i političke pritiske na sustav zadužen za gospodarenje energentima nafte i plina proizvedenim na teritoriju Hrvatske, uključujući i nezakonitu zaradu trgovanjem energenata za stranačke i druge privatne svrhe«.


Jedno od pitanja na koje bi istražno povjerenstvo moralo dati odgovor je »u kojem opsegu je predsjednik Vlade Andrej Plenković utjecao na donošenje štetnih odluka vezanih za gospodarenje domaćim energentima, koje su u suprotnosti s hrvatskim nacionalnim interesima«. Podrazumijeva se da bi u tu svrhu premijer bio pozvan da svjedoči pred članovima istražnog povjerenstva, pa je i zbog toga teško očekivati da bi HDZ dopustio u Saboru osnivanje tog tijela.