SNAŽNE LIČNOSTI

Od Muska do Barbie: Ovo su osobe koje su obilježile 2023. godinu po izboru Francuske televizije

Hina

Reuters

Reuters

Neke su nas nadahnjivale, neke ponekad živcirale



ZAGREB – Od Irana do Hollywooda, od nogometa do tehnologije, ovu godinu oblikovale su snažne ličnosti. Neke su nas nadahnjivale, neke ponekad živcirale. Francuska javna televizija France24 u svom je pregledu izdvojila njih deset.


Narges Mohamadi


Mohamadi je iranska aktivistica koja je ove godine nagrađena Nobelom za mir zbog „svoje borbe protiv opresije žena u Iranu” i zagovaranja „ljudskih prava i slobode za sve”.




Ta je novinarka imala ključnu ulogu u iranskom pokretu „Žene, život, sloboda” pokrenutog nakon smrti Mahse Amini u teheranskom pritvoru u rujnu 2022. godine. Pokret zagovara ukidanje obaveznog nošenja hidžaba i niz drugih oblika diskriminacije žena u Iranu.


Mohammadi je od 2021. u zatvoru u Evinu, no nastavlja borbu protiv „tiranskog i mizoginog vjerskog režima”, piše France24.


Nagradu u Oslu u majčino ime preuzelo je njezino dvoje djece, u egzilu u Francuskoj od 2015. godine.


Donald Tusk


Novi-stari poljski premijer preuzeo je vlast nakon osam godine vladavine konzervativne stranke Pravo i pravda (PiS), obilježene ograničavanjem ženskih prava i sukobima s Bruxellesom oko vladavine prava.


Bivši predsjednik Europskog vijeća najavljuje da će vratiti svoju zemlju na put demokracije, obnoviti pravni poredak i poljski kredibilitet unutar Europske unije.


Njegova koalicija zagovara i pobačaj u zemlji gdje je on sada dopušten samo u slučajevima silovanja, incesta ili opasnosti za zdravlje majke.


Taylor Swift


Ova 34-godišnja američka glazbenica ne krije se od reflektora. Od Nashvillea do New Yorka, pjevačica gradi pop carstvo s milijunima obožavatelja.


Časopis Time proglasio ju je osobom godine, a njezini albumi osvajaju top liste u SAD-u. Od pojavljivanja na sceni 2006., čak 13 od njezinih 14 albuma bilo je na prvom mjestu.


Swift je u listopadu objavila koncertni film „The Eras Tour” koji je postao najprodavaniji film tog žanra u povijesti, zaradivši 249,9 milijuna dolara diljem svijeta.


U rujnu je pokazala i političku svijest kad je nakon kratke objave na Instagramu, kojom je pozvala obožavatelje da se registriraju za glasanje, upisano 35 tisuća novih birača u samo jednome danu.


Holivudski scenaristi i glumci u štrajku


Hollywood je u svibnju 2023. ušao u štrajk. Počeli su ga scenaristi nezadovoljni plaćama., a par mjeseci kasnije pridružili su se i glumci.


Najveći takav štrajk od 1960. paralizirao je filmsku industriju na nekoliko mjeseci, što je američko gospodarstvo koštalo najmanje šest milijardi dolara.


U srcu prosvjeda bio je i strah da će producentske kuće koristiti umjetnu inteligenciju kako bi generirale scenarije ili kopirale glasove i slike glumaca bez kompenzacije. Uz veliku podršku javnosti u rujnu su postigli dogovor o povećanju plaća i zaštiti od upotrebe AI-ja.


Elon Musk


Multimilijarder je nakon 2023. još kontroverznija ličnost nego prije.


S bogatstvom od 250 milijardi dolara, Musk ima ambicije osvojiti svemir, promet, ali i društvene mreže.


U srpnju je svoju novu akviziciju Twitter preimenovao u X, a ta tvrtka od njegovog dolaska prolazi kroz turbulentno razdoblje masovnih otpuštanja, sukoba s EU-om oko dezinformacija i pada prihoda od oglašavanja.


Muskova tvrtka SpaceX ključna je u ukrajinskoj obrani protiv ruske invazije zbog satelitskog sustava Starlink koji joj pruža internetsku vezu.


SpaceX je napredovao i u projektu Starship Rocket koji bi mogao revolucionizirati putovanja u svemir, usprkos dva neuspješna lansiranja u godini na izmaku.


Jennifer Hermoso


Hermoso su do ovog ljeta poznavali samo nogometni entuzijasti. No val podrške koji je dobila nakon finala ženskog svjetskog nogometnog prvenstva pretvorilo ju je u simbol.


Dok je primala medalju za svjetsku prvakinju, neočekivano ju je u usta poljubio Luis Rubiales, tadašnji predsjednik španjolskog nogometnog saveza. Ta je slika obišla svijet i izazvala zgražanje, a Rubiales napustio svoju funkciju s optužnicom za seksualno uznemiravanje i trogodišnjom zabranom aktivnosti u nogometu.


Mortaza Behbudi


Ovaj afganistanski novinar, borac za slobodu izražavanja, većinu je godine proveo iza rešetaka jer je radio svoj posao.


Sve je počelo 7. siječnja kad su ga talibani uhitili u Kabulu pod optužbom da je špijun. U devet mjeseci pritvora svakodnevno je zlostavljan te mu se prijetilo smrću.


Reporteri bez granica (RSF) i odbor podrške koji je pokrenula njegova supruga Aleksandra Mostova učinili se sve da ga se oslobodi, što se napokon i dogodilo 18. listopada.
Rajana Barnavi


Barnawi je 21. svibnja postala prva Saudijka na Međunarodnoj svemirskoj postaji.


Stručnjakinja za biomedicinu, ona je svoju desetodnevnu misiju posvetila istraživanju raka. Njezino postignuće simbolički je važno za Saudijsku Arabiju gdje su slobode žena ograničene.


Sam Altman


Direktor OpenAI-ja, tvrtke koja stoji iza ChatGPT-ja, jedan je od najistaknutijih imena u svijetu razvoja umjetne inteligencije.


Altman je pokrenuo i Worldcoin, novu kriptovalutu koja za identifikaciju koristi ljudsko oko.


Kao i Musk, s kojim je 2015. osnovao OpenAI, njegove velike ambicije i ponekad kontroverzne metode potaknule su kritike dijela javnosti. Neki ga optužuju da mj je sigurnost važnija od inovacija. Američke zakonodavce pozvao je da kreiraju dobro promišljene propise koji prihvaćaju potencijale umjetne inteligencije, ali istovremeno umanjuju rizik da nadjača čovječanstvo.


Barbie


Slavna plastična lutka visine 29 centimetara, stvorena davne 1959., ove je godine imala veliki povratak istoimenim filmom s Margot Robbie i Ryanom Goslingom.


U kinima od srpnja, film je zabilježio uspjeh među kritičarima i gledateljima. Hvaljen je zbog svog inovativnog scenarija, dobrih glumačkih izvedbi i feminističke poruke.


Redateljica Greta Gerwig u tom je procesu postala prva žena čiji je film zaradio više od milijardu dolara.