Oslobodilačka akcija

Obljetnica operacije Bljesak: Bilo je to vrijeme preokreta, ovdje smo preuzeli inicijativu

Portal Novi list, Hina

Foto Screenshot Twitter

Foto Screenshot Twitter

Tijekom operacije Bljesak 1995. godine u manje od 32 sata oko 7.200 vojnika i policajaca oslobodila su okupirane dijelove zapadne Slavonije.



Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen obilježja “Kristalne kocke vedrine”, predsjednik RH Zoran Milanović, predsjednik Sabora Gordan Jandroković i premijer Andrej Plenković odali su u nedjelju počast poginulima u vojno-redarstvenoj operaciji Bljesak.


Tijekom operacije Bljesak, u kojoj su za manje od 32 sata oko 7200 vojnika i policajaca oslobodila okupirane dijelove zapadne Slavonije, poginula su 42 hrvatska branitelja dok ih je 162 bilo ranjeno.


Svečanost je počela podnošenjem prijavka predsjedniku Republike, a potom je na spomen obilježje prvi vijenac položilo izaslanstvo obitelji hrvatskih branitelja poginulih u Bljesku i umrlih od posljedica ranjavanja, ratni zapovjednici postrojbi koje su sudjelovali u Bljesku te predstavnici udruga iz Domovinskog rata, potom državnog vrha te izaslanstvo općina i gradova.




Po polaganju vijenaca intonirana je hrvatska himna, uslijedilo čitanje imena poginulih i minuta šutnje, a potom su nad Okučanima nadletjela dva MIG-a Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.


Svečanosti u Okučanima, među ostalima nazoče brojni članovi vlade, saborski zastupnici, braniteljske udruge i drugi.


Plenković: Važno je da sve generacije znaju


Premijer Andrej Plenković podsjetio je na simboliku 51 “Kristalne kocke vedrine” i uspomenu na one koji su za Hrvatsku dali najviše – svoje živote.


“Zato je važno da sve generacije koje dolaze dobro znaju što se događalo početkom 1990-tih u vremenu velikosrpske agresije na Hrvatsku i okupacije ovoga dijela zapade Slavonije te o operaciji u kojoj se u izrazito kratkom roku oslobodilo ovo područje i omogućilo da se autocestom Zagreb-Lipovac vozi nesmetano”, rekao je u izjavi novinarima.


Plenković je zahvalio hrvatskim braniteljima, vojnicima i policajcima.


“U ovih nekoliko godina učinili smo sve da pokušamo popuniti one praznine, ispraviti i poneku nepravdu kada je riječ o zakonskom, financijskom, programskom i organizacijskom okviru onoga što se odnosi na prava hrvatskih branitelja”, naglasio je.



Posebno zahvalu uputio je ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu te je izrazio uvjerenje da su uspjeli riješiti probleme koji su mučili branitelje i njihove obitelji.


Plenković je naglasio i da je istovremeno politika njegove vlade jačati domovinsku i nacionalnu sigurnost te snažiti vojsku i policiju. To se, kazao je, vidi i u proračunskim izdvajanjima te pojačanju njihovih sposobnosti kako bi se Hrvatska učinila pouzdanom i sigurnom partnericom u okviru EU i NATO-a.


“Vidimo koliko je sigurnost bitna u ovim vremenima brutalne Ruske agresije na Ukrajinu i koliko posljedice takve situacije imaju efekta na našu sigurnost, ali i na naše gospodarsko”, rekao je Plenković.


Milanović: Ovdje smo preuzeli inicijativu


Predsjednik Zoran Milanović rekao je kako je Hrvatska “slavno završila rat” te kako je “sam kraj rata Hrvatsku košta žrtava zbog političkih projekata drugih zemalja”.


„Ovo je velika pobjeda Hrvatske vojske, jedna u nizu koje su uslijedile nakon pokušaja ubojstva i uništenja Vukovara krajem ’91. godine. Već nekoliko tjedana kasnije Hrvatska vojska je preuzela inicijativu, to želim naglasiti jer je važno, koju nije gubila do kraja rata.


Prvim operacijama oslobođenja zapadne Slavonije, s malo vojnika i s još manje opreme i streljiva, u uvjetima međunarodne izolacije, tada nepriznanja, embarga na oružje, dakle ne može gore, Hrvatska vojska je preuzela inicijativu i do pobjede na kraju – u Oluji i u operacijama Maestral i Južni potez, gdje su do 10 mjeseca ’95. godine ginuli hrvatski zapovjednici i vojnici – nije gubila inicijativu“, rekao je Milanović, prenosi N1.



Dodao je: „Hrvatska vojska je od kraja ’91., preko Bljeska, Oluje, Južnog maestrala i Južnog poteza bila u inicijativi, slavno je završila rat. Sam kraj rata je Hrvatsku koštao žrtava radi političkih projekata drugih država, SAD-a prije svega, dolaska do Banja Luke, gubitaka Hrvatske vojske.


To je zaustavilo rat u Bosni i Hercegovini, ne američko bombardiranje nego dolazak Hrvatske vojske iza Manjače i konačna kapitulacija, ne formalno, bosanskih Srba Ratka Mladića i Karadžića, pristanak na pregovore i deblokada Sarajeva“, dodao je predsjednik.


Ističe da nije za ideologizaciju povijesti.


“Smatram da je opasna, ali to djecu treba učiti – to su činjenice. Još jednom slava i čast onima koji su ovdje, njih preko pedeset, poginuli za Hrvatsku jer bili su nadomak slobode i pobjede, a nisu je dočekali“ zaključio je Milanović.


Jandroković: Tuđmanova vizija nam treba biti uzor


Predsjednik Sabora Gordan Jandroković sudjelovao je u obilježavanju obljetnice Bljeska u Okučanima.


“Hrvatska je pobijedila u Domovinskom ratu, stvorila državu i izborila slobodu i demokraciju za hrvatski narod. Danas se sjećamo ove operacije Bljesak u kojoj smo nažalost izgubili 51 život, ali ti ljudi su čvrsto ugrađeni u temelje moderne Hrvatske. Sjećanje na njih još je živo”, poručio je Jandroković, prenosi N1.



Poručio je da iz tog vremena treba crpiti ideje i viziju kakvu Hrvatsku treba graditi.


“Vizija predsjednika Tuđmana i herojstvo hrvatskih branitelja svima nama koji obnašamo javne dužnosti trebaju biti primjer, uzor kako se treba boriti za Hrvatsku”, rekao je.


Banožić: Bilo je to vrijeme preokreta


Ministar obrane Mario Banožić uputio je čestitku u povodu 27. obljetnice vojno-redarstvene operacije (VRO) Bljesak, poručivši kako je još u živom sjećanju taj prvi svibnja povijesne 1995., kada je došlo vrijeme preokreta u kojem je Bljesak najavio Oluju.


“S neskrivenom tugom, u molitvama se prisjećamo svih naših vojnika i redarstvenika koji su položili svoje živote u VRO Bljesak. Hvala im za viteštvo koje su pokazali”, poručio je Banožić.



Na dvadeset i sedmu obljetnicu vojno-redarstvene operacije Bljesak, Banožić je rekao da je još u živom sjećanju hrvatskog naroda taj prvi svibnja povijesne 1995., godine u kojoj je hrvatski vojnik i redarstvenik pokazao kako je sazrilo vrijeme preokreta –vrijeme u kojem je Bljesak najavio Oluju.


“Prepoznalo je hrvatsko vodstvo i hrvatski branitelji kako je došao trenutak da nama i svijetu pokažemo da nećemo trpjeti neprirodna stanja”, rekao je ministar.


Prisjetivši se stradalih, rekao je da se s neskrivenom tugom, u molitvama prisjećamo svih naših vojnika i redarstvenika koji su položili svoje živote i ostali primjer.


Sudionici VRO Bljesak zahvalio je na ponosu koji su nam donijeli, na duhu zajedništva, na vjeri da možemo dosegnuti najviše ciljeve.


Božinović i Milina čestitali braniteljima obljetnicu Bljeska


Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović te glavni ravnatelj policije Nikola Milina čestitali su hrvatskim braniteljima te obiteljima poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja 27. obljetnicu vojno redarstvene operacije Bljesak.


Dan poput današnjeg, kada slavimo veličanstvenu pobjedu hrvatskih oružanih i redarstvenih snaga, budi mnoštvo emocija, napisali su Božinović i Milina u čestitki.


Osjećaj ponosa i domoljublja, poručili su isprepliće se s dubokim poštovanjem prema žrtvi koju su branitelji podnijeli a njihove misli danas su osobito usmjerene na obitelji čiji su najmiliji, vođeni domoljubljem i čovjekoljubljem, dali svoj život, a mnogi svoje zdravlje.



Združena vojno redarstvena operacija Bljesak svojom je snagom i uspješnošću podigla moral svim hrvatskim braniteljima, ali i napaćenom hrvatskom narodu te nagovijestila pobjedu u Domovinskom ratu. Kao stanovita prekretnica rata, odigrala je važnu ulogu u oslobađanju okupiranog hrvatskog teritorija i privođenju mučnog ratnog razdoblja prema pobjedonosnom kraju.


Božinović i Milina stoga su na taj važan datum novije hrvatske povijesti zahvalili svim hrvatskim braniteljima i obiteljima poginulih hrvatskih branitelja, na svemu što su podnijeli i žrtvovali za našu Domovinu te nas naučili da se Domovina jedino zajedništvom čuva.


Posebno su ponosni na 2160 pripadnika Specijalne policije MUP-a koji su sudjelovali u toj veličanstvenoj operaciji, a u mislima nose sve obitelji devetorice poginulih specijalaca.